Eesti uudised

Häirekeskus saab edaspidi inimestele kiiremini abi saata  

Toimetas Geidi Raud, 21. mai 2014 11:16
Foto on illustratiivne.Foto: ALDO LUUD
Siseministeerium esitas valitsusele päästeseaduse muutmise eelnõu, mille jõustumisel saab Häirekeskus senisest suuremad õigused ja võimalused hädasolijate asukoha tuvastamiseks ning ohu väljaselgitamiseks.

Eelnõu kohaselt saab Häirekeskus õiguse kasutada avalikus kohas pilti edastavat süsteemi ja tuvastada hädaabinumbriga 112 ühendust võtnud inimese asukoht.

Eelnõuga kavandatu üldine eesmärk on tagada elanike suurem turvalisus ja kiirem reageerimine hädaabi vajavatele sündmustele.

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul on muudatuste eesmärgiks kiirem ja parem abi hädasolijale.

„Aasta lõpus läheb Eesti üle ühele hädaabinumbrile 112, misjärel saab Häirekeskusest ainus hädaabikõnedele vastav ja abi välja saatev asutus Eestis. Nii on loogiline, et Häirekeskus saab õiguse kasutada inimeste abistamiseks ja ohu väljaselgitamiseks ka valvekaamerate pilti ning saata abi välja muuhulgas ka juhtudel, kui kannatanu näiteks ise kõnet teha ei saa," ütles Pevkur.

„Samuti saab Häirekeskus õiguse hädaabikõne teinud inimest positsioneerida, et saata abi teele kiiremini ja täpsemalt."

Abivajajat saab positsioneerida nii täpselt, kui see on tehniliste vahenditega võimalik ja seega väheneb aeg, mis kuluks helistajal oma asukoha kirjeldamisele.

Väljakutsele sõitev operatiivüksus näeb sõidukis abivajaja asukohta ja kiireimat marsruuti temani jõudmiseks. See kiirendab abivajaja üles leidmist, mis on eriti oluline hajaasustusega piirkondades.

Kaardirakendus võetakse kasutusele Eesti-Šveitsi koostööprogrammi raames rahastatava projekti GIS-112 raames, mille käigus uuendatakse terve Häirekeskuse infosüsteem. Ettevalmistused selle kasutusele võtmiseks on lõpusirgel.