Eesti uudised

E-hääletada või mitte? Ühed eksperdid näevad suurt ohtu, teised turvalisust

Juhan Haravee, 15. mai 2014 07:00

40 KOMMENTAARI

p
Proff/ 15. mai 2014 19:03
Demokraatlikus maailmas ei ole aktsepteeritav häältega sulimine. Kusagil maailmas ei ole sellist vassimist ja häältevargust kui Eesti reformilojuste viimaste aastate praktika.. Kallase plika 7000 e-häält ja 70 paberhäält on suhe, mida reformilojused valimistel varastavad..
t
Tegelikult/ 15. mai 2014 16:28
on kogu aeg räägitud, et arvuti on ebaturvaline. Ainult valimistel on täiesti turvaline??? Ilmselt olen nii rumal, et ei saa aru.
i
Inimene/ 15. mai 2014 16:24
Programmi kontrolliks on vaja Kõigepealt, ligipääsu, siis mõistust - rohkem, kui ainult lugemine. Antud juhul ausust saavad kinnitada ainult programmi kirjutajast suurema IQ inimene(sed), kelle ring järjest väheneb ja tavainimesel jääb üle neid ainult, uskuda või mitte. St. Usu küsimus ehk siis jumalus.
Sedeleid võib kontrollida igaüks, kes oskab ristikest vm. märgikest lugeda, st praktiliselt kõik isegi ahvid.:)
h
Homo sapiens / 15. mai 2014 14:19
Turva auk ongi, inimene koos oma ambitsioonidega. Veelkord puust ja punaselt
Kõrilõikaja(valitsev klann v Putin) viib sisse salajase E- hääletuse turvakontrolliga.
Siin on lihtlabane programmi selgitus Kõrilõikajale, ta on "tagasihoidlik" kandidaat B, Vabaduse kandidaadi A järel.
Salajasel hääletamisel on kolm valijat, kus hääletaja saab kontrollida oma häält.
Kui hääletamisel e-boksides 3 valijat valivad kodanik A siis toimingu teostuse hetkel kuvab kõigile, "kandidaat A sai 1 hääle" aga "kandidat B sai 2 häält". Kui valija tahab kontrollida oma tulemust, siis kuvatakse tema valikut - sa valisid A. Valimiste lõpuks kodanik A sai 1 hääle ja kodanik B sai 2 häält. Ja nüüd kõik kolm mõtlevad, "loodan et Kõrilõikaja ei saa teada, et mina olin vastu."
Aga paberkandjal oleks: Kodanik A Sedeleid on 3, aga B 0
Kes natukenegi programmeerijate keelt ei tunne, siis sorry ei saa aidata. IT - Kui keegi oskab seda ohtu lihtsamini seletada, palun tee seda.
m
maali/ 15. mai 2014 14:14
kui e-hääletamine ei ole turvaline siis miks te raha pangas hoiate ja kaarti kasutate, see ei ole ju turvaline. Ma arvan et just pabereid saab kasti toppida niipalju kui tahate aga e-hääletamine on turvaline ja nii ma teengi.
i
Inimene/ 15. mai 2014 14:07
Meie peal katsetatakse, kas on rahva seas võimalik läbi suruda IT riiki. Kes mäletab aastaid tagasi tehti USA uuringu firmaga koostöö leping. Kohaselt algas ka rahva DNA kaardistamine siis IQ ja nüüd vaadeldakse milliste vahenditega on võimalik inimesi suunata teatud "ühiseid" otsuseid tegema.
h
Homo sapiens/ 15. mai 2014 14:02
Ausad IT inimesed, kellel on veel südant ja ei mõttle rikkusele.
Kaitskem demokraatia tulevikku.
Sest inimesed ei saa aru, et kui tulevikku rajada e-valimistele, või ükskõik mis e-referendumi peale, st programmi peale, millele ligipääsu tegeliku võtit ei tunne ükski väiksema IQ-ga inimene ära st, et tegelikust kontrollida võib tõeliselt väike hulk inimesi. Kui paberkandjal sedeleid võib pea iga inimene üle lugeda,- kes huvi tunneb. Aga kuidas kontrollid programmi, millele on sisse kirjutatud määratud %. Ja päringu õigusega inimesele näitab ikka et kõik on õige. Samuti ka telefoni hääletusel näidatakse vajaliku "enamus" tulemusi, st et ekraani pilt mis sulle kuvatakse on erinev programmi reaalsusest, isegi parimad programmeerijad ei suuda teineteise programmi jadasid lugeda, vaid lihtsam on siseneda oma soovidega lisades nn turvaaugu kaudu oma taotletav prog.eesmärk (samuti ka viiruse äri)+ veel iga programmeerija jättab omale nn turvaaugu. See kõik annab huvigrupile, propaganda masinaga, võimaluse, manipuleerida inimestega. Ühe nuppu vajutusega või kella ajaliselt, võib programm lisada kõik või valikuliselt (ka eemaldada), kes ei ole oma id kasutanud. Isegi valimis ajal surnud, id omanikud võivad saada valijateks. Valimistel osales101%. :) skeemitada saab niipalju kui inim IQ lubab.
Tehke silmad lahti, kuhu auku teid tõmmatakse! Või usute, et inimesed on nii ausaks saanud ja meeleparandusele tulnud! Soovitan siiski ainult ja ainult paber kandjat, sest programmi pettusi on raske tõestada ja tunnistajaid ei ole sest kontrolli teostab rahastatud valitud seltskond.
Toon Väga lihtsa näite.
Kõrilõikaja viib sisse salajase E- hääletuse turvakontrolliga.
Siin on lihtlabane programmi selgitus Kõrilõikajale, ta on "tagasihoidlik" kandidaat B, Vabaduse kandidaadi A järel.
Salajasel hääletamisel on kolm valijat, kus hääletaja saab kontrollida oma häält.
Kui hääletamisel e-boksides 3 valijat valivad kodanik A siis toimingu teostuse hetkel kuvab kõigile, "kandidaat A sai 1 hääle" aga "kandidat B sai 2 häält". Kui valija tahab kontrollida oma tulemust, siis kuvatakse tema valikut - sa valisid A. Valimiste lõpuks kodanik A sai 1 hääle ja kodanik B sai 2 häält. Ja nüüd kõik kolm mõtlevad, "loodan et Kõrilõikaja ei saa teada, et mina olin vastu."
Aga paberkandjal oleks: Kodanik A Sedeleid on 3, aga B 0
Kes natukenegi programmeerijate keelt ei tunne, siis sorry ei saa aidata. IT - Kui keegi oskab seda ohtu lihtsamini seletada, palun tee seda.
e
Ei/ 15. mai 2014 12:43
ütlegi,et e-valimised ebaturvalised on,nad on vägagi turvalised aga need,kes seal masinate taga tiirlevad on kindlasti turvarisk,sest keegi ei tea kelle kasuks nad nuppu näpivad.Seega ei ole e-valimised kohe kindlasti lihtrahvale turvalised.

e
EV kodanik/ 15. mai 2014 12:07
Meie spetsialistide sõnu ei saa tõena võtta, nemad on huvitatud pool ja saavad iga päev riigi eelarvest palka. Nad ei saa öelda, et on halvasti või üldse kõlbmatult tööd teinud. Eks ole nii.
Miks Tunne Kelam juba alanud hääletamise päeval ennast Õhtulehe veebilehel ennast reklaamib?
Kandidaadid ei ole tõsiselt võetavad, nende huvi on saada valituks ilma et ise teaksid mida teha Europarlamendis.
t
Tola/ 15. mai 2014 11:53
e-valimised on väga turvalised kuna tulemus on ette teada.
ä
Ärge valigeärge jumal eest valige/ 15. mai 2014 10:46
Öravad tõmbavad teile kotti pähe
õ
Õhtulehele/ 15. mai 2014 10:31
Kirjutasin Andmekaitse nime all, kuidas saavad minu kui tavakodaniku andmed poliitikutele teatavaks, et saata mulle nimelist reklaami? Teie eemaldate kommentaari, väites, et see ei vasta tingimustele. Ma ei kasuta ebaviisakaid väljendeid, ei solva kedagi. Kuidas on siis minu kommentaar mittevastav?
Kas põhjus on selles, et avaldasin poliitiku nime, kes mulle keset ööd reklaame saadab? Imelik kahepalgelisus, või mis? Mina tema nime avaldada ei tohi, aga tema minu kui võhivõõra andmeid kasutada tohib????
Pöördun kindlasti andmekaitsesse, teie vastust jäängi ootama.
v
võta vabalt/ 15. mai 2014 11:22
Esiteks uuri välja kuidas saadavad PR firmad reklaame ja kuidas nad inimeste meiliaadresse hangivad. Oled ise mingis kampaanias oma elektronposti aadressi neile andnud ja PR ärikad teenivad selle pealt raha.
Teiseks kipuvad kommentaariumid muutuma läbuks ja loomulikult pole vajadust teemast mööda kirjutatud kommentaare üleval hoida. Sinule meili saatmisel pole midagi pistmist
e-valimistega.
a
ats/ 15. mai 2014 10:14
valin internetis ja asi ants
e
Ei vali sa siin midagi/ 15. mai 2014 10:42
Ja jäta mind mängust välja
e
15. mai 2014 10:06
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
k
kas seda tahategi kallid inimesed!!??/ 15. mai 2014 10:07
Eesti Energia on riik riigis nagu Ukrainas Donetski :)
p
Paber/ 15. mai 2014 09:36
Kindlasti EI kasuta e-hääletust!!
Võin ju ka korra oma paksu p*rset liigutada ja end valimisjaoskonda lohistada.
Ja ei usalda seda interneti värki mitte üks gramm!!

m
Mingit turvallisust pole....../ 15. mai 2014 09:30
paberil kindlam,ei ole mujal kuskil mingit e-hääletamist......
k
15. mai 2014 09:28
Kuulge, iga päev kuuleme kuidas kuhugi sisse häkerdatakse jne....
m
Mees/ 15. mai 2014 09:25
Vastus väga lihtne - kui sa tahad hääletada valitseva kliki poolt, siis võid julgelt hääletada e-valimistel. Kui Sinu eelistus on aga kandidaat, kes ei ole soosisngus, siis e-hääletus ei garanteeri, et Su hääl ka õigele isikule jõuab. Nii lihtne see ongi - edu valimistel :)
k
ka keegi julges/ 15. mai 2014 09:51
avaldada ka tegeliku e-hääletuse olemuse häälte kantimisel mis on ka reaalsuses juba toimunud.
s
Sõltumatu?/ 15. mai 2014 09:20
Väga huvitav rahva arvamuse manipuleerimine käib. Mingid "sõltumatud" tulevad ja hakkavad käske jagama selle asemel, et viidata emotsioonideta vigadele ja soovitada vigade parandamist. Samal ajal hõiskab üks k-erakonnaga seotud isik nagu oleks tegu ameeriklaste rünnakuga Eesti maine kahjustamiseks. Ehk nüüd oleks põhjust TTV sulgeda kuna too on asunud Eesti riiki mustama koostöös piiritaguste jõududega?
h
h/ 15. mai 2014 09:09
Kindlasti Mitte. Arvuti on väga ebaturvaline.
0
08:59 veel!/ 15. mai 2014 09:01
Ei saa oma teksti kontrollida. Seepärast ka vead. Peab olema: Toppige ka see turvaauk kinni! Vabandan.
t
Tpooige ka see turvaauk kinni!/ 15. mai 2014 08:59
"Inimene saab jälgida oma hääle minekut kuni keskuseni". Siis serverini. Aga sealt edasi? Teine küsimus: Oletame, et kedagi ei huvitagi süsteemi sisse murdmine. Mida on asja venelasel, prantslasel, soomlasel meie konnatiiki? Aga just sellele turvalisusele spetsid rõhuvadki. Aga enda konnatiigi serveri haldajad? Kas nemad ise on turvalised? Hääletanu ju serverist edasi ei näe. On ju lihtsam varastada 1000 e-häält elektrooniliselt serverist kui mitme silmapaari nähes 1000 sedelit paberil.Hea raha eest varastaksin isegi. Nii, et äraostmatuid pole. Seda valitsuskaader kirebki, unustades rääkida turvaaugust, mis pole elektrooniline, vaid psühholoogiline. Kolmandaks: Kui kõik palju pikema kogemusega riigid näevad e-valimistes riski, siis miks ühed lombikonnad oma tiigis üritavad kogu maailmale kireda jäärapäiselt vastupidi? Selleks, et olla realist, ei peagi olema e-ekspert. Eks toppige targad eksperdid, kinni ka see turvaauk. Vihje: Leidke maailmast üks poliitik, kes ei valeta.
r
Reffide sugukonnast/ 15. mai 2014 08:51
Ei usaldaks E-hääletamist, sest ma tean kuidas see käib! Aga lood on niipidi, et seekord on vaja Ansip maksku mis maksab Brüsselisse saada!

k
Kindlasti usaldan/ 15. mai 2014 08:36
Kardab see kel midagi varjata ja südametunnistus must. Mina ei muretse ja olen E valimiste kasutaja ka edaspidi.
n
nii/ 15. mai 2014 08:20
Annan nendel valimistel esimest korda oma e-hääle ja just sellepärast, et Putini sabarakk organiseeris "eksperte#
w
wtf/ 15. mai 2014 08:13
valimine üdlse mõttetu tegevus siin riigis, hääled kanditakse kuhu vaja ning sinu tegevusel pole mitte mingit pointi...
k
Kes haldavad selverit!?/ 15. mai 2014 08:06
Nendele makstakse ju korralikult!
Ja kes maksab-tellib ka muusika!
ä
Ära jama/ 15. mai 2014 10:07
Selveris on kehvad palgad, kassapidajad peavad kliendikaardiga skeemitama. Just oli sellest juttu ajalehes.
v
15. mai 2014 07:44
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
s
teine valija/ 15. mai 2014 08:05
sama siin,miks peaks üleüldse e-valima???Eluaeg käidud valimisjaoskonnas valimas.Kas nüüd ei jaksata isegi oma p-et liigutada?Saab ju käia ka enne,kui see pühapäev ei sobi!vägisi jääb tunne,et kellelegi ongi kasulik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee