Eesti uudised

Aastaid tagasi Pärnus põlenud maja laguneb – üks sein varises tänavale (2)

Kristiina Tilk, 22. mai 2014 07:00
VARING: Ligi kaheksa aastat tagasi põlenud, seejärel tühjaks jäänud maja üks sein varises keset tänavat.
Teisipäeva õhtul varises Pärnus Kalamehe tänaval kokku mitmeid aastaid tühjana seisnud maja üks sein. Sama majaosa terves pooles elavad inimesed on mures – mis saab siis, kui lagunev majaosa nendegi kodud kaasa kisub?

"Pärast seda, kui osa majast põlema läks, jäi see päris tühjaks. Enne elas kuus perekonda sees, aga nüüd lihtsalt laguneb ja näete ise, kõik on viltu vajunud. Hirm on, et tirib meie kodud ka kaasa," kurdab tulest puutumata jäänud pooles elav Mai (nimi muudetud).

Mis aga varingu põhjustas, ei ole täpselt teada, kuid oletada võib, et vana, tules suuri kahjustusi saanud puit ei pidanud enam vastu.

"Põles ta meil siin ligi kaheksa aastat tagasi, viis tundi jutti, leegid olid suurtest puudest kõrgemad, üks inimene jäi sisse," meenutab Mai õudusega ööd, kui kartis oma kodust ilma jääda.

"Sellest ajast on kogu aeg hirm. Nii kui mingi krõps käib, jooksen toast välja ja käin ümbruskonna läbi. Sireenid tekitavad siiamaani külmavärinaid."

Mai ei kuulnud, kuidas sein varises. Ta sai asjast teada, kui nägi hoovis päästjaid: "Külm jutt käis seest läbi. Küsisid, kas mina kutsusin nad. Mõtlesin, et mis nüüd lahti on, aga siis nad ütlesid, et maja sein varises."

Mai leiab, et on puhas juhus ja suur õnn, et ükski inimene sealt parajasti kodu poole ei kõndinud.

"Seekord läks tõesti hästi, aga teisel pool tänavat on sein ka juba väga kaldus. Mõtlesime siin, et just see teine vajubki enne kokku, aga läks nii," ütleb ta, et nende kant on viimasel ajal üldse väga õnnetusterohke olnud.

"Veidi eemal põles palvemaja, kohe tänavate ristumispaigas üks maja, sellest pisut kaugemal teine, siis plahvatas auto. Ei tea, mis asi see on."

Päästeameti huviorbiidis

Parima lahendusena näeks Mai lagunenud osa lammutamist, kuid üksi soovist midagi teha ei piisa – see on võõras vara ja seda ilma loata puutuda ei tohi.

"Kui palju sellel omanikke on, ma ei teagi. Nemad peaksid vastutama ja selle siit ära koristama," on Mai konkreetne.

Lääne päästekeskuse inspektor käis kõnealust maja kontrollimas 2012. aasta novembris. Siis oli selle üks aken lahti. Alustati haldusmenetlust.

Järelkontroll tehti mullu veebruaris ja et hoone avad olid selleks ajaks suletud, menetlus lõpetati.

Lääne päästekeskuse juhi asetäitja tuleohutusjärelevalve alal Indrek Laanepõld ütleb, et inspektorid monitoorivad korrapäraselt kasutuseta hoonete olukorda. Kontrollitakse, kas uksed-aknad on suletud ja võõrastele ligipääs takistatud.

Laanepõllu sõnul on tühjad majad päästeameti huviorbiidis põhjusel, et sinna kipuvad kodanikud, kellel hoonesse asja pole.

Sageli tehakse seal lõkkeid, pannakse praht põlema või visatakse maha koni. Sellistes majades käivad kolamas ka lapsed, kes seavad end sellega ohtu.

 

Linn on teinud omanikele ettekirjutusi

Pärnu linnavalitsuse avalike suhete nõunik Maria Murakas ütleb, et kinnistul, kus asub peale lagunenud maja veel üks maja, on 11 omanikku.

Kinnistu ja seal olevate hoonete seisukord on eelkõige kinnistuomanike mure.

Muraka sõnul on linnavalitsusele seal toimuv juba aastaid teada ja nad on teinud omanikele ettekirjutusi, kus on korduvalt nõutud hoone korrastamist ja sinna ligipääsu takistamist.

«Kummaline, et nii halvas seisus maja seisukord pole 11 kinnistuomanikule siiani korda läinud,» ütleb Murakas, et tänava puhastamine majavaringuprahist on samuti kinnistuomanike mure.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee