Eesti uudised

Eesti eraldas mullu humanitaarabiks 2,3 miljonit eurot

Paet: vastutustundlike riikide moraalne kohustus on aidata humanitaarkriisides kannatajaid (37)

Toimetas Kaspar Käänik, 31. mai 2014 10:47
Urmas PaetFoto: Liis Treimann / Postimees
Välisminister Urmas Paet ütles tänase maailmapäeva puhul, et humanitaarabi osutamine on Eestile iseenesest mõistetav välispoliitiline tegevus.

"Meie võimekus humanitaarabi anda on aasta-aastalt kasvanud," ütles Paet. "Edaspidi soovime arengumaade abistamisel pöörata senisest enam tähelepanu katastroofideks valmisoleku suurendamisele. Samuti on oluline hoida meie päästemeeskonna võimekust vähemalt praegusel heal tasemel."

Samal teemal

2013. aastal olid suurimateks humanitaarkriisideks taifuun Haiyani põhjustatud purustused Filipiinidel ja Süüria kodusõjast tingitud järjest kasvav sõjapõgenike arv. Mõlema kriisi leevendamist abistas humanitaarabiga ka Eesti. Lisaks aitas Eesti humanitaarabiga kriiside leevendamist Lõuna-Sudaanis, Kesk-Aafrika Vabariigis, Jeemenis, Tšaadis, Palestiinas, Myanmaris, Afganistanis, Somaalias ja Liibüas. Kokku eraldas Eesti 2013. aastal humanitaarabiks 2,3 miljonit eurot.

Sel aastal on Eesti Paeti sõnul osutanud aktiivselt humanitaarabi Ukrainale, et tagada tänavarahutustes kannatada saanutele ravimite ja ravi kättesaadavus. "Me ei tohi ka unustada endiselt keerulist olukorda riikides nagu Kesk-Aafrika Vabariik, Lõuna-Sudaan ja Süüria – nende riikide abistamist oleme käesoleval aastal jätkanud," lisas Paet.

Alates juuni lõpust saab Eestist ka ÜRO humanitaarasjade koordineerimisameti doonorite toetusgrupi liige. "Toetusgruppi kuulumine annab meile lisavõimalusi humanitaarabi süsteemi tõhustamisel kaasa rääkida ning näidata, et me soovime abistada abivajajaid ka kaugetes piirkondades," ütles Paet.

Välisministri hinnangul vajavad riigid humanitaarväljakutsetega toimetulemisel uut lähenemist. "Ootame 2016. aastal Istanbulis toimuvalt maailma humanitaartippkohtumiselt konsensust hea humanitaardoonorluse elluviimiseks. Humanitaarkriisidele reageerimise asemel peame rohkem rõhku pöörama ennetusele," ütles Paet. Tegemist saab olema esimese nii kõrgel tasemel humanitaarüritusega, mille eesmärk on leppida kokku uus ühine lähenemine humanitaarabi andmisele.

Paeti sõnul on sõjalistes kriisides suureks probleemiks see, et konfliktide osapooled ei tunnusta enam rahvusvahelise humanitaarõiguse põhimõtteid, tuues sealjuures näidetena Süüriat, Lõuna-Sudaani, Kongo Demokraatlikku Vabariiki, Afganistani ja Kesk-Aafrika Vabariiki. "Peame konfliktidest ja katastroofidest räsitud riike rohkem veenma humanitaarabi andmise eesmärgist, et tagada rahvusvahelise abi juurdepääs kannatanutele," sõnas Paet. "Samuti peab ÜRO suutma rohkem ära teha võitluses laialt levinud naistevastase vägivalla vastu humanitaarkriisides," lisas ta.

31. mail üheksandat aastat toimuva maailmapäeva eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust humanitaarkriisidest ja humanitaarabist ning tutvustada, kuidas saab kriisipiirkondades olevaid inimesi aidata ning kuidas rahvusvaheliste organisatsioonide abil neid abistatakse. Lisainfot maailmapäeva kohta vaata SIIT!

Samal teemal

24.06.2014
Afganistanis tapeti kaks soomlannast humanitaarabitöötajat
31.04.2014
GALERII: vaata, kuidas peeti Maailmapäeva Vabaduse platsil!
31.04.2014
Maailmapäeval saab proovida pagulase elu