Krimi

MTA pidas kinni kullaäriga seotud maksupettuses kahtlustatavad  (11)

Toimetas Geidi Raud, 3. juuni 2014 10:28
Kuld. Foto on illustratiivne.Foto: PantherMedia / Scanpix
Maksu- ja tolliameti (MTA) uurimisosakonna töötajad pidasid eelmisel nädalal kinni 18 inimest, keda kahtlustatakse kuulumises kuritegelikku ühendusse, mis loodi kulla müügil maksukohustuse vähendamiseks.

Esialgseil andmeil on kuriteo tagajärjel jäänud maksudena riigile laekumata ligi 4,9 miljonit eurot.

Kahtlustuse järgi organiseerisid isikud müügiahela, kus kuritegeliku ühenduse kontrolli all olnud varifirmade nimel soetati Läti ettevõtetelt kullamaterjali ja Eesti ettevõtetelt investeerimiskulda. See töödeldi ümber käibemaksuga maksustatavaks kullamaterjaliks, mille kullasisaldus oli alla 325 tuhandiku.

Kullamaterjal müüdi edasi erinevate vari- ja puhverettevõtete nimel kokkuostjatele, kes vähendasid fiktiivsete soetusarvete alusel tasumisele kuuluvat käibemaksu.

Üheaegselt otsiti läbi kolme äriühingu ja 18 kahtlustatava tegevus- ja elukohad, kust leiti ning võeti muu hulgas ära üle 77 000 euro sularaha, 30 kg kullamaterjali, 60 kg hõbedat ja hinnalisi käekellasid.

Maksu- ja tolliameti uurimisosakonna juhataja Rain Kuusi sõnul on see juhtum kinnitus sellest, et kullasektoris 1. juulist kehtima hakkav seadusemuudatus on igati vajalik.

"2012. aastal lõppesid käibemaksupettused üle 325 tuhandiku kulda sisaldava materjaliga ning ebaseadusliku kasu saamisel nähti seetõttu oluliselt rohkem vaeva. Riigikogu võttis aga mais vastu käibemaksuseaduse muudatused, millega kehtestatakse pöördmaksukohustus vääriskividele ja -metallidele olenemata aine puhtusest, see peaks väärismetallide ja -kividega seotud käibemaksupettusi veelgi vähendama," lisas Kuus.

Kahtlustuse kohaselt võeti selle juhtumi puhul tasumata jäetud käibemaks osaliselt sularahas välja ja jagati kuritegeliku ühenduse liikmete vahel.

Maksu- ja tolliameti uurijad koos politsei kiirreageerijatega pidasid 27. mail kuriteos kahtlustatavatena kinni 18 inimest ning 28. mail kuulati üle veel kaks kahtlustatavat.

Harju maakohus võttis prokuratuuri taotlusel vahi alla neli inimest, kellest kolme kahtlustatakse kuritegelikku ühendusse kuulumises ja üht selle juhtimises.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee