TÄISMEHED? Vandaalid lõhkusid nii suuri hauakive, mille purustamiseks läheb vaja täismehe rammu, kui ka väiksemaid plaate. Foto: ALDO LUUD
Arvo Uustalu 30. mai 2014 07:00
"Kui hauakivide lõhkujad kätte saaksin, siis lööksin neil käeluu puruks. Pangu pärast kinni või mis iganes," on tartlane Arvo vihane Raadi kalmistul märatsenud vandaalide peale.

Arvo avastas, et pühapäeva õhtul kella 20.40 paiku käisid pätid taas Raadi surnuaial lõhkumas.

"Minu vanemate haud on siit natukene edasi, aga paistab, et seal on kõik korras. Üks asi on lähedaste südamevalu, aga nii suur kivi maksab ka vähemalt 1000 eurot," ütleb ta massiivse lõhutud hauakivi ees seisatades.

Politsei teatel on lõhutud vähemalt kaheksa hauakivi. Tartu kalmistute juhataja Aime Pärna ütleb raskelt ohates, et lõhutud kivisid võib olla veelgi.

"Lisaks oli ümber lükatud ka professorite massiivseid hauasambaid. Eile just tegelesime sellega, et neid tehnika abil omale kohale tagasi upitada.

Läheduses asuva kodutute varjupaiga inimesed vandaalid kindlasti ei olnud. Neil sellist jõudu ei ole," arvab ta.

Lisaks hauakividele oli lõhutud lillepotte, ümber lükatud pinke ning maast oli välja rebitud lilli.

Kõik hauad, mille kallal vandaalitseti, asuvad ühes piirkonnas. Narva maantee ja selle kõrval asuva suure toidukaupluse lähedal, mis oli sel kellaajal ka lahti.

Aime Pärna tõdeb, et kahjuks ei ole tänapäeval enam miski püha:

"Varem oli samuti vandaale, aga surnuaia väravast sisse astudes jäeti pätielu seljataha," nendib ta.

Kahjuks pole elavate lahing surnute vastu Emajõelinnas kaugeltki esimene. Ei tundnud pätid ja vargad austust ka Eesti XX sajandi tuntuima inimese vastu.

Kolm aastat tagasi varastati Raadi kalmistult semiootikaprofessori Juri Lotmani ja tema abikaasa Zara Mintsi hauaplatsile paigaldatud pronksist rist.

2010. aasta oktoobris laamendasid samal kalmistul noorukitest pätid. Puutumata ei jäetud ka kaheaastase lapse hauaplatsi.

2008. aasta novembris lõi kurjategija katki Raadi kalmistu leinakambri akna ja kattis tulekustuti pulbriga paksult kabeli põranda, pärjad ja kirstu.