Eesti uudised

Häältemagnet Yana Toom: mu põhivalija on Eesti elanik, kes usaldab Keskerakonda. Nii lihtne see ongi (144)

Karoliina Vasli, 27. mai 2014 07:00
tüdruk naaberkorterist?: Kommunikatsioonieksperdi hinnangul tõi just sellise mulje jätmine Yana Toomile hääli. Foto: Teet Malsroos
Kas Savisaarest suurem häältesaak võib Toomile hoopis karuteeneks osutuda?

Kommunikatsiooniekspert Aune Past leiab, et Keskerakonna valija vaatab Yana Toomi kui naabritüdrukut, kes valija muresid mõistab ja need lahendab. Toom kogus Euroopa Parlamendi valimistel üle 25 000 hääle, seljatades isegi Edgar Savisaare.

Samal teemal

2010. aasta juuni. Tallinna abilinnapea Kaia Jäppinen taandub tervislikel põhjustel ametist. Linnapea Edgar Savisaar määrab tema mantlipärijaks avalikkusele küllaltki tundmatu Yana Toomi. Varem oli ta Stolitsa peatoimetaja. Kriitikanooli lendab igast suunast: venemeelne! Pelgalt keskharidusega!

Nii mõnigi poliitik arvab, et Toom on poliitikas ühepäevaliblikas, kes negatiivse kuvandi pärast peagi varumeeste (õigemini -naiste) pingile surutakse.

Läheme ajas neli aastat edasi. On 26. mai esimesed minutid. Solarise keskuse peenes kohvikus Komeet kallistavad reformierakondlased kamraade ja kõlistavad pokaale. Valimisvõit on käes ja kaks magusat kohta Euroopa Parlamendis olemas. Ekspeaminister Andrus Ansip heidab isegi pintsaku seljast ja vaatab muhedal näol telefoniekraanilt valimistulemusi. Just tema on sel õhtul populaarseim mees Eestis, 45 037 häält on fakt.

Sootuks hallimad meeleolud on pubis Seiklusjutte Maalt ja Merelt, kuhu on kogunenud Keskerakonna võimuladvik. Võidu asemel tuleb neelata alla mõru pill: vaid üks koht, ja see läheb Yana Toomile, kes kogus 25 263 häält, Savisaare kontole jäi 18 527 häält. Viimane peab napi kõne, kus kiidab, et jäi valimistulemusega rahule. Ta istub terrassil olevasse nurgapealsesse lauda. Ustav nõunik Moonika Batrakova tõrjub meedia lähenemiskatseid. Joovastavast peomeeleolust pole märkigi.

Yana Toom – tüdruk naaberkorterist

Seejärel keskenduvad ajakirjanikud õhtu üllatusstaarile Yana Toomile. Ta on peole saabunud üsna argises riietuses – punases toonis pluus, sinised teksad ja tikk-kontsadega punased kingad. Ka ilma nendeta oleks Toom väga pikk.

Kui viimaks löögile pääsen, tunnen end tema ees seistes kui päkapikk. Alustan küsimusega, mida ta on ilmselt juba korduvalt kuulnud: kas nii suur häältesaak üllatas? "See on väga pehmelt öeldud," vastab Toom.

"Teadsin, et toetus on väga suur, aga ma kuidagi ei osanud seda arvudesse konverteerida."

Kommunikatsiooniekspert Aune Past arutleb: "Yana Toom oli Keskerakonna valijale oma, tüdruk naaberkorterist. Valija uskus, et küllap on tal samasugused mured kui minul ja küll ta siis seal neile säru teeb ja minu mured ära lahendab."

Ta ütleb, et küllap oli ka neid, kes arvasid, et kui Savisaar ei taha Brüsselisse minna, siis ei tohi teda ka oma häälega kiusata. Sellele viitab suhtekorraldaja Ivo Rullgi, märkides, et Savisaar ütles iga jutu sissejuhatuseks ja lõpetuseks, et tema Euroopa Parlamenti tööle ei lähe. Rull arvab, et seetõttu seati paljuski kampaanias fookus just Yana Toomile.

Küsin Toomilt, kas tal on ehk veidi kahjugi, et Savisaar temast vähem hääli sai? "Ma ei olnud temast edukam," toonitab Toom kärmelt.

" Kui mina räägiks, et kandideerin, aga ei lähe – kui saaks sellise jutuga 3000 häält, oleks väga tore. Tema on kindlasti minust kõvem ja jääb kõvemaks veel paljudeks aastateks!"

Savisaar seljavõiduga ei lepi?

Savisaare temperament on teada, kaotada pole talle kunagi meeldinud.  Suhtekorraldaja Ivo Rull arutleb: „Eks sellises liidrikeskses erakonnas ei sallita neid, kes ootamatult osutuvad populaarsemateks ja nutikamaks. Enamasti on need inimesed Keskerakonnast ära läinud – näiteks Ain Seppik, Siiri Oviir ja Vilja Savisaar-Toomast."

Ta märgib, et ilmselt tunneb ka Toom ohtu, et ühest küljest ta küll vabaneb Brüsselisse tööle asudes Keskerakonna sisevõitlusest, samas Savisaar iseloomu teades näeb oma praeguses positsioonis ka ohte. Politoloog Rein Toomla usub, et tulemusega ei jäänud Savisaar kindlasti rahule. „Pettunud on ta muidugi. Nädalapäevad varem tehtud küsitlused ei näidanud kuidagi, et Keskerakonda ja Savisaart isiklikult ootaks midagi katastroofilist, viimane nädal pööras asjad pea peale."

Toom: esindan nii eestlasi kui ka venelasi

Keskerakonna Eesti tiiva tugevamate esindajate tulemused jäid valimistel küllaltki keskpäraseks: Jüri Ratas sai 8538 ja Kadri Simson 5586 häält. Palju sai meedias tähelepanu särtsakas värske keskerakondlane Kerstin-Oudekki Loone, teda toetas 1087 inimest.

Kommunikatsiooniekspert Aune Past ütleb, et Loone on sümpaatne neile, kes tavaliselt Keskerakonna poolt häält ei anna, traditsioonilisele selle erakonna valijale jäi tal liiga uueks ja targaks, puudus naabritüdrukuefekt.

Politoloog Rein Toomla nendib, et Vene taustaga Toomi läkitamine Brüsselisse on keskparteile nii hea kui ka halb. Et ta on ainuke esindaja, vaadatakse teda kui venekeelse valijaskonna esindajat. Nii tundub ka aina enam, et Keskerakond ongi vaid venelastele suunatud erakond. Kui valitute ritta pääsenuks Toom ja Jüri Ratas, poleks see esile kerkinud.

Teise nurga alt saab Keskerakond näidata, et neil on väga hea integratsioonipoliitika. Toom selgitab Õhtulehele, et tema esindab Euroopa Parlamendis Eesti riiki tervikuna, nii eestlasi, venelasi kui teisi siin elavaid rahvusi.

"Keskendun sotsiaalteemadele. Põhisõnum on, et vaja on kuidagi tasakaalustada Euroopas sotsiaalpoliitika, näiteks kehtestada Euroopa Liidus üldine miinimumpension."

Äpardus: Yana Toomi pilti ei leitud mitu tundi!

Pühapäeva õhtul tundus Yana Toomi suur häälteskoor üllatavat ka ETV valimisõhtu kujundusprogrammi. Ka mitu tundi pärast tulemusi ei suutnud programm näidata valituks osutunud Toomi pilti.

Põhjendus on arvutikasutajatele tragikoomiliselt tuttav: programm ei suutnud lihtsalt üht pildifaili avada. Et aasta-aastalt on kujundusprogramm keerulisemaks muutunud, ei saanud seda stuudios ka kohe ümber vahetada.

"Palume eetriviperuse pärast vabandust, foto mittenäitamine ei peegeldanud ühegi saatetegija hoiakuid ega olnud mingil moel tahtlik," kinnitab rahvusringhäälingu pressiesindaja Anneli Tõevere-Kaur.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee