Foto: TEET MALSROOS
Õhtuleht 19. mai 2014 18:34
Reformierakonna valimisnimekirja teise numbri Kaja Kallase esitatud küsimustele vastab üksikkandidaat Indrek Tarand.

Te olete ennast reklaaminud kui kommunistidega võitlejat, ometi hääletasite Euroopa Parlamendis enamasti koos nendega. Kuidas seda vastuolu seletate?

Küsimus on sisult ebatäpne ja siin ei ole mingit vastuolu. Erinevalt Siim Kallasest, Andrus Ansipist, Edgar Savisaarest, Marju Lauristinist ja teistest ei ole mina kunagi kuulunud NLKP avangardsetesse ridadesse, vaid valisin juba 1980. aastal vaimse vastupanu tee NSVLi okupatsioonile.

Minul pole olnud vaja pintsakut pahupidi pöörata ja liberaali teesklema hakata. Ma olen seda juba maast madalast. Euroopa Parlamendis hääletavad sagedasti roheliste argumenteeritud positsioonide poolt mitte ainult „nordic green left" saadikud, vaid ka Briti konservatiivid ja Verhofstadti liberaalid.

On olnud üks kord, kus olen toetanud kommunistide parandusettepanekut kahe käega: nimelt soovisid nad ära kaotada äriklassi lennupileti eest tasumise. Kahjuks hääletasid Rahvapartei, sotsiaaldemokraadid ja ALDE selle hea mõtte maha.

Lõpetuseks, Kaja – eurokommunistid on naljakavõitu inimesed, kuid nad pole teinud koostööd okupatsioonivõimuga. Minu jaoks on omaaegne NLKP liikmelisus absoluutselt võrdne Hitleri parteisse kuulunud fanaatikute kuritegudega. Muide, sellist võrdsust on sedastanud ka seesama Euroopa Parlament, kuhu te kandideerida püüate.

Olete öelnud, et teete Euroopas kõik selleks, et Andrus Ansipist ei saaks Euroopa Komisjoni volinikku. Kas te ei leia, et oma riigi esindajate mustamine Euroopa tasandil toob Eestile kahju?

Aeg on taibata tõsiasja, et Eesti on Euroopa Liidu osa, mitte väljaspool seisev üksus. Euroopa demokraatlikku protsessi kuuluvad lahutamatult diskussioonid ja vaidlused, mis peavad põhinema informatsioonil. Igaühel europarlamendis peab olema teave, et Eesti soovib volinikuks saata inimest, kes vastutab majanduse langustrendi juhatamise eest ja on endine nomenklatuurikommunist, nõukogude armee poliitohvitser.

Need on Andrus Ansipi elu tõsiasjad. Mustamine oleks, kui ma need välja mõtleksin. Ja tegelikult on asjaolud sellised, et see ebademokraatlik vangerdusplaan (Siim Kallas peaministriks), mille ma juba ühispingutusega parlamentaarses avatud võtmes peatasin, oleks Eestile ka tegelikku kahju toonud. Kui teid peaks europarlamenti valitama, saate oma silmaga kaeda, kuidas ma oma lubaduse teise poole teostan ning loodetavasti kujuneb teist ses asjas minu võimas liitlane.

Kuivõrd olete Euroopas teinud sellesisulisi kaebekirju, siis kas teie arvates tuleb Euroopasse minnes sidemed oma kodumaa ja selle poliitikaga katkestada?

Võib-olla Eesti riigikogus tõesti käsitletakse parlamentaarse kontrolli täiesti tavalist vormi nimega arupärimine „kaebekirjana". Mina olen oma kirjavahetuse Barrosoga avalikult esitanud ja loen seda vägagi heaks kirjaks. Sest Euroopa Komisjoni volinikul on just nimelt keelatud mistahes liikmesriigi sisepoliitikas osalemine ja seda eelkõige huvide konflikti vältimiseks. Euroopa Parlamendi liikmel sellist piirangut loomulikult pole ja just sellepärast saan ma aktiivselt osaleda ka Eesti poliitilistes protsessides.

Võiksin pikemaltki kirjutada Brüsselis töötajate reeglitest ja eetikakoodeksitest, aga piirdun vaid küsimusega: mis sai sellest teie lubatud riigikogu eetikakoodeksist ja kas juhul, kui mõni teie sugulane eksib koodeksi reeglite vastu, pole see enam asjakohane?

Olete Euroopa Parlamendis hääletanud Euroopa Ühendamise rahastu vastu, sealhulgas Rail Balticu rahastamise vastu. Mis põhjustel? Kuidas on see hääletus Eesti riigile ja rahvale kasulik? Mis on teie alternatiiv?

Vaat kui halb, Kaja, kui te ise infot otsida ei oska ja piirdute parteiliste abimeeste ettesöödetuga. Arto Aas ilmselt edastas sellise väite? Kui külastate näiteks http://www.votewatch.eu/en/connecting-europe-facility-draft-legislative-resolution-vote-legislative-resolution-ordinary-legisla.html#/%23%23vote-tabs-list-2 , siis näete oma silmaga, et küsimus rajaneb väärinformatsioonil. Mina hääletasin just nimelt Rail Balticu rahastamise poolt. Aga ma luban, et kui peaksite valituks osutuma, siis ma õpetan teile kiiresti ära need nõksud, kuidas poliitiliselt olulist infot leida ja tekitada.

Kui te ei osutu taasvalituks Euroopa Parlamenti, mis on teie edasised plaanid poliitikas? Kas Keskerakond esitab teid jälle presidendikandidaadiks?

Ei, Kaja! Sedapuhku esitavad mind 2016. aastal presidendikandidaadiks nii sotsiaaldemokraadid kui ka Reformierakond, sest neil kummalgi pole minust paremat võtta. Keskerakond lihtsalt toetab ja paistab, et 2/3 häältest ongi käes.

TSIT: Minu jaoks on omaaegne NLKP liikmelisus absoluutselt võrdne Hitleri parteisse kuulunud fanaatikute kuritegudega.

Kommentaarid  (69)

Võiks 23. mai 2014 06:20
selle kommunismi teema juba lõpetada. Kaua võib? Siis oli aeg teine ja elu teine. Jätkem see mineviku pärast kohtumõistmine! See ei muuda enam midagi.
Indrek 22. mai 2014 14:45
Indrek, Indrek, vale koht eputamiseks. eestis elab ammu rohkem inimesi, kes pole kunagi mingitesse ridadesse kuulunud.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS