Midri ökojumestuse blogi

Ökorõivad ja ökokosmeetika käsikäes (1)

Õhtuleht.ee, 26. mai 2014, 10:33
Mai keskpaigas tegin jumestuse ja soengu fotosessioonil, kus leidsid kasutust nö ökokangastest rõivad. Selle all peetakse silmas kangaid, mis on valmistatud pestitsiidide poolt pritsimata toorainest ja on keemiliselt töötlemata. Näiteks ökosiidi puhulgi ei kasutata kahjuritõrje vahendeid ning selle tulemusel jäävad protsessi käigus ellu siidiussid, kelle kookonite sisust siidi valmistatakse. Keemiaga pritsitud kangaste loomisel siidiussid hävinevad.

Piltidel kaunistab modelli Must Mood looming. Jumestus on tehtud Dr. Hauschka kevad-suvise kollektsiooni dekoratiivkosmeetika toodetega. Must Mood eestvedajad on Eestis kahjuks ühed vähesed, kes ökomaterjalidest rõivaid disainivad.

Peamised materjalid, mida rõivaste valmistamisel kasutatakse, on orgaaniline siid, kanep, bambus, puu- ja meriinovill. Kui üldselt on ökoloogiliselt puhtast toormaterjalist valmistatud rõivad maalähedase ja lihtsa välimusega, siis Must Mood on üritanud suuna viia stiilse ja igapäevaselt kantava moe lainele.

Nende tootevaliku hulgast võib leida klassikaliselt ilusaid riideid põnevate ja praktiliste lahendustega.

Mina olen ökoriideid tellinud Prantsusmaalt. Avastasin Interneti avarustest pesubrändi Do You Green. Mõned ökosildiga riided on olnud müügil isegi Selverites. Näiteks sokid, ka Do You Green´ilt tellisin sokid alustuseks.

Kahjuks pean ütlema, et sokid, mille toormaterjaliks bambus, on palju lühema kasutuseaga ja kordades kallimad. Ökorõivaid võib leida ka Mustamäe teel asuvast Mahe Market'ist. Suur osa turul olevatest toodetest on suunatud beebidele ja väikelastele.

Siiski võiks ju areneda ka täiskasvanutele stiilsete ja klassikaliste, igapäevaselt kantavate riiete pool. Vihje disaineritele!

Eritellimusena tellides ökokangastest rõivaid võib teenuse ja materjali hind olla ehmatavalt kõrge. Kuna nõudlus Eesti turul on nii väike, siis kangaste sisseostmine osutub alati hirmkalliks.

Materjali ja tarnehinnale lisandub veel valmistamise tasu ja nii võibki lihtsa sügismantli maksumuseks kujuneda 300.- eurot.

Loodan siiski, et tulevik loob rohkem võimalusi soetada endale mõistliku summa eest ka Eestis rõivaid, mis on kahjutud nii inimesele kui loodusele. Hirmutav on mõelda, et meie riideid töödeldakse keemiaga, mis näiteks kõrgetel temperatuuridel pestes hakkavad eraldama organismile mürgiseid aineid.

Samuti näib täieliku raiskamisena, et särke, mida kantakse sageli ainult ühel korral mõne osturalli või muu ürituse raames, valmistatakse kasutades mitu liitrit puhast vett. Samas on maailmas palju piirkondi, kus puhta vee kättesaadavus on pea võimatu.

Minu hiliseim avastus on organicclothing.ee. Sealt saab tellida ökokangast joogariideid, aga soovijaile on jäetud võimalus nende kaudu tellida kangaid olenevalt laoseisust ning endale ise meelepärane rõivas teha.

Kui saadaolev disain ei rahulda, siis isetegemine või kangaga õmbleja juurde minemine on minu meelest väga hea lahendus.

1 KOMMENTAAR

h
Hallo 3. juuni 2014, 02:34
Telliskivi keskus on täis ökopoode, kes müüvad ökoriideid nii lastele kui ka täiskasvanutele. Jutt, et Eestist pole neid saada, on naljakas. Minu arust see kolumnikirjutaja pesitseb oma poega veel selsamal tänaval samas kaubakeskuses.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee