Juan Carlos I läbi aegade.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Geidi Raud 2. juuni 2014 12:57
Hispaania peaminister Mariano Rajoy teatas täna, et 76-aastane kuningas Juan Carlos I annab pärast 39 aastat kestnud valitsusaega trooni üle oma 46-aastasele pojale.

Tervisega kimpus Juan Carlos lasi oma otsuse avalikustada tunnid pärast seda, mil kroonprints Felipe El Salvadori visiidilt Hispaaniasse naasis, vahendas El País.

"Tema Majesteet kuningas Juan Carlos teavitas mind äsja soovist loobuda troonist ja alustada pärilusprotsessi," ütles peaminister oma pöördumises.

Rajoy ei täpsustanud, millal Juan Carlos troonist loobub, sest valitsus peab koostama seaduse, mis looks troonist loobumiseks ja Felipe trooniletõusmiseks vajaliku seadusandliku mehhanismi.

Juan Carlos pöördub isiklikult rahva poole täna pärastlõunal, põhjendamaks oma troonilt lahkumise tagamaid.

Juan Carlos sai võimule pärast diktaator Francisco Franco surma 1975. aastal. Pärast kuningaks saamist algatas Juan Carlos hulga reforme, mis viisid Hispaania diktaatorlikult valitsemisviisilt demokraatlikule.

Ehkki Juan Carlos on olnud üks maailma populaarsemaid monarhe, on hispaanlaste usaldus tema vastu vähenenud. Peamiseks põhjuseks on tema tütre ja tolle abikaasaga seotud korruptsiooniafäär.

Kroonprints Felipe on alates 2004. aastast abielus endise CNNi ajakirjaniku Letizia Ortiz Rocasolanoga, kellega on tal ka kaks tütart Leonor ja Sofía.

2009. aastal külastasid kuningas Juan Carlos ja kuninganna Sofia ka Eestit.

Vaata galeriist pilte Juan Carlose pikast valitsusajast!