Eesti uudised

Kaks aastat tagasi surnud ettevõtja pääses lõpuks ärikeelust (20)

Juhan Haravee, 23. mai 2014 07:00
Kalle Arusaarele väänati igaks juhuks kolm ärikeeldu korraga. Foto: Urmas Luik
Veel eile hommikul võis äriregistri avalikust ärikeelunimekirjast leida juba aastaid tagasi meie hulgast lahkunud ärimehe. Kas Eesti riik on tõesti nii karm, et reguleerib ettevõtlust ka teises ilmas?

Töisest huvist tiivustatuna sirvib ettevõtete sulgemisega tegelev Raul Pint aeg-ajalt avalikke andmekogusid ehk registreid.

"Sattusin ühe vahva fakti otsa e-riigis, mis ennast kiitmast ei väsi," lausub likvidaatorina tuntud mees varjamatu mõnuga.

"Äriregistri kodulehel ärikeelulingile klikkides avaneb loetelu tegelastest, millele vahel pilgu peale viskan. Üks ja sama vend, Kalle Arusaar on saanud ühel ja samal päeval kolm ärikeeldu. Kui topelt ei kärise, siis vist tripelt ei varise!"

Veel torkas Pindile silma, et nimekirjas on kehtiva ärikeeluga ühtlasi ettevõtja Aivo Karu, kes püüdis aastate eest elu sisse puhuda legendaarsele Pärnumaa kõrtsile Kuldne Lõvi. Paraku lahkus Karu elavate hulgast juba 2012. aasta veebruaris.

"Kas e-riik peab ennast nii kõvaks, et tema keelud ja käsud omavad ka teispoolsuses legitiimset jõudu? Surnud mees võiks ikka rahulikult surnud olla," arvab Pint ja kahtlustab, et pea 400 isikuga nimekirjas võib teisigi vaime olla.

Registrite ja infosüsteemide keskus (RIK) tänab Õhtulehte edastatud tähelepanekute eest. "RIK on süsteemi haldaja, mitte registripidaja, edastame tähelepaneku vastava piirkonna maakohtu registriosakonnale," vastab Heilika Kutsch RIKi üldosakonnast.

"Registriosakonnas vaadatakse üle andmed ning vastavad alusdokumendid ja märgitakse mittevajalik kehtetuks. Vajadusel võtavad nad ühendust kohtuga, kui selgub, et alusdokumendis on viga. Aivo Karu ärikeelu osas edastame tähelepaneku registriosakonnale, kes saab vastava järelepärimise teha ja keelu kehtetuks märkida."

Kiri RIKst saabus Õhtulehte neljapäeva hommikul kell 9.36 ja juba pool tundi hiljem oli ärikeelunimekirja jäänud veel vaid ainult üks Kalle Arusaar. Sellest peaks mehe äritegevuse ohjeldamiseks piisama küll. Meie hulgast lahkunud ettevõtja Aivo Karu on nüüd ärikeelust lõpuks prii – tema nime registrist enam ei leia.