Maailm

VALUS TAGASILÖÖK: Hiina ei sõlminud Venemaaga gaasilepingut  (4)

Toimetas Sander Silm, 21. mai 2014 10:56
Venemaa president Vladimir Putin ja Hiina president Xi Jinping.Foto: Reuters / Scanpix
Venemaa president Vladimir Putin pidi oma Hiina külaskäigu ajal neelama alla mõru pilli, kuna Hiina ja Venemaa ei suutnud alla kirjutada 400 miljardi dollari suurust gaasilepingut.

Kuigi Vladimir Putin ja Hiina president Xi Jinping rõhutasid, et riikide suhted on praegu läbi aegade kõige lähedasemad, ei suutnud Venemaa sõlmida Hiinaga kauaoodatud gaasilepingut.

Tegemist oleks olnud aga suurejoonelise projektiga, kuna selle kohaselt ostaks Hiina Venemaalt 38 miljardit kuupmeetrit gaasi ning mõlema poole nõusolekul saaks seda mahtu veelgi kahekordistada.

Hiina riiklik naftakorporatsioon (CNPC) teatas möödunud nädalal, et Gazpromiga on jõutud kokkuleppele, et leping allkirjastatakse president Vladimir Putini visiidi ajal ning erimeelsused on jäänud vaid hinna osas.

Paraku osutusid need erimeelsused ületamatuteks ning Putin pidi Hiinast tagasi pöörduma tühjade kätega.

Tegemist on ka poliitiliselt valusa tagasilöögiga, kuna Venemaa ja Hiina gaasileping pidi demonstreerima Euroopale, et Venemaa saab gaasi müüa ka mujale kui Euroopasse. Hiina sai omakorda Venemaa olukorrast suurepäraselt aru, mistõttu tunneb ennast läbirääkimistel tugevama poolena ega soostu minema kompromissidele.

Ekspertide hinnangul on Venemaa aga siiski sunnitud varem või hiljem Hiina tingimusi aktsepteerima, kuna Euroopa turg, kuhu Gazprom müüb 80 protsenti gaasist, on stagneerunud.

Samal teemal

21.05.2014
Venemaa ja Hiina kirjutasid gaasileppele siiski alla
20.05.2014
Putin Hiinas: Vene-Hiina suhted on ajaloo "kõrgeimal tasemel"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee