Foto: TEET MALSROOS
Õhtuleht 19. mai 2014 18:34
Üksikkandidaat Indrek Tarandi küsimustele vastab Reformierakonna nimekirja teine number Kaja Kallas.

Millal saite teada, et Reformierakonna kuulus sisedemokraatia on teid nihutanud esikohalt nimekirjas endise peaministri Ansipi seljataha?

Lõplikult nihutas mind nimekirjas erakonna üldkogu, mis toimus 6. aprillil. Aga teada sain sellest, et see nii tõenäoliselt läheb, esimesel fraktsiooni koosolekul pärast uue valitsuse kinnitamist.

Kas olite rahul erakonna sisedemokraatia sellise ilminguga?

Mulle oleks meeldinud, kui kõik kandidaadid oleksid osalenud sisevalimistel. Ka Andrus Ansip oleks teinud sisevalimistel väga hea tulemuse.

Kas Ansip luges minu artiklit Õhtulehes ja sai alles selle kaudu teada, et Euroopa Komisjoni volinikuamet tuleb pigem demokraatliku konkurentsi, mitte tagatoalepete kaudu? Kas teie lugesite neid artikleid ja olete kursis euroopalike protseduuridega?

Ma ei tea, kas Andrus Ansip on teie artikleid lugenud ja seetõttu ei oska ma kommenteerida, kust tema oma mõtted saab. Seda tuleb ikka temalt küsida. Mis puudutab aga minu arvamust, siis enamikes Euroopa riikides nimetab Euroopa Komisjoni voliniku kandidaadi valitsus. Kuivõrd Eestis on voliniku kandidaat seni läbinud ühtlasi kuulamised riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjonis, siis on Eesti puhul tegemist tugevama kaalumisega kui paljudes teistes Euroopa riikides.

Kas liberaalsel ilmavaatel saab olla kohta Eestis, kui liberaalsust deklareerivad erakonnad on tegelikult totalitarismi muuseumid?

Liberaalsel maailmavaatel on igal pool maailmas koht, sest liberaalne maailmavaade austab inimeste ettevõtlikkust, põhiõigusi ja vabadusi.

Mida arvate, kas majanduslanguse (vt viimased statistilised andmed) toonud peaminister oleks ikka hea volinikukandidaat, eriti viie rikkama riigi sekka tikkunud endine peaminister?

Pole vähimatki kahtlust, et Euroopast vaadatuna on Andrus Ansip väga tugev kandidaat Euroopa Komisjoni volinikukohale.

Kas sellest, et mina suunan Reformierakonna tavavalijat oma häält pigem teile andma kui Ansipile, (vt minu busskontori tagauksele kantud Dream-Team reklaami) on teie kampaaniale pigem kahju või kasu?

Ei oska öelda, sest ei teadnudki, et suunate Reformierakonna tavavalijat millegi suunas. Samuti ei ole ma kindel, et Reformierakonna tavavalija on teie poolt suunatav. Valija olevat oma hääle kasutamises üldse üsna ratsionaalne, kuivõrd tal on vaid üks hääl ja see on väärtuslik. Pole kelleltki kuulnud, et oleks minu poolt valimise otsuse teinud teie bussil oleva reklaami tõttu. Üleüldse loodan, et rohkem kui reklaamid määrab inimese sisu, ja valijad otsustavad minu poolt hääle anda just sel põhjusel.

TSIT: Valija olevat oma hääle kasutamises üldse üsna ratsionaalne, kuivõrd tal on vaid üks hääl ja see on väärtuslik.