MEELEAVALDAJAD NÕUAVAD ÕIGLUST: Laupäeval tulid tuhanded naised New Delhi tänavaile vägistajatele õiglast karistust nõudma. Foto: Reuters
Tõnis Erilaid 2. juuni 2014 07:00
India politsei vahistas kolm meest, keda kahtlustab kahe noore tüdruku vägistamises ja mõrvamises Uttar Pradeshi osariigis Katra külas. Kaks kahtlusalust on veel tagaotsitavad. Vahi all on ka kaks politseinikku, kes ei teinud midagi alamast kastist pärit tüdrukute otsimiseks.

Vahistatud paarikümneaastased noorukid on vennad. Nad sattusid peale, kui 14- ja 15aastane tüdruk olid läinud eelmise nädala teisipäeval põllule ihuhäda rahuldama ja vägistasid oma ohvrid oletades, et neile kui kõrgema kasti (vennad kuuluvad Yadavi kasti) esindajatele on lubatud alama kasti (puutumatud ehk kohalikus keeles dalit) inimestega ükskõik mida teha. Pärast vägistamist tüdrukud tapeti ja riputati mangopuu otsa, kust külarahvas ohvrid järgmisel hommikul leidis.

Tüdrukute isa oli käinud politseilt abi palumas, kuid nood keeldusid – alama kasti naistel ega nende sugulastel pole mingeid õigusi, öeldud isale. Kaks vahistatud politseinikku on samast kastist, kuhu kuuluvad ka tüdrukute mõrvarid.

"Mulle on pakutud rahalist kompensatsiooni 100 000 ruupiat (umbes 6000 eurot), kuid see ei too mu tütart enam tagasi," räägib ühe tüdruku isa. "Ma ei rahune enne, kui kurjategijad on karistuse kätte saanud – ka need politseinikud, kes sõrmegi ei liigutanud laste päästmiseks."

India elanikke vapustas Uttar Pradeshi endise riigiministri avaldus, kes ütles vägistajate ja mõrvarite kohta: "Poisid on poisid ning teevad ju ikka kasvades vigu ja kindlasti ei vääri nad surmanuhtlust."

Daliti kasti juhid Upper Pradeshis on ähvardanud kõrgemaid kaste sõjaga, kui kurjategijad kiiresti kohtu ette ei jõua. Nagu ühe ohvri ema, nõuavad ka nemad mõrtsukaile surmanuhtlust: "See tooks rahu ohvrite hingedele!"

Indiat vapustas 24 tundi uudiseid levitavates telekanalites näidatud video mangopuu okste külge poodud tüdrukutest. Kõikjal korraldati meeleavaldusi ja nõuti valitsuselt mõrtsukate karistamist. Valitsus ongi lubanud saata kurjategijad kiirkohtu ette, et vältida tavapärast pikaldast kohtupidamist.

Ametlik statistika kinnitab, et igal aastal langeb Indias jälgi vägistamise ohvriks ümmarguselt 25 000 naist, kirjutab Daily Mail. Kodanikuaktvistide kinnitusel on tegelik ohvrite hulk palju suurem, sest perekonnad sunnivad enamasti vägistatut temaga tehtust vaikima.

Uttar Pradeshi osariigi politseiülem ütles ajalehele, et nende piirkonnas teatatakse iga päev kümnest vägistamisest. Läinud kolmapäeval vahistati neli meest, kes olid vägistanud 17aastase neiu. Ohvrid elavad hiljem alalises hirmus – läinud neljapäeval vahistati kolm meest, kes julmalt ründasid ema, kes oli usaldanud politseile teatada oma tütre vägistamisest. Naine on nüüd haiglas murtud luude ja hulga sisemiste vigastustega.

"Uttar Pradeshis ei ole korda. Seal kehtivad džungliseadused," kinnitati meeleavaldustel.

38 meest 15aastase kallal

Malaisia põhjaosas tungis kuni 38 meest 15aastase tüdruku kallale ja vägistas ta 20. mail, kirjutasid eile maailma ajalehed. Tüdruku sõnul kutsus 17aastane poiss ta kohtamisele ja meelitas seejärel tühja onni, kus vägistajad ees ootasid. Politsei uurib võimalust, et vägistati ka tüdruku poiss-sõber. Siiani on kinni võetud 13 inimest, kirjutab Mail on Sunday – nende hulgas isa koos oma kahe pojaga. Tegemist on ühe küla meestega, kellest osa oli narkootikumide mõju all, märgib The New Straits Times.