Eesti uudised

Tallinna meer: lisaeelarve toetab transporti, haridust ja sotsiaalhoolekannet (17)

Toimetas Kristin Aasma, 29. mai 2014, 18:43
Linnapea Edgar Savisaar Foto: Arno Saar
Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul on lisaeelarve koostamisel eriti suurt tähelepanu pööratud ühistranspordile, haridusele ja sotsiaalhoolekandele. Kui palju eraldatakse lisaeelarves rahalisi vahendeid linna avalike suhete valdkonnale ja Tallinna Televisioonile, linnapea eraldi välja ei toonud.

"Tallinna 2014. aasta esimene lisaeelarve on viimaste aastate üks mahukamaid ehk 19,5 miljonit eurot," teatas Savisaar täna linnavolikogus linna 2014. aasta esimese lisaeelarve lugemist sisse juhatanud sõnavõtus, vahendas Raepress. Linnapea sõnul kujuneb linna tänavuse aasta eelarve mahuks 522 miljonit eurot, kui lisaeelarve kinnitatakse. Linna kulud suurenevad kokku 9,4 miljoni euro võrra ning investeerimisprojektide maht kasvab kokku üheksa miljoni euro võrra.

Samal teemal

Autobussi- ja elektritranspordi korraldamiseks eraldatakse täiendavalt 3,8 miljonit eurot ning tasuta rongisõiduks pealinna piires täiendavalt 300 000 eurot, rääkis meer. Ta lisas, et ka Aegnale saavad tallinlased laevaga tasuta sõita.

Linnapea sõnul on koolieelsete lasteasutuste õpetajatel ja õpetaja abidel põhjust rõõmustada 12protsendilise palgatõusu üle, sellest täiendava 2 protsendi katteks on lisaeelarvesse kavandatud täiendavad 185 000 eurot.

Tallinna Filharmoonia orkestrantide töötasu tõstmiseks eraldatakse lisaeelarvest 19 000 eurot, mis kergitab orkestri liikmetele palkasid alates 1. septembrist 20 protsenti. Lisaeelarve näeb ette ka Tallinna Spordikooli ning Tondiraba Spordikeskuse tegevuse käivitamiseks vajalikud kulud ning täiendavad 3,7 miljonit eurot Kultuurikatla ehitustööde jätkamiseks.

Investeeringuteks haridusse suunatakse täiendavalt 1,9 miljonit eurot, sh Lasnamäe Gümnaasiumi tervikrenoveerimiseks 1,7 miljonit eurot.

Kultuurivaldkonna investeeringud suurenevad 520 000 euro võrra. Lõpule viiakse Tallinna Loomaaia keskkonnahariduskeskuse ehitustööd ning alustatakse ka Ingeri bastioni idapoolse käigu restaureerimisega, Neitsitorni kohvikmuuseumi juurde rajatakse aga välikohvik.

Sotsiaalhoolekande valdkonnas on Lasnamäe linnaosa valitsuse sotsiaaltöötajate töötingimuste parandamiseks ja uute tööruumide ehitamiseks lisaeelarves ette nähtud 170 000 eurot.

Tallinna Kiirabi hoone rekonstrueerimiseks ja juurdeehituseks on lisaeelarvesse kavandatud üks miljon eurot, Akadeemia tee 48 asuva endise ühiselamu rekonstrueerimiseks arstide ja õdede majaks täiendavalt kaks miljonit eurot ning Lasnamäele sauna projekteerimiseks ja ehituse alustamiseks 657 000 eurot.

"Tallinn kasvab ning aastaga on linna maksumaksjate arv suurenenud umbes 6700 inimese võrra. Ka linlaste sissetulekud on kasvanud," rääkis Edgar Savisaar. "Aastaga on tallinlaste keskmine palk ja muu deklareeritud tulu suurenenud 6,6 protsenti. Seda arvestades suurendab lisaeelarve prognoositavat tulumaksutulu 6,5 miljoni euro võrra."

Saadavad toetused suurenevad lisaeelarvega 4,3 miljoni euro võrra, millest suurema osa moodustavad Kalaranna tänava ehituse ja Ehitajate tee rekonstrueerimise kaasfinantseerimised.

"Käesoleva aasta investeeringute rahastamiseks kavandame kasutusele võtta ka 2012. ja 2013. aastaks kavandatud, kuid tänaseni kasutamata eelarvelaenu summas 5 miljonit eurot," ütles meer ja lisas, et käesoleva aasta lõpuks kujuneb linna arvestuslikuks netovõlakoormuseks 52 protsenti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee