Foto: Andres Varustin
Elver Loho, MTÜ Eesti Interneti Kogukond juhatuse liige 1. juuni 2014 18:30
Nädal tagasi, esmaspäeval kella 1 paiku öösel saabunud valimistulemused lõpetasid tormilise perioodi Eesti ajaloos.

See ajajärk algas ootamatult 11. veebruaril 2012, kui nii Tartus kui ka Tallinnas trotsisid tuhanded inimesed külma ilma, et avaldada meelt ACTA kaubanduslepingu vastu. Tegu oli suurima meeleavaldusega pärast laulvat revolutsiooni.

Nädal hiljem tulid ametiühingud meelt avaldama ja lõid rekordi üle. Järgnes Andrus Ansipi sõnavõtt, kus ta teavitas, et rohkem ta peaministriks saada ei soovi. Seejärel tuli õpetajate streik, Silvergate, arstide streik, meeleavaldused valeliku poliitika vastu, Harta 12, Kristen Michali tagasiastumine, Jaan Männiku "erakonnaloomine", rahvakogu eksperiment, Kristiina Ojulandi häältega manipuleerimine Reformierakonna sisevalimistel, mitu katset luua uut parteid, Artur Talviku film müüri okupeerimisest, Vaba Tallinna Kodaniku põrumine omavalitsuste valimisel, Sirbi hõivamine ja lõpuks peaministri väljavahetamine.

Kainestavad valimistulemused

Läksin seekordseid valimistulemusi vastu võtma Iseseisvuspartei peole Rüütli tänava toredasse Gruusia restorani. Ühtegi tolle partei liiget ma küll isiklikult ei tunne, aga äsja toimunud valimistel täitsid nad riiulipartei rolli − Juku-Kalle Raid oli võtnud sõbrad kaasa ja kaaperdanud valimisteks esimese ettejuhtuva partei, sest valimisliidud ei ole europarlamendi valimistel lubatud. Ja Jukut ma tunnen ajast, kui me koos ACTA vastast meeleavaldust korraldasime.

Valimispeo kõige huvitavamaks aspektiks kujuneski seltskond. Kohal oli nii mõnigi inimene, kel küpsemas plaan luua uus erakond. Kaks viimast aastat oleks justkui näidanud, et uuele jõule on Eestis koht olemas. Ja et rahval on huvi. Justkui rahvas tahaks alternatiivi. Valimistulemusi nähes vajusid erakonnaloojad näost ära. Vestlesin nendega. Lootus oli kadunud.

Oma mineviku tõttu selgelt Reformierakonnale vastandunud ja üksikkandidaadina Piraadiparteid esindanud Silver Meikar sai 6018 häält. Uut parteid loov Kristiina Ojuland vaid 3024 häält. Tuntud nimede ja nägudega ning ambitsioonikas Iseseisvuspartei kaaperdanute kamp sai kokku 4158 häält. Isegi Anvar − mina tulen uute ideedega − Samost, kelle reklaamimisele ropult raha kulutati, kogus vaid 3626 häält.

Üllatava tulemuse tegi telekas uudiseid lugev, pigem kogukonnatasandil tuntud Tanel Talve, kes kogus 10 073 häält. Rahvaliidu varemetest ehitatud EKRE venitas vaevu välja veidi parema tulemuse kui telediktor, aga jäi ikka 4% juurde. Andres Herkeli juhitav Vaba Isamaaline Kodanik valimistel ei osalenud. Nende liikmete arv on juba kaua ja stabiilselt olnud liiga väike, et end isegi erakonnaks registreerida.

Valimisvõidu said parlamendierakonnad ja Indrek Tarand. Veel kolm aastat tagasi Keskerakonna presidendikandidaadiks olnud mees ei esinda aga ühtegi "uut jõudu" ega loodavat erakonda, vaid täidab endiselt kojanarri rolli − üks kõrge palgaga ametimees, kelle rolliks kuningat avalikult solvata ja seeläbi rahva pahameelt vaigistada. "Ai, kus ikka ütles! Õige mees! Kuningas ongi jobu! Hihii! Lähme nüüd tagasi põldu kündma."

Tere tulemast stabiilsesse ja arenevasse Eestisse. "Revolutsioon" on läbi. Lähme tagasi tööle. Maksud tahavad maksmist.

Eestis on hea elada

Lõpetuseks peaks vist mainima, et revolutsiooniperioodile avapauku andes ei olnud midagi suurt meil üldsegi eesmärgiks. Me lihtsalt tahtsime ühe kaubanduslepingu vastu protestida, aga teid tuli kuidagi nii palju kohale ja pärast veel iga kolumnist kirjutas oma tõlgenduse, et mille vastu tegelikult meelt avaldati ja mille vastu mitte. Postimehe juhtkiri nimetas seda lausa fooliumrevolutsiooniks.

Ööl pärast valimistulemuste saabumist jalutasin pimedal vanalinna tänaval ühe erakonnaloomise mõtetega inimesega. Pidasime maha pika vestluse. Väike mõttepaus. "Eestis on tegelikult täitsa hea elada," ütlesin ma talle. Ta mõtles korraks, naeratas, ja tõdes samuti: "Eestis on tegelikult täitsa hea elada." Embasime sõbralikult ja läksime kumbki oma teed.

Samal teemal

Kommentaarid  (9)

Juss 6. juuni 2014 17:39
Hea ikka vanu lehti vahel sirvida...
Kas see Elver on see hull mustlasmutt, kes on jälle kuskilt valla pääsnud ja tahab teada anda, et tema on vähemalt arvamusliider kui mitte kogu maailma juht. Mina,mina, mina embasin, mina peer...sin ja see peab kindlasti kõiki huvitama.
Anne 3. juuni 2014 12:15
Elver Loho peaks avalikustama, kes olid need, kes ta kleeplindiga kempsu kinni panid. Kas tema suhtes tarvitati ka seksuaalset vägivalda?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS