Eesti uudised

Tasuliste arvete saatmine läheb keelu alla (3)

Teet Teder, 29. mai 2014 07:00
MILLE EEST? Kristi saab Elisa mobiiliarve mugavalt e-postile, aga ometi lisatakse tema arvele tasu arve saatmise eest 60 senti. Uue seadusega seda enam teha ei tohiks ja Kristil jääks aastas selle eest taskusse 7 eurot ja 20 senti. Foto: Stanislav Moškov
Majandusministeeriumil on valmimas eelnõu, mis keelab ettevõtetel arvete eest lisatasu küsida. Praegu hakkab lisatasu iga üksiku arve eest juba eurole lähenema.

Mobiilioperaator Tele2 küsib paberarvete eest 58 senti. Starman nõuab sellise teenuse eest 50 senti ja EMT 79,2 senti. Elisa küsib klientidelt paberarve eest 70 eurosenti ja e-postile saadetud arve eest 60 senti. Need on ainult mõned näited ettevõtetest, kus raha küsitakse selle eest, et küsida raha. Olgu kõrvutatud, et Pere piim maksab Prismas 54 senti.

Teenusepakkujate sõnul on arvete saatmine neile lisakulu. Ühtlasi hoitakse elektroonilise arve saatmisega kokku mitu tonni paberit. E-postile saadetud arve eest aga lisatasu seetõttu, et ettevõtetel on oma iseteeninduskeskkonnad, kus klient saaks arvet ju tasuta näha. Tarbijakaitseamet pole paberarve esitamise eest teenustasu küsimist moraalselt õigeks pidanud, kuid juriidiliselt on ettevõttel selleks paraku õigus. Vabaturumajanduse kehtides on kauplejal õigus kehtestada oma müügitingimused ning hinnakujundus on seega vaba.

"Paberarve eest tasu küsimisega seotud küsimuste maht ei ole suur, kuid neid aeg-ajalt esitatakse. Seni oleme andnud hinnangu, et me ei pea seda õigustatuks," ütleb tarbijakaitseameti spetsialist Kadri Paul. Soome turukohus on leidnud, et Elisa ei tohi paberarvete eest raha küsida, kuna arvete esitamine on operaatorile kohustuslik. Elisa Eesti teatab seepeale, et siinseid kliente soomlaste otsus ei mõjutavat.

Nüüd on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil valmimas eelnõu, millega kohustatakse teenusepakkujaid tarbijaile arveid esitama tasuta ja võetakse üle ELi direktiiv tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise kohta. Seejuures peab tarbijal olema võimalik saada arve paberkandjal posti teel, kui lepingu sõlmimisel ei lepita kokku teisiti. Arve esitamise eest viisil, mis on tarbijaga kokku lepitud, teenusepakkuja tasu küsida ei tohi.

Ministeerium ütleb, et praegu ollakse olukorras, kus osad pikaajalisi lepingulisi teenuseid pakkuvad ettevõtjad annavad oma lepingu tüüptingimustes küll tarbijale võimaluse valida eri viise arve saamiseks, kuid on samal ajal kehtestanud valikutele hinnakirja selliselt, et mõnel tarbijal ei olegi võimalik tegelikult arvet tasuta saada.

Peale selle soovitakse eelnõuga Eesti õigusesse üle võtta ELi direktiiv tarbijavaidluste kohtuvälise lahendamise kohta.

Praegugi saab tarbija kohtu asemel pöörduda tarbijakaebuste komisjoni, kuid eelnõuga nähakse ette mõned muudatused. Kui seni pidi kahjunõude komisjonis arutamiseks selle suurus olema vähemalt 20 eurot, siis eelnõuga asendatakse see nõue 10eurose menetlustasuga. Lisaks pannakse kauplejatele kohustus jagada tarbijatele teavet vaidluste kohtuvälise lahendamise kohta, samuti peab kaupleja osaliselt hüvitama tarbijavaidluste komisjoni tegevuskulud.