Repliik

Indrek Tarand | Tarandi kasutegurist: Silver Meikar kui ebatõhus analüütik (13)

Indrek Tarand, Euroopa Parlamendi saadik, 18. mai 2014 18:03
Foto: Erakogu
Euroopa Parlamendi saadik Indrek Tarand vaidleb vastu Silver Meikari artiklile 16. mai Õhtulehes, milles Meikar kahtles Tarandi Brüsselis tehtud töö tõhususes.

Silver demonstreeris oma artiklis veenvalt, et ta ei saa eriti aru ei energiatõhususest ega masina kasutegurist.

Samal teemal

Lihtne printsiip on, et mida rohkem teeb masin kasulikku tööd, seda tõhusam see on. Nii pole ka minul tarvis tühjas plenaaristungi saalis 300 korda sõna võtta, vaid piirdun palju vähemaga, näiteks 3 sõnavõtuga ja asi saab korda.

Ebatõhusad saadikud (näiteks Kelam ja Vilja Savisaar-Toomast) peavad muidugi tühikäigul palju rohkem häälitsema, samas see energia läheb soojuskaoks, mitte ei moodusta kasulikku tööd. Nii lihtne ongi! Mina kaagutan siis, kui muna on munetud, mitte niisama.

Faktilise tõestuse korras pean tutvustama ka ühte sõnavõtuliiki – explanation of votes ehk hääletusmotiivide selgitus. See on sõnavõtuliik, millega nn ässad ei tegele. Ei Joseph Daul, Guy Verhofstadt, Hannes Svoboda ega ka Daniel Cohn-Bendit või John Callanan (suurte fraktsioonide presidendid) ei raiska oma aega sihukese sooja õhu puhumise peale, kus 30 sekundi jooksul lausutakse, et ma hääletasin selle või teise asja poolt, sest ma olen selle poolt. Ka Indrek Tarand pole kordagi sellist võtet oma sõnavõttude arvu kunstlikuks suurendamiseks kasutanud, küll aga on näiteks Kelam tervelt 76 korda ja Vilja Savisaar 52 korda seda teinud. Need on näited, kuidas Eesti kodanikku üritatakse tüssata, bluffides kvantiteeti tegelikust tõhususest suuremaks. Muide, Silver, sõnavõtte ei peagi alati oma häälega tegema, võid ka lihtsalt protokolli oma seisukoha sisestada ja arvesse läheb ka kirjalik sõnavõtt.

Kvantiteedi üleminek kvaliteediks on keeruline asi ning mitte iga Eestist valitud saadik ei saa sellise asjaga hakkama. Aga mina saan – piisab kui nimetada, et mina pöörasin kvantiteedi (102 tuhat häält) kvaliteediks – riigikogu tühistas kinniste nimekirjade seaduse! Või näiteks kvantiteet (106 häält asepresidentide valimisel) muutub uues parlamendis tõenäoliselt selleks, et mind europarlamendi juhatusse ka valitakse. Vähemalt 3 fraktsiooni on mulle sellist asja juba pakkunud.

Ka on ebapädev lausuda, et VoteWatch'i kasutajaid on „käputäis", sest väidetavalt piraadiparteiga koostööd tegev isik peaks suutma leida ka mõne numbri oma hinnangu toestamiseks. Ka vanaaegsel vasak-parempoolsuse skaalal uisutab Meikar meelevaldselt, kergekäeliselt nagu Inimõiguste Instituudi projektirahadegagi...

Kui Meikar ei suuda mõista minu keerulist sõnumit A-klassi energiast ja energeetilisest tõhususest, siis sellest pole midagi. Nutivalijad on seda märganud ning teinud oma järeldused. Vähem nutikad valijad peavad leppima loosungiga Bussi Riot ning katkise veorihmaga...C'est la vie!

Aga rohkem ma hetkel ei kirjuta. Meenutan Silverile, et 2012. aastal oli tal võimalus minu kutsel Brüsselis käia, sest organiseerisin FC Toompea jalgpallimeeskonna osavõtu Schuman Trophy heategevuslikust jalgpalliturniirist. FC Toompea võitis penaltitest 4:3, Silveri ebatõhusus ilmnes väljakul, kus ta ei skoorinud ja eksis korduvalt kaitses. Kokku kulus Silveri peale 600 eurot lennupiletiks, kaks ööd hotellis 300 eurot ning lisaks tegi minu assistent minu palvel ka meeskonnale paar kannu õlut välja, ehk Silveri 4 õlut veel 12 eurot. Summa ligi tuhat eurot. Ma võin nõustuda Silveriga, et ehk oli seegi ebatõhus rahakasutus.

Lõpetuseks – üks pilt räägib rohkem kui tuhat sõna. Lisatud pildil kannab Meikar loosungit „Fair play in politics and football!" Arenguruumi selle sõnumi mõistmiseni paistab veel pikalt olema.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee