Juhtkiri

Juhtkiri | 1000-eurone miinimumpalk eeldab mõtteviisi muutust (17)

Õhtuleht, 3. juuni 2014, 17:06
Foto: MARTIN SMUTOV
Ettevõtja Indrek Neivelti ettepanek võtta 1000eurose miinimumpalga saavutamine Eesti vabariigi sajandaks sünnipäevaks rahvuslikuks sihiks mõjub värskelt ja aruteluväärivalt.

Eestis polegi ju pärast Lennart Meri kultiveeritud Eesti Nokia otsingute hääbumist olnud ühtki tõsiseltvõetavat ideed, mis koondaks rahvast. Reformierakonna viie rikkama riigi hulka jõudmise jutt ei lähe arvesse oma plakatlikkuses, vaid on pigem võrdne Hruštšovi kommunismi jõudmise lubadusega aastaks 1980. Et selliste abstraktsete loosungitega rahvast pikalt ei toida, on näha Soome-suunalisest väljarändest.

Samal teemal

Kindlasti on hulganisti ettevõtjaid, kes väidavad Neivelti ettepaneku peale, et palku ei saa kuidagi tõsta, sest tööviljakus ei luba. Ka analüütikud on hoiatanud, et kiire palgatõus võib olla ohuks majanduse konkurentsivõimele. On ju Eestit investeeringute ligimeelitamiseks reklaamitud kui madalate tööjõukuludega riiki.

Seega kriitiliseks kujuneb Neivelti ettepaneku suhtes poliitikute ja ettevõtjate arvamus. Ülearu suurt toetust talle ei maksa loota, arvestades seda, kui loiult reageerisid ettevõtjad Ülo Pärnitsa üleskutsele suurendada palku – ning seda ei kiirustatud tegema ka talle endale kuuluvates firmades.

Kui eeldada ettevõtjailt tööviljakuse kiiret tõstmist samal ajal, kui palgarallit veab avalik sektor nagu buumi ajalgi, siis miks peaks ettevõtja püksirihma pingutama selleks, et ametnikel oleks järjest parem elada? Praegu muutub riik järjest õhemaks ja teenuste kättesaadavus viletsamaks, ametnike palgad aga järjest suuremaks. Nüüd on küsimus, kas riik on huvitatud kiirest palgatõusust ja valmis lähiaastatel jõuliselt kergitama miinimumpalka. Või tuleb eeldada, et veduriks on ettevõtjad ise ja lepivad omavahel kokku miinimumitõusus? Nende tööandjate juurest, kes sellega nõus pole, jooksevad töötajad lihtsalt minema. Riik omalt poolt saaks loobuda miinimumpalga ja pensionide maksustamisest.

Kes Neivelti plaaniga rahul pole, tulgu materdamise asemel välja parema plaaniga stagnatsioonist väljarabelemiseks.

17 KOMMENTAARI

v
veronika 6. juuni 2014, 10:33
Ma tahaksin saada palka täpselt nii palju ,et ma ei peaks kuulõpus näljas olema. 400 miinus üür ,tv ja elekter .Mis kätte jääb pean ära jagama päevade...
(loe edasi)
v
võtan ette 5. juuni 2014, 21:37
mida te kesikud kiunute?? kui tahate raha teenida siis on see võimalik ka Eestis ja töö leidmisega ei ole probleeme aga probleeme on hoopis töötahte puudumine ja ,et lihtsalt saaks tonni eurot kätte ja tööd ei peakski tegema,jahh just sellise mõtteviisiga ongo eesti tööluusija.
Loe kõiki (17)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee