Maailm

Vene-Ukraina kriis pärsib mõlema riigi majandusi, ohustatud ka Baltimaade majandused (8)

BNS, 14. mai 2014 14:02
Foto: AFP / Scanpix
Vene-Ukraina kriis viib mõlemad riigid retsessiooni ning avaldab mõju ka Kesk- ja Ida-Euroopa riikide majandustele, on öeldud Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) ülevaates.

"EBRD kõige tõenäolisema stsenaariumi järgi langeb Ukraina 2014. aastal retsessiooni, majandus kahaneb seitse protsenti ega näita kasvu ka 2015. aastal. Venemaa majandus on 2014. aastal seisakus ja näitab järgmisel aastal minimaalset kasvu," on öeldud EBRD dokumendis.

Vähem soodsa stsenaariumi kohaselt, ennekõike uute finantssanktsioonide rakendudes puutub Venemaa kokku retsessiooniga, aga Ukraina majanduslangus tuleb veelgi tuntavam.

Samal teemal

"Sellisel juhul hakkab Venemaa ja Ukraina vaheline kriis mõjutama maailma majandust," on öeldud raportis.

EBRD spetsialistid märgivad, et hiljutised sündmused avaldasid mõju investorite usaldusele Venemaa vastu, mis oli niigi üsna nõrk. EBRD prognoosi kohaselt viib igasugune usalduse kahanemine investeeringute mahu veel suurema kahanemise ja majanduskasvu pidurdumiseni.

"Kõrge inflatsioon ja surve rublale võivad piirata võimalusi rahandus-krediidipoliitika leevendamiseks," leitakse EBRD-s. Ükskõik millise Venemaa-poolse finantsvastuse võimalused saavad olema piiratud jooksvate naftahindade ning tootmis-tarnevõimalustega. "Ökonomistide baasstsenaariumi kohaselt hakatakse Ukrainas vajalikke struktuurireforme ellu viima graafiku järgi ja süsteemne panganduskriis saab ära hoitud. Ent Ukraina pankade rekapitalisatsiooniga seotud kulud võivad osutuda märkimisväärseteks," on öeldud EBRD prognoosis.

EBRD prognoosib, et Vene-Ukraina kriis võib mõjutada Kesk- ja Ida-Euroopa riikide, eriti Baltimaade majandusi, kuna neil on Venemaa ja Ukrainaga tihedad kaubandus- ja investeeringusidemed.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee