Eesti uudised

Hopp! Muusika käima, ja võimlema 

Karoliina Vasli, 16. mai 2014, 07:00
ÜHISAKTSIOON: Võimlemises lõid kaasa kõik pidulised: nii kodutud ja eakad kui ka sotsiaaltöötajad. Foto: LAURA LANTS
Kümned sotsiaalmaja asukad tähistasid kehakultuurselt Tallinna päeva

Kohmetu keskealine mees astub jalalt jalale ja piilub vaikselt enda ees hüplevat 80ndates eluaastates krapsakat prouat. Tahaks ju ise ka sama hästi võimelda. Nii algas pidu, mis korraldati kodututele Tallinna päeva puhul.

Eile kell 13 peatub takso Paljassaare tee 35 juures, kus asub Tallinna sotsiaaltöö keskus.

Taksojuht vaatab teraselt mind ja piltnikku (mõlemad 20ndates kõhnad neiud, ühel kaasas kallis fotoaparatuur, teisel sülearvuti) ning muigab:

"Äkki ootan teid veidi. Kui midagi valesti läheb, saan teid päästa."

Paanikaks pole aga vähimati põhjust. Keskuse hoovil istuvad pinkidel reas keskealised ja vanemad inimesed. Raske on eristada, kes on kodutu, kes kindla elamispinnaga pensionär.

Enamik on viisakalt riides ja sama naerusuised, kui taevas laiutav päike. Märgatav osa seltskonnast elab kiviviske kaugusel keskuse vastas sotsiaalmajas.

Neist paikadest on räägitud hirmuvärinaid tekitavad lugusid ? alates narkomaanidest, lõpetades purjutajatega, kes vihahoos joomakaaslast pussitavad.

"Ei ole häda midagi, rahulik on. Vaid siis, kui mõnele kuutoetus tuleb, on pidutsemist ja lärmi, muidu rahulik," rahustab meid vanemas keskeas naine.

"Kõik rivvi! Nii, tubli!"

Tallinna päeva puhul korraldatud pidu saab hoo sisse võimlemisega. Lugesite õigesti, viimane kui üks aetakse püsti.

Karavani lugude taustal näitab liigutused ette Eve, kel seljas silmatorkav roosa T-särk. Kuna ilm on soe, heidab mõni paksema vammuse seljast, et väike kehatrenn liiga higiseks ei ajaks.

Sotsiaaltöö keskuse direktor Kersti Põldemaa hüppab ka üles ja alla:

"Kõik rivvi! Nii, tubli! Poisid, teie ka, tulge ikka. Ei jõua? Mis vererõhk ? mul on see ka kõrge, ikka tantsin!"

Põldemaa entusiasm mõjub isegi mulle. Ei taha olla halvaks eeskujuks. Ulatan sülearvuti fotograafile ja torman rivvi võimlema.

Käed kõrvale, samm kõrvale, nii, käed üles. Vahepeal läheb endalgi sassi. Punastan oma kohmakuse pärast, kui Põldemaa kiidab 85aastast Elvit, kes olla kõige hoogsam võimleja.

Tema kõrval olen ise üks paras noor vanainimene. Särtsakas vanaproua on pärit Lasnamäelt. Tal on küll oma elamine, kuid pension väike ja ta käib vahel samuti Paljassaarel päästearmee ruumides priid lõunat söömas.

Kui mõni pensionär asub ajakirjanikku kohates riigi- ja linnakorda kiruma, siis Elvi ütleb:

"Mina olen rahul, ei nurise kunagi."

Nurisejatel soovitab ta tööle minna. Elvi töötas esiti 24 aastat katlakütjana ja oli siis 74. eluaastani hotellides koristaja.

"Tegin lihtsat tööd, mind austati, mul oli väga tore töötada."

Poliitikavaba pidu

Võimlemise järel istutakse maha ja hakatakse paberist kinkekotte valmistama. Hiljem järgneb söömaaeg, pakutakse ohtralt suppi ja moosisaiu.

Põldemaa lubab, et kui üle jääb, pakitakse kaasagi. Tema sõnul on taoline ettevõtmine neil juba viiendat aastat.

"Kõik ei julge või ei saa kõigist avalikest üritustest osa võtta, sellepärast oleme neile korraldanud oma ürituse, kus nad tunnevad end mugavamalt."

Olen aastaid taolisi linnaasutustega seotud üritusi kajastanud, ja alati on kaks tunnusmärki: kohal on ka Keskerakonna poliitikud ning Tallinna TV.

Nüüd pole kumbagi. Uurin Põldemaalt.

Kutse sai linnajuhtidele saadetud. Sotsiaalvaldkonnaga tegeleb abilinnapea Merike Martinson olla hommikul vabandanud, et on paraku südalinnas seotud teiste Tallinna päeva üritustega.

Põldemaa ütleb, et tedagi kutsuti raekotta ühele vastuvõtule, kuid tähtsaim oli olla Paljassaarel koos oma kullakestega.

Just seda väljendit kasutabki. Ta on aastaid taoliste inimestega tegelenud ja teab, et osa neist ei saagi oma elu rööpasse, kuid vähemasti püüab:

"Hindan neid kõiki, olenemata nende pahedest."

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee