Eesti uudised

Maksu- ja tolliamet: tänavu deklareeris Eestis oma tulu vaid kolm euromiljonäri (1)

Juhan Haravee, 17. mai 2014 08:00
Foto: ARNO SAAR
Tulude elektrooniline deklareerimine on saavutanud oma prognoositud lae – 95 protsenti. Välismaal teenitud tulu deklareerimine on tänu tõhusale teavituskampaaniale tõusnud rohkem kui kolmandiku võrra, tõdeb maksu- ja tolliamet. Kuid miljonilisi tulusid (eurodes) deklareeriti mullusega võrreldes poole vähem.

"Teeninduse mõttes on meil nüüd üks kiire aeg lõppenud," ütles eile MTA teenindusosakonna juhataja Rivo Reitmann. "See tähendas, et pidime kahe kuu jooksul ära teenindama poole elanikkonnast. See on meile iga-aastane väljakutse. Meie õnneks on tulude deklareerimisel kasvamas e-kanalite kasutamine ning üle 600 000 inimese seda võimalust kasutas. Büroodes käis ligi 40 000 klienti, mis on natuke rohkem kui eelmisel aastal. Meie infotelefonilt otsis abi veidi rohkem kui 50 000 maksumaksjat, mis on veidi kasvanud."

2013. aasta tuludeklaratsiooni esitas elektrooniliselt ehk e-kanalit pidi 95 protsenti deklarantidest. Kokku esitati deklaratsioone 553 536, millest 14,4% olid ühisdeklaratsioonid. Kõige suurema hulga e-deklareerijatega paistis tänavu silma Harju maakond (96,4%) ja edukaimaks osutus seal Kiili vald (98,8%). Kõige vähem e-deklaratsioone täideti sel aastal taas Võru maakonnas (90,8%).

"Deklaratsioone tuli tänavu tõesti vähem. Põhjus on lihtsalt selles, et väga paljud maksumaksjad ei peagi seda esitama," rääkis MTA teenindusosakonna juhtivspetsialist Hannes Udde. "Eelmistel aastatel on seda tehtud tagastuse lootuses ehku peale, aga kuna tulemus on olnud null, siis tänavu on jäetud tegemata. Tagastama pidi riik 92,3 miljonit eurot. Siin on kaks suuremat põhjust: töötuskindlustusemäära vähenemine ja loomulikult EURIBORi kukkumine, mille tagajärjel kukkus tuntavalt eluasemelaenu intresside deklareerimine." Kuid kasvas ka tulumaks, mida inimesed pidid juurde maksma. Seda raha oli Udde sõnul 22,8 miljonit eurot. Eeskätt tuli makse juurde tasuda üüritulu deklareerijatel.

Kokku deklareeriti tulu 6 miljardit eurot, mis on mullusega võrreldes teeb kasvuks 5,3 protsenti. "Võrreldes eelmise aastaga kasvas välistulude deklareerijate arv üle kolmandiku (34,5%) ja deklareeritud välistulude summa kasvas 32,3%. See teeb meile heameelt ja kui kellelgi on veel välitulu deklareerimata, siis see võimalus on olemas 1. juulini, kui ei tule veel intresse peale," ütles Udde. Erutav teema on tema kinnitusel miljonäride arv. Selgus, et oma tulu on tänavu deklareerinud vaid kolm euromiljonäri ja 3101 kroonimiljonäri.

"Ju siis ei olnud eriti palju vara müüke, sest varasematel aastatel on olnud miljonäride puhul just varade müügist tulnud suuri kasumeid," ütles Udde selgituseks, miks miljonite deklareerijaid tänavu vähemaks on jäänud. Rivo Reitmann täpsustas, et siin mõeldi miljonäridena siiski ainult neid, kes oma suurt tulu tänavu deklareerinud on, mitte kõiki Eestimaa rikkaid.

Tagastatud on praeguseks ajaks 85,5 miljonit tulumaksu 383 834 deklaratsiooni alusel ja tagastamata on veel 2,3 miljonit eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee