Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: perepuhkus ei pea olema väga kallis (2)

Tiina Kilkson, psühholoog , 5. juuni 2014, 11:43
Foto: PantherMedia / Scanpix
Varsti on puhkuste aeg käes ja praegu on paras aeg hakata oma puhkust planeerima. Tore oleks puhata koos perega. Selleks, et perepuhkust kogu perekond naudiks, tuleks esmalt küsida kõigilt pereliikmetelt, kuidas nad soovivad oma puhkust sisustada.  Isegi kui ei ole paksu rahakotti, saab puhkust väga sisukalt korraldada. Parimad asjad meie elus on tasuta – päike, õhk ja vesi.

Väga mõnus on minna perega veekogu äärde, kus vanemad saavad päevitada ja lapsed saavad mängida. Lastele võiks mõned mänguasjad kaasa võtta, aga ka looduslikest vahenditest saab rannas toredaid asju meisterdada. Näiteks võib liivast losse ehitada, kasvõi enda kõrgusi  või liiva peale joonistada mustrit, mida võib merekivikeste ja käbidega kaunistada. Vette võib „lutsu“ visata jne.

Samal teemal

Veekogus ujumine on väga kasulik, sest see karastab ja samas saab sportlikult aega veeta. Ei tohiks unustada, et  vees ei tohi lapsed olla ilma täiskasvanu valvsa pilguta ja liiga kaua, et külm hakkab.

Metsa minek on samuti väga tore puhkuse ajal, seal võib korjata metsalilli ja nendest pärga punuda või marju noppida, kui on sobiv aastaaeg.  Metsas võib peitust mängida ja joosta, sest seal ei ole liiklust. Samuti võib korraldada matkamist.  Mõne kilomeetri läbimine on jõukohane isegi väiksematele lastele, ka võib metsas pikniku korraldada.

Perega võib ka minna loomaaeda või Tallinna Botaanikaaeda, kus leiab palju huvitavat tegevust kogu perekond. Pisut suuremate lastega saab minna kontserdile või kinno, vaatama ja kuulama kogupere tükke.

Eestis on palju ilusaid looduslikke kohti  ja RMK metsas võib iga inimene liikuda, kes heaperemehelikult käitub ja ei reosta metsa. Kindlasti tuleb lastele õpetada, kuidas kusagil on viisakas käituda. Mida erinevamatesse kohtadesse lapsi kaasa võetakse, seda laiem on laste silmaring. Sellistest lastest sirguvad keskmisest andekamad lapsed, kes külastavad erinevaid vaatamisväärsusi ja saavad osa paljudest erinevatest spordi ja kultuuri üritusi.

Kui vähegi võimalik, siis vabal ajal võiks lapsi paljudesse kohtadesse viia, sest see on põnev ja last arendav. Pärast kusagil huvitavas kohas käimist võib arutada pereringis päeva muljeid ja küsida lastelt, mis meeldis ja mis ei meeldinud. Ka võib paluda lapsel joonistada oma muljed.

Metsast võib näiteks korjata kaasa oksi ja lilli, ning nendest pärast koos emaga teha lauale uhke lilleseade. Metsas on tore kuulata linnulaulu ja nautida rahu ja vaikust, mis linnainimesele tundub jumalikuna.

Tore oleks, kui perepuhkusel olles saaksid vaheldumisi kõik pereliikmed teha midagi, mis neid huvitab. Kui on lapsed, siis võiks muidugi tegevuste valik olla rohkem lastepärasem, näiteks päevasel ajal ja õhtul saaksid lapsevanemad omale meelepäraselt aega veeta, kui lapsed juba magavad.

Õhtuti võiks näiteks grillida ja teha lõkkeõhtuid, kus ei pea tingimata olema suur alkoholi tarbimine ja rasvaste vorstikeste söömine. Lõkkeõhtuid võib sisustada ka toorsalatitega ja alkoholi vabade karastusjookidega. Mehed kipuvad õlut pidama ka karastusjoogiks, kuid tegelikult on õlu siiski alkohoolne jook.

Ma arvan, et iga inimene ja perekond leiab endale sobiva puhkuse veetmise viisi. Võimalusi on väga palju ka neile, kellel  on peres väikesed lapsed. Lapsed soovivad väga rännata ja näha uusi kohti ja maailma avastada, ärge siis võtke lastelt seda rõõmu.

Pealegi kõik uus ja huvitav ei pea olema tingimata kallis. Sageli piisab ka heast tahtmisest. Mida rohkem on perekond koos, seda tugevam ta on. Perepuhkus on väga huvitav ja nautige seda.

2 KOMMENTAARI

k
Kokkuvõte 5. juuni 2014, 21:29
Perepuhkus on puhkus perest.
P
. 5. juuni 2014, 18:45
Psühholoog tulgu ikka reaalsesse maailma, ja ärgu ajagu jama.
Terve eesti on üks suur eravaldus--kus saab liikuda ainult omaniku loal.
Lapse...
(loe edasi)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee