Eesti uudised

Tunnistaja: Autorollo rahaga ehitati ministrile maja. Minister ajab tagasi (31)

Teet Teder, 5. juuni 2014 07:00
Keit Pentus-Rosimannuse maja Viimsis. Foto: Tiina Kõrtsini
Eilsel Autorollo kohtuistungil tuletasid hagejad meelde varem kohtus öeldut: Keit-Pentus Rosimannusele kuuluv maja on osalt ehitatud Autorollo tulude eest, mida ettevõttes arvele ei võetudki. Minister ütleb, et see ehitati pangalaenu eest, kuid kohtus väideti, et raha antigi just igakuise laenumakse tasumiseks.

Eile oli Harju maakohtus Autorollo tsiviilhagi viimane istung enne kohtuotsust, mis peaks tulema suvel. Avalikul istungil käidi uuesti üle tõendid.

Mõlemad pooled pidid kohtunikule selgitama lühidalt ja selgelt, kuidas on tõendatud, et Väino Pentuse asemel juhtisid ettevõtet Eesti tipp-poliitikud, Rosimannuste perekond, kes olid ka viimaste aastate ühe skandaalsema firmavarade kantimise taga.

Või vastupidi – kuidas on tõendatud, et nende käed on puhtad.

Kohtusaaga istungid ei olnud sugugi kõik avalikud. Nii taheti vältida keskkonnaministri isa Väino Pentuse tervist puudutavate seikade jõudmist avalikkuse ette. Eriti seda, kuidas tema haiglasolek ettevõttes tehtud vangerdusi mõjutas või lausa põhjustas.

Eilne viimane istung enne kohtuotsust oli avalik ja seetõttu räägiti osalt üle ka need asjad, mis varem ainult kinnistel istungitel käsitlemist leidsid.

Sulas liikus isegi kuni miljon krooni

Näiteks väide, et Autorollo raamatupidamises ei võetud nende Soome kliendilt Rahtirollolt teenuste eest laekunud sularaha kunagi arvele.

Sellega olevat ehitatud Keit Pentus-Rosimannusele Viimsis Pärnamäe külas 1212 ruutmeetri suuruse krundiga maja ajal, kui Autorollo polnud veel raskustes ning kuulus Väino Pentusele ja Tiit Pohlale.

Nii tunnistasid Autorollo endised omanikud Pentus ja Pohl kohtule vande all.

Varasemal kohtuistungil ütles Autorollot raamatupidamise osas nõustanud Erkki Kibbermann, et ettevõtte raamatupidamises oli kuudepikkune lünk.

Keit Pentus-Rosimannus aitas oma vanemaid

Ühel hetkel sai Erkki Kibbermann Siim Roodelt pataka puudu olnud raamatupidamisdokumente ja andis need edasi Autorollo toonasele raamatupidajale.

Eilsel istungil ütlesid hagejad, et raamatupidamise järgi pidi sularaha küll ettevõtte kassas olema, aga reaalselt ei teadnud keegi, kus seda on või milleks seda kasutati. Hageja sõnul vusserdati dokumente, et peita raha kadumist.

Keit Pentus-Rosimannus kommenteerib kohtus esitatud väiteid nii:

"Võtsin maja ostmiseks ja ehitamiseks üheksa aastat tagasi 2005. aastal pangast isiklikku eluasemelaenu. Maksan seda neile tagasi 30 aastat ja selle eest on ehitatud ka maja, millele viitate.

Laen on deklareeritud. Teil on võimalik seda kontrollida avalikest allikatest. Võtsin laenu ja ehitasin maja algusest peale selle teadmisega, et sinna asuvad elama ka mu vanemad, sest nende kodu rikkus kümme aastat tagasi tulekahju.

Isa proovis küll seda kannatada saanud majapidamist taastada, aga see oli nii emotsionaalselt kui ka majanduslikult liiga keeruline. Mul on hea meel, et sain vanemaid sellisel moel aidata ja tänu võetud pangalaenule neile uue kodu anda.

Küll aga pole ma kunagi soovinud seda ajalehes kogu maailmale kuulutada."

Esitati täpsustav lisaküsimus, sest Keit Pentus-Rosimannus ei kommenteerinud otseselt väidet, et maja ehitati osaliselt ka Autorollo tulude eest. Minister vastas: "Maja ehitamine on tasutud minu isiklikust pangalaenust. See on pangale ka dokumentaalselt tõendatud."

Eelmise aasta ametiisikute majanduslike huvide deklaratsioonis on Keit Pentus-Rosimannuse nimel SEB eluasemelaen 103 957,72 eurot. Hüpoteek elamumaale on 157 861,772 eurot SEB kasuks.

Samal teemal

02.09.2015
Siim Roode raputas Autorolloga seotud ärid maha
07.04.2015
Prokuratuur esitas Autorollo endistele juhtidele kuriteosüüdistuse
10.12.2014
Kohus andis Väino Pentusele valida: kas hakkab Autorollost rääkima või läheb trellide taha
30.06.2014
Rain Rosimannus Autorollo kohtuotsusest: avalikkuse ootused said rahuldatud

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee