Maailm

Vastvalitud eurosaadik: "Minu eesmärk on tagasiastumine!" (4)

Aadu Hiietamm, 28. mai 2014 07:00
EUROOPA PARLAMENT: Euroopa Parlamendi 751 saadikut käivad koos Brüsselis ja Strasbourgis. Esimest korda europarlamenti valitud Saksa pisierakonna Die Partei esindaja Martin Sonneborn kavatseb sinna jääda vaid kuuks ajaks.Foto: AFP / Scanpix
Saksamaal puudus seekordsetel Euroopa Parlamendi valimistel valimiskünnis ning tänu sellele saatis edu ka pisiparteisid. Neist üks värvikam erakond Die Partei (Partei) saadab europarlamenti satiirik Martin Sonneborni, kes kavatseb sinna jääda vaid üheks kuuks.

Erakonna Die Partei esindajale tagas Saksamaal pääsu europarlamenti 184 525 häält ehk 0,6% kõigist häältest.

Die Partei asutas kümme aastat tagasi satiiriajakirja Titanic tollane peatoimetaja Martin Sonneborn, kes oli ka seekordsetel valimistel partei esinumber.

Saksa maineka ajalehe Frankfurter Allgemeine Zeitung küsimusele, mis on tema eesmärk Brüsselis ja Strasbourgis, vastas Martin Sonneborn (49):

"Eesmärk on tagasiastumine ühe kuu pärast. Ja ma valmistun selleks intensiivselt nelja nädala jooksul."

Sonneborni sõnul ei suuda lihtne parlamendisaadik midagi muuta ning tal on maksimaalselt vaid võimalus esitada mittemidagiütlevaid resolutsioone.

"Vaid Euroopa Komisjoni president võib midagi muuta," usub vastne europarlamendisaadik.

"Minu plaan on saata Brüsselisse 60 parteikaaslast. Oleme teinud 10 aastat Saksamaal poliitikat ning üks kuu Brüsselis oleks neile tasu selle töö eest, ikkagi 33 000 eurot," selgitab Sonneborn.

Olgu lisatud, et eurosaadiku brutokuupalk on 8020,53 eurot. Sellele lisandub umbes 4300 eurot päevaraha ja 21 000 eurot bürookuludeks.

"Lüpsame Euroopa Liitu sama edukalt nagu üks väike Lõuna-Euroopa riik," lisab Martin Sonneborn uhkelt.

Die Partei plaan leiab vastuseisu

Neist neli on igaks juhuks varus, kui mõni 60st ei pea europarlamendis tervet kuud vastu.

Põhimõtteliselt on europarlamendis saadikute asendamine lubatud, kuid niisuguse vahetuse peab heaks kiitma parlamendikomisjon. Kui üks partei tahab tõepoolest oma saadikut iga kuu järel vahetama hakata, siis kõigi märkide järgi parlamendikomisjon seda ei luba.

Sonneborni see ei heiduta. Tema sõnul Die Partei juristid juba hindavad olukorda ning teevad kõik selleks, et partei plaan teoks saaks.

"Kui ikka saadikut tabab koduigatsus või veab alt psüühika, siis ei tohiks ju tema lahkumist takistada," arvab Martin Sonneborn.

Sonneborn ei usu, et Die Partei esindajad on Euroopa Parlamendi uues koosseisus kõige hullumeelsemad.

Muu hulgas on Die Partei lubanud seista selle eest, et valimisõigus antakse 12–52aastastele ning olla resoluutselt vastu Euroopa Liidu peenisenormile, kui kellelgi peaks tekkima plaan seda kehtestada.

Spiegel Online´i küsimusele, mis fraktsiooniga ta europarlamendis liitub, vastas Sonneborn:

"Ma otsin võimalust ühendada kõik hullumeesed ja spinnimeistrid ühte fraktsiooni. Euroopa Parlamendis on hiilgavaid isiksusi. Kahju, et Silvio Berlusconi ei tohtinud valimistel osaleda. Tema olnuks väga hea mees."

Fraktsiooni saavad Euroopa Parlamendis moodustada 25 saadikut, kes pärinevad vähemalt seitsmest liikmesriigist.

Sonneborni sõnul tagasid tema valimisedu protestihääled.

"Paljud ütlesid, et meil on Euroopa Liit ja Euroopa valimised neid ei huvita, kuid nad annavad oma hääle sümpaatsele protestiparteile," selgitas ta.

Mis puutub parempopulistide ja Euroopa Liidu vastaste edusse, siis seda peab Sonneborn sama naljakaks kui oma partei edu.

"Valiti ju inimesed, kes istuvad hästitasustatuna parlamendis ja loobivad ainult liiva Euroopa masinavärki. See on naljakas," leiab Martin Sonneborn, kes lubab enne 1. juulit, kui Euroopa Parlamendi uus koosseis Strasbourgis kokku tuleb, käia ära juuksuris.

Euroopa Liidu juhid arutasid Brüsselis valimistulemusi

Euroopa Liidu liikmesriikide riigi- ja valitsusjuhid arutasid eile õhtul Brüsselis õhtusöögilauas Euroopa Parlamendi valimisi, mis tõid edu euroskeptilistele ja äärmuslikele erakondadele.

Esialgsetel andmetel saavad euroskeptikud 751kohalises parlamendis umbes 140 kohta. Võrdluseks, konservatiivne Euroopa Rahvapartei võib suurima fraktsioonina arvestada 213 ja sotsiaaldemokraadid 190 kohaga.

Eileõhtusel nõupidamisel arutati ühe peaküsimusena Euroopa Komisjoni presidendi kandidatuuri.

Euroopa Rahvapartei näeb oma kandidaadina Luksemburgi veteranpoliitikut Jean-Claude Junckerit ja sotsiaaldemokraadid europarlamendi eelmise koosseisu esimeest Martin Schulzi.

Kuna kumbki nendest ei saavutanud europarlamendis selget enamust, siis ei ole välistatud kellegi kolmanda esilekerkimine. Kompromisskandidaadina on välja pakutud näiteks Taani peaminister Helle Thorning-Schmidt.

Europarlament soovib Euroopa Komisjoni presidendi valida 14.–17. juulil toimuval istungjärgul.

Samal teemal

02.06.2014
Lehmakauplemine Euroopa Komisjoni juhi üle sai valestardi
27.05.2014
Dombrovskisest saab eurovolinik
26.05.2014
Seisukoht | Kainestav eelmäng parlamendivalimisteks
25.05.2014
Esialgsetel andmetel oli eurovalimiste aktiivsus 36,44%