Õhtuleht trenniblogi

Igaühe oma valikud (1)

Kersten Lehismets, 19. mai 2014, 09:14
 PantherMedia / Scanpix
Tundub kummaline, kui aeg-ajalt tuleb enda (tervislikke) otsuseid teistele inimestele selgitada ning valikuid põhjendada. Näiteks peetakse inimest, kes on otsustanud liigset suhkru ja jahu tarbimist piirata, "imelikuks", kui ta töö juures kolleegi sünnipäeval kringlit ei söö. No mis see üks tükk sulle ikka teeb, arvavad teised. Teisalt, kui keegi on juba kaotanud märgatava hulga kilosid, võib ta sageli kuulda kommentaari, et noh, ega sina ju meil niikuinii midagi ei söö, sul on dieet. Kusjuures see "dieeditaja" võib süüa rohkemgi kui kommenteerija, kuid sellegipoolest parem välja näha ja tervem olla. Erinevus on selles, mida ta endale suhu pistab.

Hea sõber, kes hiljuti otsustas mõne kilo maharaputamiseks loobuda töökoha lähedaste pubide-restoranide päevapraadidest ning hakata omatehtud toitu tööle kaasa võtma, kurtis hiljuti, kuidas ta kolleegidele oma kaasavõetud toidukarbikeste kohta selgitusi peab jagama. Samuti pakub ta kõneainet, kui loobub aeg-ajalt reede õhtul töökaaslastega dringile minemast, vaid läheb selle asemel hoopis trenni. No sina oled meil ju see tervislik, kuuleb ta selle peale.

Põhjuseks, miks keegi oma tervisekäitumises muudatusi teeb, ei pea tingimata olema kaalulangetamine, kuigi millegipärast näidatakse just selle peale kõige sagedamini näpuga. Võib-olla on inimesel mureks mõni allergia või probleemid unega, aga võib-olla tahab ta tunda lihtsalt paremat energiat ja jõuda rohkem? Kuid pole vahet, mis see konkreetne põhjus on, kui peaeesmärgiks on teha mindagi enda tervise heaks. Miks seda eesmärki mitte toetada?

Hiljuti pidin põhjendama, miks otsustan sünnipäevalt mõistlikul ajal lahkuda ega lähe seltskonnaga edasi baare kammima. Mul oli samal päeval võistlus olnud ning järgmisel lõunal ootas ees veel üks tugevam trenn. Olin olnud seltskondlik, olin pidu nautinud, lõbus oli olnud! Olin joonud paar pokaali veini ning teadsin oma piiri, eriti arvestades eelnevaid ja järgnevaid pingutusi. Rohkem veini või öössevenivad baaritunnid ei oleks hea mõte olnud. Seda enam, et olen eriti unetundlik inimene – üks poolik öö mõjutab mu enesetunnet veel hea mitu ööd ja päeva.

Kuulsin paari kommentaari teemal "sinu trenn" ja "sinu karskus", küsimust, "mis sul siis viga on" ja nii edasi. Miks eeldatakse, et selliseid valikuid peab eriti veenvalt põhjendama, aga liigset joomist ning pikki baarisistumisi mitte? Oma neid, kes nendesse valikutesse väga positiivselt suhtuvad. Kuid on ka neid, kes ei mõista ning jäävad ikka oma mis-sul-siis-viga-on jutu juurde.

Trenn ja tervis ei pea tingimata kõiges ja alati esikohal olema – elu tuleb osata nautida ka teisiti ja igal tegevusel on oma aeg ja koht. Kuid ei ole aus, et oma tervisevalikuid, mis mitte kelleltki teiselt midagi ära ei võta, kuid sulle endale palju positiivset annavad, nii sageli õigustama peab.

1 KOMMENTAAR

k
Kersten! 19. mai 2014, 14:12
Ei olegi kellegi asi! Aga häirivad just need, kes teavad, kuidas sina pead elama. Samas unustades, kui räbalad nad ise välja näevad. Olen Eestist eema...
(loe edasi)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee