Psühholoogia blogi

Psühholoogi blogi: mida teha, kui alaealine laps suitsetab? (10)

Tiina Kilkson, psühholoog , 26. mai 2014, 11:48
Foto: PantherMedia / Scanpix
Paljudes peredes on tulnud ette olukordi, kus lapsevanem saab teada, et tema laps suitsetab. Kindlasti kuulub selline kõnelus raskete teemade hulka, sest vaevalt, et ükski vanem soovib, et tema alaealine laps suitsetab.

Mida siis annab olukorraga peale hakata? Ma arvan, et kõige õigem on sellel teemal alaealise lapsega usalduslikult rääkida. Lapsega tuleks maha istuda ja usalduslikult teema  „lahti harutada“. Lapsevanem võiks kontrollida oma käitumist ja juhtida vestlust, jäädes ise tasakaalukaks.

Samal teemal

Väga hea oleks leida kodus koht, kus saaksite lapsega segamatult vestelda ja samal ajal peaks muud tegemised pooleli jätma, keskenduda tuleks täielikult antud küsimusele.

Seda teavad kõik, et suitsetamine on tervisele kahjulik, kuid põhjusi, miks suitsetama hakatakse on väga palju. Kõige levinumad põhjused suitsetama hakkamiseks on uudishimu ja sõprade surve. Alaealistele on sõbrad väga olulised ja samuti läheb väga korda, mida sõbrad arvavad. Põhjusi võib olla muidugi veelgi, näiteks tahetakse paista täiskasvanulik.

Kohe, kui teema päevakorda tekib, tuleks sellega ka tegeleda, mitte loota, et olukord ise muutub olematuks. Olukord võib ilma sekkumiseta ainult hullemaks minna.  Täiskasvanud inimene peaks püüdma rahulikuks jääda ja mitte mingil juhul ei ole lubatud vägivalla tarvitamine korda rikkunud lapsega.

Suitsetamisest aitab loobuda see, kui leitakse põhjus, mis selleni on viinud. Last tuleks kuulata aktiivselt ja empaatiliselt ning häält ei tohiks tõsta ka siis, kui endal tunded üle pea käivad. Lapsevanem võib kirjeldada rahulikult oma tundeid või peegeldada lapse tundeid, kui räägib lapsega suitsetamise teemal. Lapsevanemal on kindlasti ebamugav, kui näeb/kuuleb, et tema laps suitsetab.

Üks võimalus on näiteks uurida avatud küsimusi kasutades, millal ja kus laps esimese suitsu tegi ja kellega koos, miks ja mida ta tundis, kui salaja suitsetas. Uurida võib ka, et kust raha saadi ja kust suits hangiti. Olen näinud ise ka pealt, kui alaealine laps palub täiskasvanud mehelt, et ta temale suitsu ostaks ja olen näinud, kui suitsu on ka ostetud alaealisele, kui see onule raha annab poe ukse taga.

Ma arvan, et täiskasvaud inimese poolt on see äärmiselt vastutustundetu käitumine, rikub lapse tervist ja on seadusega vastuolus, sellisest täiskasvanust tuleks kindlasti teada anda.

Selleks, et vestelda lapsega suitsetamisest on vaja usalduslikku sidet lapse ja vanema vahel. Rahulikul toonil peaks vestlema, et ei tekiks lisa pinget ja üksteisele halvasti ütlemist ning süüdistamist. Täiskasvanu peaks oma elutarkusega suutma lapsele selgeks teha, et suitsetamine on hälbiv käitumine ja lahendada seda probleemi, mille pärast laps suitsetab. Lapsega tuleks vestelda sedasi, et laps saaks aru, mida vanem tahab öelda, mitte kasutada lapsele tundmatuid sõnu ning moraalilugemine ei vii ka kuhugi.

Lapsevanem peaks olema leebe ja uurima välja, mis tegelikult juhtus. Põhjuse mõistmine on väga oluline. Kui laps valetab, siis järelikult on usalduslik side lapse ja täiskasvanu vahel kadunud ja usalduse taastamine on pikk tee. Lapselt võib küsida, et mida ta tunneks, kui avastaks, et tema laps suitsetab ning küsida, kuidas laps ennast ise karistaks. Sageli on enda määratud karistus eriti mõjus, sest iga inimene teab ise kõige paremini, milline karistus talle mõjub.

Suitsetamisest on võimalik loobuda, kui laps ise on sellest huvitatud ja lapsega on mõjusalt räägitud sellel teemal. Iga olulise teemaga tuleb tegeleda ja mõne aja möödudes võib vastutustundlik lapsevanem teema uuesti püstitada ja uurida, kuidas olukord on muutunud.

10 KOMMENTAARI

k
kuradi seadused!!! 18. juuni 2014, 19:32
ehh ...minu arust artikkel ise positiivne ...
kuid liiguks antud artikli teemaga natuke edasi.
Nimelt : kui saad teada alles siis , et laps...
(loe edasi)
v
Viktor 31. mai 2014, 22:32
Pealkiri on idiootlik või debiilne,ei saa aru mida on küsitud,kas oma laps või võõras.Olen küll kõrgharidusega elektri insener kuid mõistus kohale ei vii.Ah-jaa,vabandust,EPA haridus,nüüd on MÜ,vot selles ongi asi.
Loe kõiki (10)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee