Kogu Linnahalli, Kalasadama ja Patarei vangla ümbrus on täis kalamehi, kes ümarmudilale jahti peavad.Foto: Küllike Rooväli
Eesti uudised
1. juuni 2014 18:11

FOTOD: sajad tallinlased püüavad "savisaart" (23)

Tallinlasi on tabanud sel nädalavahetusel otsatu hasart, sest näkkama on hakanud ümarmudil. Sadamas nimetasid püüdjad seda "bõtšokiks", "bõtškaks", aga ka "savisaareks". Sergei, kes oli kala püüdnud täna juba oma viis kilo, lausus, et ilmselt on asi välises sarnasuses linnapeaga.

Seni paljudele tundmatu kala võtab praegu eriti hästi kesklinna piirkonnas ja nii on sajad kalastajad sel nädalavahetusel seda õngitsemas Kalasadamas ja Linnahalli juures Patareisadama kaidel.

Kalastajad viskasid omavahel nalja, et nüüd on hea värske püük kohe kalaturule viia.Kuigi enamik kinnitas, et paneb värske saagi pannile, laususid osa, et ei julge seda ise maitsta, ehk on mürgine. Hasardist püüti seda aga ikkagi kilode kaupa.

Õhtulehele teadaoievalt on tegu hea, valge lihaga toidukalaga, kes jätab ainult oma ebafotogeenilise välimuse ja limase kehaga halva mulje. Kui on aga viitsimist ta ära puhastada, siis teeb suitsuahi või praepann värske ümarmudilaga imet.

Eesti oludes võõrliigina tuntud kala ilmus siinsetesse vetesse esmakordselt tosin aastat tagasi ja ilmselgelt on ta Läänemerre asunud tänu suurenenud laevaliiklusele.

Ümarmudil on ilmselt saabunud siia laevade ballastvetega ning tunneb end siin hästi. Kahjuks pole ta aga ohutu, sest sööb ära teiste kalade, eeskätt räime marja.

Ka kalateadlane Henn Ojaveer ütles Õhtulehele, et ümarmudil on ainus võõrrliik, keda tuleb tõesti siinsele elustikule ohtlikuks pidada. Hävitada pole Ojaveeru sõnul tulnukat enam kuidagi võimalik, ainus, mis aitab, on teda nii palju kui võimalik välja püüda ja ära süüa. Ka Oajveeru andmetel pidi kala maitsev olema, meenutama oma valge lihaga heiki.

Ümarmudil on täiskasvanuna kuni 35 cm pikk.