Intervjuu

Euroduell | Olga Sõtnik: mul on siiamaani väike lootus, et olen siiski õiges parteis (1)

Õhtuleht.ee, 12. mai 2014, 18:13
Foto: TEET MALSROOS
Üksikkandidaat Jevgeni Krištafovitši küsimustele vastab üksikkandidaat Olga Sõtnik.

Olete Eesti Keskerakonna liige, kuid paistsite viimasel ajal silma terava kriitikaga Edgar Savisaare aadressil. Millal saite aru, et kuulute valesse parteisse? Ega teil pole ju usku, et suudate õõnestada Keskerakonda seestpoolt, nagu Ansip komparteid?

Olete Keskerakonna esindajana korduvalt käinud Ühtse Venemaa kongressidel ja kohtumistel Moskvas. Palun kirjeldage, mis teile kõige rohkem seal muljet avaldas?

Käisin Ühtse Venemaa kongressil ühe korra – 2007. aastal. See oli väga suurejooneline üritus, mis toimus Moskvas Punase väljaku läheduses Maneeži näitusekompleksis. Kõige eredam mälestus, mis jäi mulle sellelt ürituselt, oli  lavastatud etendus esimesest minutist viimaseni. Absoluutselt kõik oli stsenaariumi järgi ja ette planeeritud, valimistulemustest kuni saadikute „improviseeritud“ kõnedeni. Kahjuks liiguvad ka meie parteid pigem selliste kongress-etenduste poole ja vabameelsust, julgust väljendada erinevaid seisukohti ja improvisatsiooni jääb üha vähemaks.

Tuginedes oma kogemusele riigikogu majanduskomisjoni liikmena − mida te kavatsete Euroopa Parlamendis ette võtta, milliseid meetmeid soovitada, et Euroopa majandus lõpuks ometi kasvama hakkaks?

 Me näeme, et Euroopa majandus paraneb kriisist väga aeglaselt ja visalt. Meie konkurentsivõime kahaneb, võrreldes teiste kiiresti kasvavate turgudega. Selle tõstmiseks ning majanduse taaskäivitamiseks vajame uusi investeeringuid. Selleks, et olla investoritele atraktiivsed, peame veelgi laiendama ühtse turu põhimõtteid tervishoius, digitaalmajanduses, energeetikas, transpordis, finantssektoris jne.

Üheks teguriks, mis takistab hoogsamat majanduskasvu, on kõrge töötuse määr. Erilist muret tekitab paljudes ELi riikides eriti kõrge noorte ja pikaajaliste töötute osa ühiskonnas. Noorte töötuse vähendamiseks tuleb viia ellu Noorte Garantii – ehk üleeuroopaline finantsinstrument selle spetsiifilise töötuseliigi vähendamiseks. Samuti tuleb toetada väike- ja keskmisi ettevõtteid, sest just nemad loovad uusi töökohti ja vajavad tõhusaid ning lihtsaid finantsinstrumente oma tegevuse arendamiseks. Euroopa peab saama kohaks, kust tulevad kõige innovatiivsemad ja ägedamad idufirmad.

Kuulute 40 riigikogu liikme hulka, kes algatasid kooseluseaduse eelnõu menetluse. Teie oponendid väidavad, et see seadus õõnestab perekonnatraditsioone, eetilisi tõekspidamisi ja on sügavalt amoraalne. Mida teie, kahe lapse ema, selle peale kostate?

Just sellepärast, et ma olen kahe lapse ema ja abikaasa, andsin ma sellele seaduseelnõule oma allkirja. Perekond on tõepoolest kõige tähtsam ühiskonna instituut ja seda tuleb kaitsta. Lihtsalt aja jooksul on perekonna olemus muutunud. Ei ole enam nii, et pere on ema, isa ja lapsed. Pered on tänapäeval väga erinevad. Meil on palju üksikvanemaga peresid, kasulastega peresid, peresid, kus lapsi ei ole ja ka peresid, kus partnerid on ühest soost. Kuna meid on nii vähe siin Eestis, siis iga pere, iga inimene on tähtis ja peab olema kaitstud ja tunnustatud riigi poolt.

Ma tahan, et mu lapsed elaksid vabas ja tolerantses ühiskonnas, kus erinevusi väärtustatakse ja kedagi ei diskrimineerita selle pärast, et ta on teisest rassist, ei usu (või vastupidi usub) jumalasse või ei ole traditsioonilise seksuaalse orientatsiooniga. Teiste riikide kogemus on näidanud, et selliste seaduste vastuvõtmine aitab tõsta ühiskonna sallivustaset ja seetõttu toetan ka mina selle seaduse vastu võtmist.

Martin Helme on kuulutanud oma partei loosungiks Euroopa teemal: "Võta kõik, mis võtta annab, tagasi ära anna mitte midagi!" Kas teie oleksite sellega nõus? Või kui mitte, siis mida teie arvates võib Eesti Euroopale anda?

Ma arvan, et selline loosung on äärmiselt egoistlik ja lühinägelik. Üks tark inimene ütles, et rikas pole see, kel palju on, vaid see, kes palju annab. Ma tahan, et Eesti oleks kunagi sama rikas ja õitsev, nagu mitmed teised ELi riigid ja seetõttu toetan solidaarsuse põhimõtet, millele on rajatud EL.

Eesti ei ole veel nii rikas, et rahaliselt panustada ELi eelarvesse rohkem, kui sellest saada. Seetõttu see, mida me saame Euroopale anda, ei ole materiaalne. Me saame jagada oma teadmisi ja kogemusi valdkondades, kus oleme teatud edu saavutanud, näiteks ITs.

E-Eesti on tänu tublidele ja pühendunud ettevõtetele, toetavale avalikule sektorile ja julgetele visionääridele saanud tugevaks rahvusvaheliseks brändiks. Meil on  kogemused ja kompetents e-riigi, piiriüleste e-teenuste ja küberkaitse valdkonnas ehk meil on olemas kõik eeldused, et saada e-Euroopa eestvedajaks.

Erakonnakaaslane Kalle Klandorf nimetas teid hiljuti poliitbroileriks, kes äkki rääkima hakkas. Andke palun noortele poliitikahuvilistele nõu, kuidas teha edukat karjääri Keskerakonnas? Või hoopis, tuginedes oma 14aastasele kogemusele, te enam ei soovitaks kellelegi sinna astuda?

Nagu ma eespool mainisin, juhul, kui erakond suudab muuta oma arengusuunda, siis kindlasti soovitan ma noortele (ja mitte ainult) inimestele sellega liituda, kui nende maailmavaade ühtib Keskerakonna omaga. Igor Gräzin on ühes ÕLi artiklis nimetanud broileriteks noorema põlve poliitikuid, kes on alustanud oma kutseteed poliitilise tegevusega ja valitud teel ka jätkanud ja esitab järgmise valemi poliitbroileri määratlemiseks: broiler = professionaalne poliitik. Siis jah, ma kuulun sellesse kategooriasse. Olen saanud vastava hariduse, kogemuse erinevatel võimutasanditel ning ka erakonna sees ning saan oma poliitilise tegevuse eest ka töötasu. Ma arvan, et poliitiku elukutse peab olema väärtustatud ühiskonnas samamoodi nagu iga teinegi elukutse ja seetõttu julgustan küll noori inimesi alustama oma poliitilist karjääri juba koolipingist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee