Kodu

Mis torudes ummistusi põhjustab? (2)

Ann Salu, 23. mai 2014 07:00
Tualettpaberi rullisüdamiku võib WC-potti visata vaid siis, kui sellel on peal vastav märgistus – Lotuse tualettpaberil nt Flush&Go. Foto: Erakogu
Enne kui mistahes prügi vetsupotti viskad, mõtle, kas see on ikka arukas tegu.

Kanalisatsiooni sattunud prügi hulk on tohutu – ja suur osa sellest on sinna jõudnud kodustest tualetipottidest. Kanalisatsioonitorude ülesanne on juhtida ära reovett ja tualettpaberit. Kõik muu, mis sinna on sattunud, võib põhjustada ummistusi – näiteks rasvad-õlid muutuvad torustikus tahkeks, köögipaber ja salvrätid tekitavad torru tihke tropi.

WCs tekkinud ummistuse puhul ei maksaks kohe haarata keemiliste torupuhastite järele, sest need sisaldavad väga mürgiseid kemikaale, mida pahatihti on raske veest lõpuni välja puhastada ka reoveepuhastis. Kuuma vett ja kummipumpa kasutades olete teinud ühe sammukese puhta suplusvee ja randade poole.

Mida väga sageli WC-potti visatakse, ehkki seda ei tohiks teha?

PABER. WC-potti sobib vaid tualettpaber, näiteks köögipaber ja pabertaskurätikud ei lagune vees. Siiski on müügil ka tualettpaber, mille sees oleva rulli võib muretult potti visata – see lahustub vees. Sellistel rullidel on peal vastav märgistus. Tavalised – kui neid kodus ära ei saa põletada – võid kokku koguda ja lastele meisterdamiseks pakkuda.

KASSILIIV. Tualetipotti võib visata vaid puidugraanulitest kassiliiva juhul, kui pakil on vastav märge. Igasugune muu, eriti paakuv kassiliiv põhjustab torudes tõsise pahanduse.

VANNITOA OLMEPRÜGI. Meigieemalduspadjad, vatitikud, juuksekarvad, hügieenisidemed, tampoonid, kondoomid jmt prügi põhjustad väga lihtsalt kanalisatsioonitorustiku käänakutes tõkkeid, millest saab alguse ummistus.

TOIDUJÄÄTMED. Kondid, kalaluud, rasv, teepru, kohvipaks jmt. Rasv ja õli hanguvad kanalisatsioonitorustikus, teelehed paisuvad, kohvipuru ei lahustu, vaid ladestub torude käänakutes, kondid-luud tekitavad takistusi, mille taha koguneb muu vees lahustumatu kraam – jälle on tagajärjeks ummistus. Õli- ja rasvajääkidel lase jahtuda, kogu need kindlalt suletavasse anumasse ja viska olmeprügisse. Teepuru ja kohvipaks sobib komposti.

OHTLIKUD JÄÄTMED. Kemikaalide ja aegunud ravimite koht pole kindlasti tualetipotis, need võivad põhjustada ohtu keskkonnale. Ohtlike jäätmete jaoks on kogumispunktid (nt bensiinijaamades), aegunud ravimeid võtavad vastu apteegid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee