Maailm

Meest ja naist süüdistatakse Helsingi ülikoolile surmarünnaku kavandamises (2)

Toimetas Kristin Aasma, 26. mai 2014 12:21
Helsingi ülikooli auditooriumis.Foto: Reuters / Scanpix
Soomes on kohtu ees mees ja naine, keda süüdistatakse rünnaku kavandamises Helsingi ülikoolile eesmärgiga surmata ligi poolsada inimest. Tapatööd kavatseti teha ammu, tulirelva ning mürkgaasi abil.

Helsingi ringkonnakohus alustas täna protsessi 1990. aastal sündinud mehe ja 1989. aastal sündinud naise üle, kellest kumbki ei ole Helsingi ülikoolis kirjas, edastas Helsingin Sanomat. Kohtualused on süüdistuse elu ja tervist ohustava kuriteo ettevalmistamises tagasi lükanud.

Samal teemal

Süüdistaja andmetel tutvusid kohtualused 2012. aasta lõpul interneti teel ning nad hakkasid vestlema massimõrva sooritamise võimaluse üle mõnes õppeasutuses.
Eelmise aasta augustis valiti ründamiseks välja Helsingi ülikool, kuigi võimalikke sihtmärke oli teisigi.

Prokuröri sõnul oli duol plaanis kõigepealt röövida relvad kas vägivalla kasutamise või sellega ähvardamise teel. Kohtualused olid end varustanud ammu, käeraudade, sadade padrunite, kahe kuulivesti ja gaasimaski, pusside, mürkgaasi valmistamiseks vajalike ainete jms. Lisaks tehti selgeks tehtud ülikoolihoone ruumid nii koha peal käies kui ka interneti vahendusel. Kavas oli süüdata ülikoolihoones tulekahju.

Info Helsingi ülikoolile kavandatavast rünnakust tuli politseile tänu sellele, et duo pühendas asjasse kolmanda isiku, kes rääkis sellest sõbrale. Sõber aga andis kavandatavast rünnakust teada politseile ning märtsis peeti rünnaku kavandajad kinni.

Kohtualused on tunnistanud, et nad vestlesid elektronposti teel rünnaku korraldamisest, kuid väidavad, et tegelikult neil rünnaku tegemist plaanis ei olnud. Nende kaitsjate hinnangul ei olnud kummalgi kohtualusel rünnaku korraldamiseks ei vajalikke vahendeid ega oskusi.

Iltalehti edastas, et algul oli rünnak kavandatud tänavu jaanuariks, kuid hoolikama ettevalmistuse tõttu lükati terroriakt märtisse-maisse.

Veresauna korraldamist plaaninud mees kirjutas mitu hüvastijätu versiooni, millest ühes selgub, et ta oli koolikiusu ohver. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee