Nicolas SarkozyFoto: AFP / Scanpix
AFP/BNS/Õhtuleht.ee 23. mai 2014 07:00
Prantsusmaa eelmine president Nicolas Sarkozy (59) kutsus eile ajakirjas Le Point ja Saksa päevalehes Die Welt avaldatud pikemas arvamusartiklis loobuma Euroopa praegusest viisavabast Schengeni tsoonist ning looma eurotsooni keskmes Prantsuse-Saksa majandusbloki.

"Schengen I tuleb otsekohe laiali saata ning asendada see Schengen IIga, kuhu riigid saaksid kuuluda ainult siis, kui nad on varem nõustunud ühesuguse immigratsioonipoliitikaga," rõhutas Sarkozy, kes on töötanud ka siseministrina.

Euroopa migratsioonipoliitika on ebaõnnestunud ning vajadus Schengen I välja vahetada on muutunud ilmseks, lisas ta.

Schengeni tsoon koosneb 26 Euroopa riigist, mis on loobunud oma sisepiiridel passi- või mõnda muud tüüpi piirikontrollist. Schengen julgustab inimeste ja kaupade vaba liikumist.

Euroopa Liitu mittekuuluvad riigid, nagu Island, Liechtenstein, Norra ja Šveits on osa piirkonnast, kuid Euroopa Liidu liikmesmaad Suurbritannia, Bulgaaria, Horvaatia, Küpros, Iirimaa ja Rumeenia ei ole sellega ühinenud.

Sarkozy hoiatas samuti, et kui lähiaastatel midagi kiiresti ei muudeta, võib Prantsusmaa sotsiaalsüsteem kokku variseda. Prantsusmaa ekspresidendi sõnul tuleks umbes pool Brüsselile antud volitustest Euroopa Liidu liikmesriikide valitsustele tagasi anda.

Ta rõhutas ka, et Euroopa Liit kaitseb oma kodanikke valitsuste ja võimuparteide ideoloogilise kõrvalekaldumise eest.

"Kui Euroopa Liit laguneb, kerkivad sajanditevanune vihkamine ja huvide konfliktid uuesti palju vägivaldsemalt esile. Me peame korrigeerima liialdused, kuid projektina tuleb see [Euroopa Liit] säilitada," selgitas Sarkozy.

Suur ja stabiilne Prantsuse-Saksa majandusblokk eurotsooni keskmes võimaldab Prantsusmaal paremini kaitsta oma huve Saksa konkurentsi ees, lisas ta.

"See võimaldab meil võtta juhtrolli 18 riigi seas, mis moodustavad meie rahandusliidu," rõhutas Sarkozy.