Eesti uudised

Noored püromaanid hävitavad järjekindlalt Tallinna tühje koolimaju (13)

Karoliina Vasli, 12. mai 2014 07:00
NUKKER VAATEPILT: Kunagi oli Akadeemia 30 väärikas koolimaja, praegu aga vandaalide rüüstada.Foto: ARNO SAAR
Poolteist kuud ja üheksa põlengut – selline on Õismäel asuva tühja koolimaja kurb statistika. Nüüd on noored huligaanid jõudnud ka Mustamäel maha jäetud õppehooneni. Linnajuhid laiutavad käsi, vandaale eemal hoida ei õnnestu. Kas need tühjad majad lammutatakse?

Mustamäel Akadeemia tee alguses seisavad Tallinna tehnikaülikooli õppehooned. Sealt veidi edasi kortermajade vahele keerates jõuab aga tondilossi meenutava halli koolimajani.

Kunagi oli aadressil Akadeemia tee 30 Mustamäe üldhariduskool, mis suleti 2004. Sisehoovis avanev pilt meenutab mõnda USA filmi, kus näidatakse getostunud linnaosasid, kus huligaanide põhimänguasjadeks on grafitivärvid ja kivid, millega aknaid sisse visata.

Jalutades ei õnnestu meetritki astuda, ilma et jalanõude all klaasikilde ei tunneks. Ühes kohas on näha põlengujälgi.

Päästjatel oli sinna asja 30. aprillil ja möödunud kolmapäeval, kui teatati, et hoone põleb. Helistaja nägi sündmuskohal noori. Kui Nõmme päästjad kohale jõudsid, põles majas praht. Tuli kustutati kella 16.40.

Õismäe tee 130 oli Tallinna Õismäe humanitaargümnaasium, mis suleti 2010. aastal. "Õismäe kooli hakati põletama alates 18. märtsist. Tänase seisuga on seal toimunud üheksa tulekahju," ütleb Põhja päästekeskuse menetleja Vello Teinemaa.

Tema sõnul on mõlema kooli puhul põlengute põhjus eranditult kuritahtlik süütamine, mitte hooletus lahtise tulega.

"Mõned korrad on süüdatud korraga mitmes ruumis. Samuti on seal vandaalitsetud. Puruks pekstakse kõik, millest jõud üle käib. Akadeemia tee 30 koolis on isegi ripplaed klassiruumides alla lõhutud."

Hooned lammutatakse?

Need on linna hooned. Mustamäe linnaosavanema asetäitja Indrek Ahlberg selgitab, et Akadeemia tee 30 on töövõtulepinguga võetud valvur.

"Politsei on paar vandaalitsenud noort ka tabanud, menetlus on algatatud," lausub ta. Haabersti linnaosavanema Marek Jürgensoni sõnul on linnaosa valitsus üritanud Õismäe tee 130 hoone sissepääse sulgeda, kuid pätte pole see suutnud siiani peatada. "Linnaosa valitsuse ametnikud ja politsei teevad igapäevaseid kontrollkäike hoone juurde," kinnitab ta.

Teinemaa sõnul valvas vahepeal Õismäe tee 130 kooli turvafirma ja siis polnud süütamisi.

Teinemaa toob eeskujuks Kadriorus Lydia Koidula tänav 23 asuva kooli, kus oli kolm tulekahju. Kui aga kõik uksed ja aknad plaatidega suleti, pole tulekahjusid enam olnud.

Ilmselt aitaks see ka Õismäe tee ja Akadeemia tee koolimajade puhul, lisab ta.

Marek Jürgensoni sõnul prooviti Õismäe tee 130 ruume üürida spordiklubidele ja teistele MTÜdele, kuid maja planeering ei vasta nüüdisaja nõuetele ning üürnikud peaksid tegema ebaproportsionaalselt suuri kulutusi ruumide renoveerimiseks.

Samuti on hoone kommunaalkulud väga suured. Ta lisab, et üldine renoveerimine oleks tulutu.

"Vandaalitsemised, tulekahjud ja kustutusvesi on hoone seisukorda veelgi halvendanud." Maja tahetakse lammutada.