Maailm

Putin Hiinas: Vene-Hiina suhted on ajaloo "kõrgeimal tasemel" (35)

BNS, 20. mai 2014 09:53
Hiina president Xi Jinping (paremal) ja Vene president Vladimir Putin Pekingis.Foto: AP / Scanpix
Venemaa president Vladimir Putin kohtus täna alanud külaskäigul Hiinasse president Xi Jinpingiga.

Tegemist on Putini esimese Hiina-visiidiga alates president Xi Jinpingi ametisseastumisest 2013. aastal.

Putin ja Xi osalevad Shanghais regionaalsel julgeolekukonverentsil ning jälgivad kahe riigi ühisõppusi Ida-Hiina merel, kus osaleb 14 sõjalaeva.

Putin ütles päev enne visiiti, et Vene-Hiina suhted on ajaloo "kõrgeimal tasemel".

Samal teemal

Venemaa loodab leida Hiinalt tuge vastukaaluks halvenenud suhetele USA ja Euroopa Liiduga, kes heidavad Moskvale ette Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare annekteerimist ja süüdistavad seda Ida-Ukraina rahutuste mahitamises.

Peking on samal ajal tegutsenud jõuliselt Lõuna-Hiina ja Ida-Hiina mere vaidlusalustes vetes, tuues kaasa suhete pingestumise Vietnami, Jaapani ja Filipiinidega.

Putin allkirjastab visiidil tõenäoliselt kauaoodatud maagaasileppe. Venemaa, kes müüb põhiosa oma gaasist Euroopa Liitu, on pidanud aastaid kõnelusi tarneleppe sõlmimiseks Hiinaga. Moskva on kiirendanud ettevalmistusi lepingu sõlmimiseks Ukraina kriisi ajal, mille tulemusena lääs on kehtestanud paljudele Putini lähikondlastele viisakeelu ja külmutanud nende varad ning hoiatanud veelgi karmimate sanktsioonide eest, mis võtaksid sihikule terved Vene majandusharud.

Putinit saadab Hiinas suur ärimeeste delegatsioon ja mitu regionaaljuhti. Visiidi käigus on kavas allkirjastada umbes 30 lepingut.

Venemaa ja Hiina sõlmisid 1991. aastal pärast Nõukogude Liidu lagunemist USA domineerimise vastu "strateegilise partnerluse". Venemaa on tarninud Hiinale kõrgtehnoloogilist relvastust ning kaks riiki on korraldanud ühiseid sõjaväeõppusi.

Samal ajal vaatavad Venemaal paljud võimsa naabri poole kasvava rahutusega, kartes, et Venemaa rahvaarvu kahanemine ja tavavägede suhteline nõrkus võrreldes Hiinaga võivad ahvatleda Pekingit territooriume haarama.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee