KASUTA PILVIST ILMS: Ilusa ilmaga jõuab päike osa klaasist enne kuivatada, kui kuivatajaga jaole saad – nii võib klaas jääda kriimuline. Foto: PantherMedia / Scanpix
Ia Mihkels 30. mai 2014 07:00
Kas pesta aknaid vanaemade kombel või koristusekspertide värskeimate soovituste järgi? Ega suurt vahet olegi, lihtsalt ajalehepaberit asendavad nüüd aknakuivataja ja mikrokiudlapp.

Võiks arvata, et koristamise suurimad asjatundjad soovitavad kõikvõimalikku kodukeemiat: aknapesuks üks, peegli küürimiseks teine, ukseklaasidele kolmas.

Aga võta näpust – selgub, et profid peavad asendamatuks abimeheks koduses majapidamises hoopis mikrokiudlappi.

"Seda kasutades saab kerge mustuse täiesti vabalt eemaldada ka lihtsalt puhta veega, mingit keemiat pole vaja," kinnitab koristuskoolitaja Helge Alt.

Vanaemade aknapesu juurde kuulunud äädikat võib nüüdki kasutada, eriti kui akende sisepind on rasvane. Kindlasti on raskem puhastada näiteks köögiakende sisepinda, kui kodus on gaasipliit.

Pikemat aega pesemata akna puhul läheb tõenäoliselt vaja midagi, mis rasva lahustaks – ja äädikas sobib selleks hästi.

Korralikud töövahendid

Et aknapesu läheks kiiresti ja tulemus oleks laitmatu, soovitab Alt soetada korralikud töövahendid ja teha kõike õiges järjekorras. Tingimata peaks olemas olema kvaliteetne pehme kummiga aknakuivataja.

"Ainult pehme kumm teeb akna korralikult kuivaks," tõdeb koolitaja.

"Hea, kui kummi saab vahetada – kui see väsib, pole vaja osta uut kuivatajat."

Aknapesuks vajalikku on mõistlik osta professionaalseid koristustarvikuid müüvast firmast. Ehkki need on mõnevõrra kallimad suvalises supermarketis pakutavaist, on need ka vastupidavamad ja annavad parema tulemuse.

Näiteks pole mõtet osta vaat et kõigis majapidamiskaupu müüvates poodides saadaolevat aknapesutarvikut, millel peale kummiriba on ühtlasi pesemiseks mõeldud svamm – klaasi kuivatamiseks ei ole seda kuigi mugav kasutada.

Kuivataja kummi tasub töö käigus suurest veest kuivatada – selleks sobib mistahes puhas lapp, mis ebemeid ei aja.

Klaase ajalehega üle kuivatada ei pea koolitaja vajalikuks, märkides, et trükimust võib klaasi hoopis tuhmiks muuta.

Kui aknal on plekke, võib need maha pesta vee ja mikrokiudlapiga, viimase lihvi annab pestud aknale aga korralik kuivataja.

"Kui kusagil hakkab silma koristuskoolitust pakkuv kuulutus, tasub see ära kasutada," soovitab paari aasta eest sellise kursuse läbi teinud koduperenaine Merje (36).

"Näiteks võib seal asjatundjate käe all ära õppida õige aknakuivatamise – profid suudavad ühe akna kuivatada nii, et kuivatajat kordagi klaasilt ei tõsta.

Mul pärast pikka harjutamist juba enam-vähem läheb – ja suure maja kõiki aknaid pestes hoiab nii ikka tohutult aega kokku."

Meeles tasub pidada sedagi, et aknapesuks võiks valida pilvise päeva – muidu kuivatab kuum päike klaasi siit-sealt liiga kiiresti ja see võib jääda triibuline.

Aknad puhtaks!

  • Alusta alati aknaraamidest. Kui need on väga määrdunud, võib abiks võtta käsna või harja, muidu piisab pehmest lapist.
  • Pese akna välispind – tööd seespool lõpetades on kergem märgata aknale jäänud kriime.
  • Kuivata klaasipinnad kuivatajaga, hoides seda u 45kraadise nurga all: esmalt servad, siis justkui ussi joonistades ülalt alla. (Pesta ja kuivatada tuleb alati suunaga ülevalt alla.)
  • Kuivata pehme lapiga aknaraamid ja aknalaud.
  • Klaasile jäänud juhuslikud veepiisad ja üksikud kriimud võib kuivatada mikrokiudlapiga.