Elu rakenduskõrgkoolis

Tulevikus raamatupidajaks? (1)

Liina Laanemets, 27. mai 2014, 20:48
 SXC
Tüüpiline rakenduskõrgkooli eriala? Tahaks anda vastuseks majandusarvestus. Vanemale põlvkonnale võib tunduda see eriala tundmatu, kuid tegemist ongi sisuliselt raamatupidamisega.

Kuna õpe on kolm aastat, siis lisatakse õppekavasse ka majanduse baasaineid. Kus aga õppida seda eriala?

Tallinna Majanduskool paneb 2016. aastal kõrgkooli osa uksed kinni, Lääne-Virumaa Rakenduskõrgkool on aga õpetanud raamatupidamist juba 56 aastat ning TTÜ Tallinna kolledž annab ka vastavat haridust. Ei saa ära unustada ka Eesti Ettevõtluskõrgkoolist Mainor, kes pakub samuti majandusarvestuse eriala, kuid kõik kohad on tasulised.

On võimalik küll kandideerida stipendiumitele, kus tuleb teha testid jne, kuid üldiselt on ikkagi ainult tasulised kohad.

Seega, kui Sinu soov on saada kõrgharidusega raamatupidajaks ning tulevikus edasi minna magistriõpingutesse, tuleks teha valik kahe kooli hulgast. Loomulikult kui tahad osa saada meie haridusreformist – tasuta kõrgharidus.

Heaks võrdluseks on tuua õppekavad, kuid kindlasti iga abiturent peab ise otsustama, kas eelistada pealinnaelu või rahulikku Mõdrikut. Tallinnas on õppemahuks 210 EAP ehk siis kooliteed tuleb käia 3,5 aastat. Mõdrikul on 180 EAP (3 aastat). Kuid diplom on sama – rakenduskõrgharidus.

TTÜ kolledžis on õppekavas rohkem valikaineid ning üliõpilane saab ise valida meelepärased, kuid pahatihti jooksevad nad ise aineid valides ummikusse? Tuli lihtsalt silme ette hetkel paar tuttavat, kes registreerivad igale ainele ja kokkuvõttes ei jõua ühtegi ära teha. Sel aastal üleriiklikul raamatupidajate võistlustel võitsid kaks parimat kohta just Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli tudengid. Ju siis saladus peitub ikka nendes 56 aastas.

Õppekavast selgub, et 32 EAP suuruses mahus on TTÜ-s praktikat ning esimene praktika on alles kolmanda õppeaasta kevadel. Ja see on pandud valikaine alla? Huvitav.

Neljanda aasta sügis ehk siis viimane semester koosneb ainult erialapraktikast, mille maht on 22 EAP. Tekib väike vastuolu? Tudengid õpivad praktiliselt kolm aastat teooriat ning alles siis saavad oma teadmised panna proovile ettevõttes. Mõdrikul aga panustatakse just sellele, et loengutes võetakse teooria läbi ning juba esimese aasta aprillis minnakse kaheks kuuks praktikale, et kinnistada õpitut.

Teisel aastal on juba kaks erialast praktikat. Kolmandal aasta sügisel juhtimise praktika ning diplomieelne praktika on kevadel. Kui ikka pole raamatupidajaks sündinud, siis tuleb see vähemalt esimese aasta kevadel praktika käigus välja. Kui aga oled valinud kutseõppe (2 aastat), siis on võimalik kandideerida kolmandale õppeaastale Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli ning omandada rakenduskõrghariduse diplom. Ei ole vahet, kas tuled Tartu Kutsehariduskeskusest või Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolist vms.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee