Maailm

New Yorgis uksed avanud 9/11 memoriaalmuuseum kütab kirgi (8)

Aadu Hiietamm, 23. mai 2014 07:00
MUUSEUMIS: USA president Barack Obama (paremal) ja New Yorgi endine linnapea Michael Bloomberg 9/11 memoriaalmuuseumi väljapanekuga tutvumas. Foto: Reuters/Scanpix
New Yorgis avatud 2001. aasta 11. septembri terrorirünnaku ohvritele pühendatud memoriaalmuuseumi sissepääsupilet maksab 24 dollarit. Muuseumipoest võib mälestuseks kaasa osta kõikvõimalikke suveniire. Mitme ohvri omaksed leiavad, et muuseumis tehakse surnutega raha.

9/11 memoriaalmuuseumi avas eelmise nädala neljapäeval USA president Barack Obama. Ta ütles, et memoriaal aitab kaasa sellele, et järgmised põlvkonnad ei unusta Maailma Kaubanduskeskuse (WTC) rünnakus hukkunud inimeste õudu ja kangelaslikkust. Tundelises sõnavõtus võitles riigipea mitu korda pisaratega.

Esimestel päevadel oli muuseum reserveeritud ohvrite omastele, terrorirünnakust eluga pääsenutele ja päästetöödel osalenutele. Laiale publikule avati uksed üleeile.

Kõrge piletihind

Ground Zero memoriaali lähedal asuvas maa-aluses seitsmekorruselises muuseumis on 10 000 ruutmeetril üle 10 000 eksponaadi. Külastajatel on võimalus kuulata hukkunute viimaseid telefonikõnesid ning tutvuda 2983 inimese elu nõudnud rünnaku põhjuste ja tagajärgede põhjaliku analüüsiga. Ühtlasi on välja pandud hukkunute fotod.

Peale selle on muuseum ka omamoodi surnuaed. Nimelt asuvad selle kinnises osas identifitseerimata jäänud 1100 ohvri maised jäänused.

Muuseumi kõrge piletihind (24 dollarit) ja selle poes müüdavad kõikvõimalikud suveniirid on pahandanud ohvrite omakseid, kelle arvates on asutud surmaga raha tegema.

11. septembril 2001 kaotas oma 26aastase poja Matthew´ Diana Horning, kes leiab, et niisuguses kohas, kus tema poeg suri, ei tohiks äri ajada.

"See hoone on ohvrite omastele samasuguse tähendusega nagu tundmatu sõduri haud. Siin suveniiride müümist pean ma eemaletõukavaks ja šokeerivaks," vahendab ajaleht Bild Diana seisukohta.

Diana Horning lisab, et peab suveniirikauplust rahamasinaks, millega soovitakse finantseerida muuseumipidajate kõrgeid palku.

"Minu arvates kujutab avatud muuseum sissetulekule genereeritud turismiatraktsiooni," ütles Jim Richies telekanalile CNN.

Jim kaotas 11. septembril 2001 poja, kes osales pärast terrorirünnakut tuletõrjujana päästetöödel. "Põhimõtteliselt teevad nad raha minu poja laibaga. Minu arvates on see vastik," ütles ta.

Maitsetuks peab kohalik meedia ka New Yorgi endise linnapea Michael Bloombergi ja veel 60 VIPi peoõhtut muuseumis selle avamise eelõhtul. Pidulised lasid hea maitsta delikatessidel ja kokteilidel. "Pidu surnute haual," kirjutas näiteks Daily News.

9/11 memoriaalmuuseumi töötajad ei näe suveniirimüügile ja muuseumikohvikule mõistlikku alternatiivi. Nii kulus muuseumi ehitamiseks 700 miljonit dollarit. Selle ülalpidamiseks läheb vaja üle 60 miljoni dollari aastas ning kusagilt tuleb see raha ju leida.

Avamine venis

Muuseum pidi esialgse plaani järgi avatama juba 2011. aastal, kuid raskused ehituse finantseerimisel ja 2012. aasta sügisel New Yorki laastanud torm Sandy lükkasid ehituse valmimise hilisemaks.

9. septembril 2001 kokku varisenud Maailma Kaubanduskeskuse (WTC) kaksiktorni asemele kerkib kuus kõrghoonet. Neist kõrgeim, 541meetrine One World Trade Centrum peab uksed avama veel tänavu.

Samal teemal

04.11.2014
Maailma Kaubanduskeskus avas jälle uksed