Eesti uudised

GALERII | Türi lillelaat: kes kaupleb vaikselt koduukse ees, kes keset laadamelu (1)

Maarius Suviste, 17. mai 2014 08:00
KEVADPEALINNAS: Eile algas Türil 37. lillelaat. Kauplejaid on 700, külastajaid tuleb kolme päeva peale kokku kümneid tuhandeid. Foto: ALDO LUUD
Eile algas Türil 37. lillelaat, mis toob kokku 700 kauplejat ja kümneid tuhandeid külastajaid. Müük ei käi ainult keset laadamelu, vaid ka veidi eemal vaiksel tänaval.

91aastane Elfride-Rosalie müüb koduvärava ees taimi, taamal käib vilgas laadamelu. "30 aastat olen laadal müümas käinud, aga nüüd neljandat aastat müün siin," räägib õues toolil istuv vanaproua, et tahab vaikust ja rahu. "Laadal on minu jaoks nii vali melu."

Elfride-Rosalie kutsus lillelaada ajaks appi mõned aastad noorema venna Jaani. Nii nad kahekesi õues istuvadki, naeratavad möödujatele, räägivad juttu ja väikestviisi ka müüvad.

Pühapäeval soodsamad hinnad

Elfride-Rosalie kodust veidi maad eemal käib tõeline laadakära. Kauplejaid on 700, külastajaid tuleb reede-laupäeva-pühapäeva peale kokku kümneid tuhandeid. Ka Soomest-Rootsist tuleb suur hulk huvilisi: vähemalt 3000 välisturisti. Täpsed andmed selguvad pärast laata.

Türi lillelaada peakorraldaja Liivi Lohvart ütleb, et kui varasematel aastatel oli laadal neli-viis tööstuskaubateed, siis nüüd ainult üks. "Ja nii jääbki. Nende asemel on ainult aiandusega seonduv," lisab Lohvart. Näiteks ühel teel on sel aastal kõikvõimalikud tünnisaunad, kasvuhooned, piirdeaiad, aiamööbel jms.

Rääkides hindadest, ütleb peakorraldaja, et selleaastane talv oli taimekasvatajale kergem ning seetõttu ei olnud võib-olla ka nii suuri kulutusi seoses kütmise või muu majandamisega. "Ja teiseks: kuna lille-, taime- ja istikumüüjaid on nii palju, siis on ju konkurents. Vaevalt et hinnad laes saavad olla," arvab ta.

Laadalised räägivad, et esimesel päeval, reedel, on veidi krõbedamad hinnad. Seevastu pühapäeval, ja sel päeval tahtvat just kohalik rahvas laadal käia, on hinnad veidi väiksamad. Nagu öeldakse: müüjad tahavad kaubast vabaneda ja siis müüakse soodsate lõpumüügihindadega.

Kauple ja tingi!

"Nii ja naa," vastab korraldaja Liivi Lohvart küsimusele, et kas mõttekam on laadale tulla pühapäeval. "Kui tahan saada hästi mitmekesist ülevaadet, on reede õige päev. Kõik toovad ju oma parima välja, ja see valik on meeletu. Aga pühapäeval ilmselt kõik need paremad, vahvamad ja huvitavamad asjad on ehk ära ostetud. Siis on valik kasin, aga hinnad võivad tõesti olla odavamad."

Taimemüüja Maret tunnistab, et hinnad on eelmise aastaga võrreldes enam-vähem samaks jäänud. "Siin on nii tihe konkurents, et appi tuleb võtta sarmikus ja rääkimisoskus, et läbi lüüa," teab Maret, kes on 20 aastat järjest laadal käinud – varem ostjana, nüüd ka müüjana. "Ostjana meeldib mulle tingida – tekib kohe hasart, et kui kaugele välja jõuab."

"Laat ongi see koht, kus saab kaubelda," lisab Lohvart. "Laadal saad müüjaga suhelda, kaubelda, saad ka kogemusi. Suhtled otse taimekasvatajaga, saad kaasa tema kogemusi, saad küsida – vajalik info tuleb otse müüja käest kätte."

Võrumaa talupidaja Loori ütleb, et alati saab tingida – selles polevatki küsimust. Ning parajasti ta müübki vaarikataimi, kümme tükki pundis. Need läksid kaubaks oluliselt soodsamalt, kui oli letihind.

Selle aasta üks eripärasid Türi lillelaadal on see, et Võrumaalt on kohale toodud tiigikalad.

Sissepääs lillelaadale maksab kaks eurot. Nii nagu varasematel aastatel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee