Juhtkiri

Juhtkiri | On valijail valikut? (7)

Õhtuleht, 21. mai 2014 17:35
Foto: MATI HIIS
Euroopa Parlamendi valimised on riigikogu valimiste peaproov. Ega Reformierakond muidu ajastanud valitsusremonti selliselt, et eurovalimistel oleks võimalik valijate peal reaalselt testida, kuivõrd söödav partneritevahetus üldsusele on olnud. Tulemus paneb riigikogu valimisteni jõudude vahekorra kohta teatud märgi maha. Hea tulemuse saanud erakonnad võivad sellega hoobelda ja sisendada valijaile, et nende edu on vääramatu. Kehvema tulemuse saanuil on võimalus sellest järeldusi teha, plaane ja sõnumit korrigeerida või võimendada.

Arvestada tuleb veel sedagi, et ka praeguse valimiskampaania ajal on rahvast Euroopa teemade asemel huvitanud pigem kohalikud asjad. Seega ei pruugi inimeste valimisotsus tulla lähtudes kandidaadi oskustest ja võimekusest Brüsselis ennast kuuldavaks teha ja hakkama saada, ega ka tema poliitilisest programmist, vaid hoopis lihtsalt isiklikust meeldimisest. Sellele kaardile näib mängivat näiteks Keskerakonna esinumber Savisaar, kui loobus nii Brüsselisse minekust kui ka debattidel osalemisest ERRis ja Õhtulehes. Keskerakonna siht saata Brüsselisse venelane paneb mõistatama, mis asju see kandidaat seal ajama hakkaks.

Samal teemal

Hea, et saame üleriigiliselt teada kandideerivate parteijuhtide ja poliitfossiilide tegeliku reitingu inimeste silmis. Valijate seisukohtade väljendamise üks märk on ka valimisosalus. Erakonnapoliitikas pettunud kas ei lähe üldse valima või annavad protestihääle juhtivatele üksikkandidaatidele. Indrek Tarandile minevad hääled ei luba aga selle nädala lõpul joonistuvat pingerida siiski mehaaniliselt üle kanda riigikogu valimistele, sest erakonnad ei tea, kellele lähevad seal praegu Tarandi poolt hääletanute hääled. Samuti on parteidel peamurdmist: kui ta teeb jälle hea tulemuse, siis miks ei ole valijate silmis möödunud viie aasta jooksul meie erakondade usaldusväärsuses midagi muutunud hoolimata jääkeldriprotsessist?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee