Eesti uudised

Seadus teeks kiivri kandmise kõigile jalgratturitele kohustuslikuks ja ähvardab selle eirajaid trahviga (289)

Mattias Tammet, 3. juuni 2014 07:00
PAREM KUI PAISTAB: Paari päeva eest Tour of Estonia ­finišis juhtunud õnnetus lõi küll sakslase Daniel Klemme veriseks ja rangluu puruks, kuid kõige olulisem – pea – jäi terveks. Foto: Stanislav Moškov
Varsti võib Eesti liituda nende riikidega, kus inimestel jalgratta selga enam ilma kiivrita asja ei ole. Kõigile, alati ja igal pool. See sai teatavaks ajal, kui Briti ajukirurg jalgrattakiivreid maapõhja needis. Eesti arsti sõnul on kiivrivastane jutt totter.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koos siseministeeriumiga kaaluvad seadusemuudatusi, millega tehakse kõigile jalgratturitele sõidu ajal kiivri kandmine kohustuslikuks. Samal ajal muudetakse karistusseadustikku, et edaspidi saaks jalgrattakiivrita sõidu eest inimesi karistada kuni 10 trahviühiku ulatuses.

Kiivri kandmise kohustus 16aastasele ratturile

Praegu on kiivri kandmine kohustuslik kuni 16aastastele ratturitele ja mopeedijuhtidele, kuid selle eest karistust määrata ei saa. Seoses kevadise valitsusevahetusega jäid muudatused soiku, kuid on nüüd taas elavnemas.

"Statistikast joonistub välja, et kiivri kandmine on abiks tulnud. Aga tuleb tõdeda ka seda, et kiivrit väga palju ei kanta," põhjendab seadusemuudatust siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonna juhataja Uku Särekanno.

Olukorda teeb tõsisemaks tõik, et inimesed on hakanud tänu kergliiklusteede ehitamisele oluliselt rohkem rattaga sõitma, räägib Särekanno.

"Ei peaks suust pahna välja ajama"

Mida arvata aga siis briti ajutohtri Henry Marshi väitest, et jalgrattakiivrid on mõttetu kraam?

"See on totter arvamus!" põrutab Tartu ülikooli kliinikumi neurokirurg ja õppejõud Jaan Eelmäe.

Tema arvates räägib briti kolleeg kiivrite vastu ainult selleks, et huvitav tunduda. "Ei peaks suust pahna välja ajama. Mina tahaksin ikka, et nii minul, mu lastel kui minu haigetel oleks ikka turvaline."

Ajuvigastused on lihtsad tekkima.

Samas võib ratta seljast kukkumine paigalgi seistes õnnetult lõppeda.

"On seal äärekivi või lihtsalt rusikasuurune kivi. Kui see kolju vastu trehvab, on kolju puruks, aga kui läheb vastu kiivrit, on kiiver puruks," räägib Eelmäe.

Kiivrist on kasu kindlasti, eriti algajatele ratturitele. "Ja profid, nagu te näete, panevad ka kõik pähe," ütleb arst ja selgitab: isegi suuremate kiiruste puhul aitab kiiver tõsta õnnetustest vähemalt eluga pääsemise tõenäosust.

"Jäädakse ellu. Ja jäädakse parema kvaliteediga ellu, kui seda maandumist pehmendab see kiivrikene."

Samal teemal

05.06.2014
Jalgrattafanaatik: kohustuslik kiiver ratturitele on suurim lollus!
19.11.2013
Jalgratturite liikluskorraldus tehakse jälle ümber: kõnniteel kiirus maha!
14.11.2013
Liiklusseadust muudetakse: nn vahtraleht muutub vabatahtlikuks, ühissõidukirajale ka elektriautod ja eritalitus
30.05.2012
"Sa vähe valel rajal ei ole või?!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee