Eesti uudised

Välisminister Urmas Paet: USA on Euroopale olulisim partner (16)

Toimetas Kristin Aasma, 13. mai 2014 18:26
Ameerika Ühendriikide abivälisminiseri Victoria Nulandiga ja välisminister Urmas Paet Tallinnas 13. mail 2014.Foto: Välisministeerium
Tänasel kohtumisel Tallinnas Ameerika Ühendriikide abivälisministri Victoria Nulandiga ütles välisminister Urmas Paet, et Eesti peab oluliseks USA kohalolu ja nähtavust Euroopas.

"Muutunud julgeolekuolukorras on oluline astuda üheskoos samme NATO heidutusvõime suurendamiseks," märkis Paet. USA panustas 2014. aasta alguses neljandat korda Eesti, Läti ja Leedu õhuturbesse ning tugevdas operatsiooni kuue F-15 hävitajaga, edastas välisministeeriumi pressiosakond.

Samal teemal

Paeti sõnul on aprilli lõpus Eestisse saabunud 150 Ameerika Ühendriikide sõjaväelast näide panustamisest regiooni julgeolekusse ning NATO liikmesriikide pühendumusest kollektiivkaitsele: "Ameerika Ühendriikide kohalolek suurendab oluliselt NATO heidutusvõimet Läänemere piirkonnas."

Rääkides arengutest Ukrainas sõnas välisminister Paet, et Venemaa võimuses oleks Ukrainat destabiliseeriv tegevus lõpetada. "Niinimetatud referendumid Luganski ja Donetski piirkonnas olid ebaseaduslikud provokatsioonid ebastabiilsuse suurendamiseks ja konflikti süvendamiseks Ukrainas," lisas ta. 

Ukraina kriisist väljumisel ning reformide edasisel elluviimisel ja õigusriigi ülesehitamisel on Eesti välisministri sõnul oluline 25. maiks plaanitud Ukraina presidendivalimiste toimumine vabade, demokraatlike ja läbipaistvatena. "Ukrainlastel peab olema võimalus otsustada oma riigi tuleviku üle rahumeelsel viisil," lausus välisminister.

Eesti saadab Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni OSCE vaatlusmissioonile Ukraina erinevatesse piirkondadesse presidendivalimisi vaatlema kaks pikaajalist ning kuus lühiajalist vaatlejat. Ukrainas viibib septembrini lisaks veel ka OSCE erimissioon, et aidata kaasa rahu ja stabiilsuse tagamisele piirkonnas, kus Eestist osaleb hetkel neli eksperti. Eesti on toetanud erimissiooni vabatahtliku panusena 20 000 euroga ning kavas on veel täiendav toetus samas mahus.

Eesti välisministri kinnitusel hindab Eesti koostööd USA-ga demokraatia edendamisel maailmas ning Euroopa Liidu idapartnerlusriikidele suunatud projektides Gruusias, Moldovas ja Valgevenes. "Oleme ühiselt toetanud e-teenuste arendamist, ettevõtlusõpet ning sotsiaalvaldkonna arengut neis riikides,“ rääkis välisminister Paet. "Samuti edeneb 2012. aastal Eesti ja USA välisministrite algatatud LEND projekt, mis on suunatud uute demokraatiate ja nende liidrite nõustamisele." 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee