Maailm

Lehmakauplemine Euroopa Komisjoni juhi üle sai valestardi (3)

Õhtuleht.ee, 2. juuni 2014, 07:00
VASTASTE TURMTULE ALL: Kas Merkeli toetusest piisab, et Jean-Claude Juncker Euroopa Komisjoni etteotsa pääseks? Foto: Reuters
Suurbritannia peaminister David Cameron ähvardas, et inglased astuvad Euroopa Liidust välja, kui sügisel määratakse Euroopa Komisjoni presidendiks endine Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker, kirjutab Spiegel. Cameron olevat seda otsesõnu öelnud Saksamaa kantslerile Angela Merkelile, kes kuulub Junckeri pooldajate hulka.

"(Läinud sajandi) kaheksakümnendate aastate mõttelaadiga tegelane ei suuda kuidagi lahendada meie probleeme viiel järgmisel aastal," olevat Cameron kähvanud, äratades seega kauplemise portugallase Jose Manuel Barroso järeltulija üle. Kandidaate on mitu, kuuldavasti soovib Prantsusmaa president Francois Hollande sellel kohal näha prantslast ja tõenäoliselt siis praegu Rahvusvahelist Valuutafondi juhtivat Christine Lagarde’i.

Samal teemal

Britid on Spiegeli sõnul Junckeri vastu sellest hoolimata, et äsjastel Euroopa Parlamendi valimistel sai just teda toetav Rahvapartei kõige rohkem hääli. Cameroni vastumeelsus näib aga põhinevat kõige rohkem asjaolul, et Juncker ajab föderaliseeruva Euroopa asja, mida inglased ülima ettevaatusega jälgivad. Suurbritannia valitsus on kavandanud referendumi Euroopa Liidu asjus 2017. aastaks ja Cameron kinnitanud Spiegeli väitel, et vajadusel võidakse see ka varem korraldada.

New York Times märgib, et ka Itaalia peaminister Matteo Renzi ütles nädalalõpul, et Jean-Claude Juncker pole ainus võimalik kandidaat. Pühapäeval Trento majanduskonverentsil kõneldes märkis Renzi, et Junckeri toetajad said küll europarlamenti suurima fraktsiooni, kuid sellest ei piisa oma tahte pealesurumiseks. Renzi meelest on praegu tähtsam arutada tulevase komisjoni programmi üle, kui hakata ette kindlaks määrama selle juhti. Sunday Telegraphi sõnul on Junckeri vastaste leeris ka Rootsi, Ungari, Hollandi ja Soome peaminister.

Samal ajal nõuavad tööstusringkonnad Euroopa Liidu kiiret reformimist, et praegune arglik majanduskasv jõudu koguks. Ärimeestele teeb eeskätt muret euroskeptikute suur osa tegutsema hakkavas Euroopa Parlamendis ja seetõttu tahavad nad kõige vähem seda, et Euroopa Komisjoni presidendi valimistest saaks kuid kestev käteväänamine riigijuhtidest koosneva ülemkogu ja järjest rohkem võimu sooviva parlamendi vahel.

Pikematest kommentaaridest on nii Cameron kui ka Hollande piinlikult hoidunud, mis tähendab muidugi, et esialgu pole Euroopa Komisjoni koosseis veel kuigi tähtsaks saanud ja praegused kirjutised võivad tähendada ainult valestardi andmist kogu teemakäsitlusele.

3 KOMMENTAARI

m
mis seal imelikku on? 2. juuni 2014, 13:28
Merkel onise ka vana kommu ja NSVL käsilane ja selle aja mõtteviisiga. Loomulikult toetab omasuguseid. Ta pidavat olema ka suur Ansipi fänn.
a
aga kas 2. juuni 2014, 07:54
see arglik majanduskasv pole mitte just see mõõdutundetu rahaässade junkerdamise tulemus, on nende mõistus siis nii korrast ära, et sellest aru ei saa
Loe kõiki (3)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee