Kommentaar

Igor Gräzin | Tule ikka valima! (26)

Igor Gräzin, riigikogu liige, Reformierakond, 22. mai 2014, 15:58
Foto: TEET MALSROOS
Paljud kaas- ja vastasvõitlejad erinevatest erakondadest, kes osalevad käimasolevas eurokampaanias on kinnitanud: kolmveerand inimestest, kellega nad kohtumistel ja avalikel üritustel kokku puutuvad, ei oma õrna aimugi sellest, et 25. mail tulevad europarlamendi valimised!

Ja neist omakorda kolmveerand ei kujuta umbkaudugi ette, milleks neid valimisi peetakse, mida Euroopa Liit teeb ja kui see kõik on olemas, siis ei plaanita valimiste peale aega raisata... Ilus varasuvi ju.

ELi head ja vead

See fakt iseenesest kinnitab lihtsat tõde. Euroopa Liiduga on midagi valesti. Euroopa edu-rapordid lihtsalt ei veena ega huvita. Osad „saavutused" panevad muigama: näiteks kanapuuride suurendamise käsk (täidetud!) ja eelolev nõue piirata tolmuimejate võimsust 700 vatiga. Sellel taustal kõlab soolise võrdõiguslikkuse jutt üsna tobedana: kui mehed saaks veel masinaga põrandat puhastama panna, siis märja kaltsuga põrandat pesev mees... no isegi Brüsselisse peaks see näha olema kui miskit ebausutavat. Mina isiklikult olen erand: pesen lapiga ja nõudepesumasinat mul ei olegi.

Euroopa Liit on kindlasti teinud meile kõigile palju head ja väga paljut, mida EL makstud propagandistid räägivad, võib võtta tõena. Rahu Saksamaa ja Prantsusmaa vahel, milleks EL loodigi, on selge saavutus. Piiride kadumine, võimalus igale poole õppima sõita, tegelikult isegi ühine raha on vaieldamatud väärtused. Vaba turg, mis omal ajal oli ja mis nüüd on kahjuks kinni reguleeritud, on samuti olnud efektiivne tööriist. Ainult et sellest huvitavalt rääkidagi ei osata.

Aga ometi. Ma rõhutan: Euroopa parlamendi valimised on tähtsad. Ka tegelikult ja seda kõigile meile. Esiteks: neile kohtadele istub keegi niikuinii. Kui isegi mitte keegi tänastest kandidaatidest, siis keegi ikka, kes pole vangis või hullari kinnises osakonnas. 100% kindel värk. Seega siis: kui juba niikuinii keegi, siis parem ehk ikkagi keegi mõistlik?
Sest õige ta ju on: üks hääl või isegi kõik 6, mis Eestil seal on, ei muuda suurt midagi (paremaks), aga halvemaks võivad küll (nagu Läti kaks-ja-pool kommunisti näiteks).

Ma ei tea, kas paremad inimesed Euroopa Liidus oleks suutnud midagi palju paremat sellest, mis on toimunud, aga nad poleks lasknud juhtuda sellel halval, mis ikkagi on juhtunud. Sõda Gruusias ja osa selle riigi territooriumi hõlvamisest (Putini ja EL-i tollal juhtinud Prantsusmaa presidendi Szarkozy diil), Balti riikide ja Poola energiablokaadi rajamise algus Nord Stream'i näol (Putini ja Saksa liidukantsleri Schröderi diil; muide – USA asepresident saatis Putini selle jutu peale – pikalt ja kaugele!), idapartnerluspoliitika ummikusselobisemine (ja siit Krimmi annekteerimine ja piiride puutumatuse doktriini hülgamine), võimetus Venemaaga rääkida (aga Venemaaga sai rääkida, tõsi – Venemaale arusaadavamas keeles), natsionalismi kultiveerimine (EL poliitika on olnud kasvulavaks kõikvõimalikele uusnatsidele üle kogu Euroopa ja separatismile üldse), terve mõistuse ignoreerimine (teadlaste mittekuulamine eriti siis, kui nad mingeid uusi piiranguid ei soovita)...

Seda kõike võinuks mitte olla siis, kui Euroopa Liidus olnuks... noh, kui mitte paremad (kust neid võtta!), siis vähemalt arukamad.

Kõigest hoolimata valima

Kui mingit valdkonda reguleeritakse 150 000 lehekülje seadustega, siis viitab see sellele, et võimet juhtida lihtsalt enam ei ole. On olemas vaid tüdimus ja väsimus, mis kandub ka tänasesse Eesti valijasse ja väljendub mõttelaadis: ei tea, ei tahagi teada ja jätke mind rahule.

Sellepärast ma ütlengi: nende valimistega ei pruugi asjad paremaks minna, aga vale valiku ja valimatajätmise puhul võivad nad halvemaks minna küll. Elektrituru „avanemist" mäletate? Kui ei, siis vaadake viimast arvet. Aga Mäo teeristi?

Nii et – tule valima. Ja kuigi ma tean, kes on neil valimistel parim kandidaat, siis... okei, mõtle ise, aga tule. 25. mail.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee