Õhtuleht trenniblogi

Jõutreeningu müüdid  (10)

Kersten Lehismets, 2. juuni 2014, 07:41
 ALDO LUUD
Paljud inimesed kardavad jõutreeningut. Eriti naiste hulgas on levinud müüdid, et jõutrenn teeb suureks ja kohmakaks, selleks on vaja palju ja keerulisi vahendeid, mille kasutamine on hirmutav ning kogu treening on väga aeganõudev. Lisaks usutakse, et jõutreeninguga ei ole võimalik saavutada nii paljude peamist eesmärki – kaotada kehalt üleliigset rasva.

Need müüdid tasuks kummutada. Jõutreening ei tee suureks ja kohmakaks. See, mis meid suureks ja kohmakaks teeb, on hoopis liigne rasv, mitte tugevad, toonuses lihased. Jõusaalitreening aitab seda liigset rasva kaotada, vormides samal ajal ka keha. Kui “suure ja kohmaka” all peetakse silmas professionaalseid kulturiste või fitnessiharrastajaid, siis sellise keha saavutamist ei pea tavaline jõusaaliharrastaja küll “kartma”.

Niisugused tulemused nõuavad väga spetsiifilist treeningut ning detailse toitumiskava järgimist.

Jõutreeninguga on võimalik rasva kaotada. Pikk aeroobne treening pole tingimata parim viis liigsest rasvast vabanemiseks – sellise treeninguga vähendad küll rasva osakaalu kehas, aga kaotad ka lihasmassi.

See tähendab aga, et soovitud kuju ja vormi ei tule. Aktiivse jõutreeninguga väheneb keha rasvaprotsent ning lihased saavad kauni kuju.

Jõutreening ei pea võtma palju aega. Mitmed eksperdid on näidanud, et umbes 30-minutilisest jõutreeningust kolmel korral nädalas piisab hea vormi saavutamiseks ja selle hoidmiseks.

Pikk aeroobne treening võtab sellega võrreldes tunduvalt rohkem aega. On teine asi, kui see tõeliselt meeldib – pikas aeroobses treeningus on oma võlud, näiteks värskes õhus viibimine.

Kuid rasvapõletuseks ei ole see kõige aegasäästvam trenn. Jõutreeninguks ei ole vaja väga palju vahendeid. Jõusaalis käies võib jõumasinad täiesti puutumata jätta. Tegelikult pole jõusaali iga kord tingimata vaja minnagi, sest on olemas palju häid oma keha raskusega tehtavaid harjutusi, mida saab teha kodus või värskes õhus.

Lisaks võib koju osta sangpommi või paari hantleid ning nendega efektiivse treeningu teha. Treening kergete raskuste ja suure korduste arvuga ei vormi keha. Selline treening arendab lihasvastupidavust, kuid kui soovid saavutada vormis keha, ei tohi karta suuremaid raskusi.

Tuleb valida raskused, mis tõesti proovile panevad, ning korduste arv jääda 5-10 vahele. Jõu suurenedes ei tohiks samade raskuste juurde pidama jääda, vaid neid tasapisi lisada. Muidugi on kõige tähtsam on tegeleda sellega, mis huvi pakub ja meeldib. Miski ei asenda paaritunnist rattatiiru metsas või pikka jooksuringi värskes õhus.

Kuid kui treeningu eesmärk on saavutada vormis keha ja kenamad lihased ning kaotada rasva, on jõutreening vältimatu ning seda ei tohiks karta.

10 KOMMENTAARI

n
Nojaa 3. juuni 2014, 15:21
Puhas pask on see tekst palun ärge treenige ennast selle järgi.Kuigi neid lolle peaks olema suht vähe.
k
Kordused, kordused.. 2. juuni 2014, 21:06
Tõsi ta on - lihaspõletus on energia vabanemise aluseks. Ärme ajame seda segamini rasvapõletusega :) Viimane saab olema just tänu esimesele. Ahi vajab...
(loe edasi)
Loe kõiki (10)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee