Eesti uudised

Apteekide asutamise piirang jääb kehtima 

Andres Põld, 16. mai 2014 07:00
Soomlastele kuuluv apteegikett Ülikooli Apteek on üks vaidluse osapooltest, kes soovib apteekide asutamise piirangute kaotamist.Foto: Tairo Lutter
Riigikogu sotsiaalkomisjon langetas eile erakorralisel istungil põhimõttelise otsuse kehtestada suure nõudlusega piirkondades üheks aastaks üldapteekide asutamise piirang ehk teisisõnu saaks suuremates omavalitsustes uue apteegi avada ainult omavalitsuse soovil ja ravimiameti nõusolekul.

"Ajutiste meetmete kehtimise ajal saame välja töötada sisulise regulatsiooni maa-apteekide kaitseks," selgitab komisjoni esimees Heljo Pikhof Õhtulehele.

"Lisaaeg võimaldab hinnata korralikult erinevate lahendusvõimaluste mõjusid ja kavandatava juriidiliselt korralikult läbi analüüsida."

9. juunil jõustub riigikohu otsus, mis tunnistab apteekide asutamise piirangud põhiseadusvastaseks.

Skeptikute sõnul toob see kaasa küll ettevõtlusvabaduse, aga tekib ka olukord, kus linnadesse hakatakse massiliselt rajama uusi apteeke, kahjumlikke farmaatsiaärisid, maal aga hakatakse kinni panema.

Eestis on väidetavalt vaid 50−60 seesugust elujõulist apteeki, ülejäänud on kas vähe­elujõulised või siis peaksid demograafiliste või muude protsesside tõttu ukse sulgema.

"Asutamispiirangute päeva pealt kehtetuks tunnistamine võib halvendada apteegiteenuse kättesaadavust," rõhutab Pikhof.

Ajutise piirangu, mis paistab nüüd ikkagi reaalsuseks saavat, vastu on sõna võtnud õiguskantsler Indrek Teder, kes leiab, et kui kehtestada üleminekuaeg ja muuta linnadesse uute apteekide asutamine sel ajal sisuliselt võimatuks, jääks ravimituru lukk püsima ja põhiseadusvastane olukord jätkuks.

"Selle tulemusel jääks tegelikult turg tänaste turuosaliste jaoks samaks ehk nad oleks konkurentsi eest seadusega kaitstud," ütles ta Postimehele.

Samal seisukohal on vandeadvokaat Allar Jõks, kelle hinnangul soovitakse nii riigikohtu otsuse kui ka põhiseadusega vastuollu mineva uue piiranguga olemasoleva ja domineeriva turuosaga ravimikaubanduse gruppi konkurentsi tervistava mõju eest kaitsta.

Kuigi komisjon pole oma hinnangut veel andnud, on põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste juba öelnud, et ajutise regulatsiooni kehtestamine on praeguses olukorras ilmselt ainus tee.

Ajutise piirangu kehtestamist on toetanud ka näiteks riigikohtu endine esimees Märt Rask, kelle ametiajal apteegipiirangute arutelu kohtus algas, samuti apteekrite liidu ettepanekul eelnõu analüüsinud vandeadvokaat Jüri Raidla ja kohtus väikeapteeke esindanud vandeadvokaat Ants Nõmper.

Sotsiaalministeerium ei ole oma seisukohta seni avalikustanud.

Samal teemal

06.00.2015
Sõltumatud apteegid korraldavad reedel hoiatusstreigi
04.05.2014
President Ilves: ravimiturg tuleb reguleerida hiljemalt novembri lõpuks
21.04.2014
Aaviksoo apteegiseadusest: vastu võeti järjekordne ajutine lahendus
21.04.2014
Riigikogu võttis vastu apteekide korraldust puudutava seaduse