Eesti uudised

KUUMAD TÜDRUKUD KOHTLA-JÄRVELT ehk Kuidas ma endale Georgi lindi rinda sain

Küllike Rooväli, 10. mai 2014 08:00

23 KOMMENTAARI

t
tubli/ 10. mai 2014 18:24
Tore,et Eestimaa venekeelsed austavad ja armastavad meie olympiavöitjat KRISTJAN PALUSALU ja viivad lilli ja pärgi tema järgi tehtud pronkssödurile ! Veelkord suur aitäh neile selle eest !
k
Kartul/ 10. mai 2014 14:23
Vene fashistid oma lindikestega ja oma lippudega võõral maal lehvitamas.
s
See/ 10. mai 2014 13:57
polegi Georgi lint!Georgi rist oli tsaariarmee autasu säjaväelastele ja lint selle küljes oli kollase-musta triibuline.Praegune oranži-musta triibuline lint on osa Suure Isamaasõja ajal loodud nn orden slavõ!
h
Haiget/ 10. mai 2014 13:57
Jõudsin lugeda vaid paari esimest lõiku ja edasi ei loegi. Mulle teeb väga haiget, mismoodi ajakirjanik teeb maha Kohtla-Järve linna. Võiks tähelepanu pöörata objektidele mis on korda tehtud ja näha seda, et inimesed püüavad linna korrastada ja renoveerida. Kurb on kui Te Tallinnas suhtutegi tervesse Ida-Virumaasse, kui mingisse mahajäänud objekti. Rumal mõtteviis. Mõelge nüüd hästi järele kui palju on raha Tallinnas ja kui palju jõuab siia....
n
nnnh/ 10. mai 2014 12:57
Need lindid, mis II maailmasõja ajal venelased välja andsid oli õige värv vist kollane-must. Kandjad praegu arvavad, et see oranz-must ongi sõjaagne värv, kuid tegelikult on tsaari sümboolika.
Täielik koogel-moogel.
s
10. mai 2014 12:40
See lint on puna terroristi symbol ju Köik vene okupandid kannavad seda hetkel Ukrainas!puhas terroristi märk!
r
Rix63/ 10. mai 2014 12:18
Kommunistiraiped-tapsid tsaari ja nüüd vehivad sümboolikaga.
t
tänan,/ 10. mai 2014 12:02
neid, kes valgustasid seda georgi lindi lugu. Millegipärast arvan, et paljud eestlased ei tea seda lugu.
Võib ju googeldada, seal 90 prossa ingl. keeles, olen saksa keele inimene, saan ingl. keelest aru, aga mitte peensusi.

a
Anton/ 10. mai 2014 11:36
NLiit tõi oma väed Afganistanist välja 25 aastat tagasi, hea et samad riided vanurtiel veel alles on ja selga lähevad! Enesusk on kõva asi, et arvata endast poole noorematega suutvat jõudu katsuda. Muide Afgaanias olid enamus lihtsad jalaväelased/autojuhid, mitte dessantura.
N
;)/ 10. mai 2014 10:56
Ned "Afgani veteranid" nõuka aegsed on ikka nii õhku täis, idikad...
k
kkk/ 10. mai 2014 10:56
20 aastat tagasi oleks vaimulikud sealsamas risti löödud, nüüd laulavad ja kummardavad, järsku on täielik aju moonutus tekkinud. Homme löövad noorema venna mätasse ( Ukraina), aga kirikus saab andeks. Euroopa rahvad tahaks unustada ajaloo ja edasi elada, nagu läbitõmmatud eit, aga ei lasta, mingi värvilise vändaga kutt käib ukse taga liputamas.
t
to voh / 10:32, 10. mai 2014 / 10. mai 2014 10:46
Püha Georgi ordeni asutas Katariina teine ja see jagunes neljaks järguks. Esimest järku (ruudukujukine täüht, mida kanti rinnas tipp üles suunatud) anti üldse välja 25 eksemplari. Esimese võttis Katariina ise kui selle asutaja iseendale. Tuntumad saajad olid näiteks Kutuzov ning Barclay de Tolly. Mõned läksid ka välismaa suurtele väejuhtidele. Näiteks põrast Leipzigi rahvastelahingut annetati see Rootsi kroonprintsile, kuulsale marssalile Bernadottele. Viimane esimese järgu täht anti välja kusagil 1870.a. paiku, Türgi sõjas üles näidatud vapruse eest. See, mida Esimeses maailmasõjas ohtralt jagati ei olnud mitte Georgi orden vaid neljajärguline Georgi rist. Muusas said Georgi risti kümmekond eestlast. Too rist andis selle kandjatele ka mõningasi privileege.
v
voh/ 10. mai 2014 11:32
Õigus muidugi, sest Püha Georgi orden ei olnud sama, mis Georgi rist. Samas olid nende lindid ühesugused. Ordenit anti ikka ohvitseridele ja kindralitele ning seda ordenit pidasid paljud valge armee kindralid ainsaks ordeniks, mida alati rinnas või kaelas pidi kandma. Seda anti ju ainult lahinguliste teenete ja isikliku vaapruse eest.
Georgi rist aga oli alamväelasetele vapruse eest antud orden ja selle kehtestas Aleksander I aastal 1807. Algul oli see kolme järguga ja hiljem lisati ka neljas järk päris soldatitele. oli ette nähtud veel üks risti variant , mida anti neile solatitele, kes olid ristiusust muu usutunnistusega (nt muhameedlased või budistid). Seda ei tea, kas ka ristiusu siseselt erisusi tehti. Aga ilmselt luterlased,katoliiklased või kreeka-katoliiklased loeti samaväärseteks vene õigeusklikega.
Risti kavalerile oli määratud ka eluaegne pension 3.järk 36 rubla,2.järk 60 rubla ja 1.järk 120 rubla aastas seda vist I maaimasõja aegses vääringus. 1.järgu risti omanik ülendati ka auastmelt alamlipnikuks. Mitme risti omanik sai pensioni kõrgema järgu risti eest antavas summas. Allikad väidavad ka seda, et 120 rubla eest aastas võis isegi ära elada, sest hea vabrikutöölise aastapalk oli kusagil 200 rubla ringis.
Muide kommunistid võtsid selle georgi lindi kasutusele veel kaardiväe väeosade tunnusmärgina. Eriti oli see nähtav mereväes, kus kaardiväeüksuse (suurte laevade või laevade koondiste) madruste mütsi(bezkozõrka) lint oli georgi lindi triipudes. Muidu oli ju mütsilint musta värvi.
k
kõik sooviksid/ 10. mai 2014 10:36
et ajalugu oleks teisiti läinud ja oleks saand Aadu kuju juures sama laulu ilusas ja õndsas Suur Euroopa keeles alandliku häälega laulda.
l
Lible/ 10. mai 2014 10:09
Jälestan neid colorado mardikaid...... Ma võin venelasega kõrvuti, elada kuid coloradodega mitte iial!!! Venelasel ja coloradol on suur vahe!?
k
kartulimardika lint/ 10. mai 2014 09:23
j
Jaan/ 10. mai 2014 09:04
need, kes Georgi lindi rinda panevad, näitavad selgelt, et nad vastandavad end eestlastele ja Eesti riigile.

o
olen/ 10. mai 2014 08:49
mõelnud, et küsin kelleltki, mis asi on see georgi lint. Aga üks inimene ei saa ju ometi nii loll olla, et ei tea seda. Mina olen. Mis ajaloojärguga ta seotud on ja mika nad ripuvad venelastel autodel ja rinnas?
v
voh/ 10. mai 2014 10:32
See lint on tsaari-venemaa Püha Georgi ordeni juurde kuuluv lint. Orden ise asutati vast kusagil 19.sajandi alguses. Oli ainus vene orden mida anti alamväelastele so sõduritele ja allohvedele. Oli seda ardenit minu mäletamist järgi vist neli järku ja kõigi nelja järgu omanikud said ka mingeid riiklikke soodustusi.
Peale 1917.aastat läksid tsaari-vene autasud põlu alla ja põlati ka seda soldati ordenit.
1943.aastast alates kehtestati aga NLiidus suur hulk igasuguseid lahinguordeneid juurde ja eriti hakati siis au sisse tõstma ka vene riigi väejuhte(kehtestati Suvorovi,Kutuzovi,Bogdan Hmelnitski ja Al.Nevski ordenid) kõik need olid mõeldud ohvitseride või kindralite autasudena ja reakoosseisule neid ei jagatud. Reakoosseisule aga kehtestati kolme järguga Kuulsuse orden, mille lint oli jälle laenatud Georgi ristilt. Selle kuulsuse ordeni kõigi järkude omanikku aga samastati mitteametlikult NL kangelasega soldatite seas ja ka hiljem olid selliselt veteranil suuremad privileegid ette nähtud.
Uuesti toodi see georgi lint venelaste ette vist aastal 2005 ja sellest ajast alates on seda hakanud liputama iga koer.
m
MADIS/ 10. mai 2014 08:31
Väljaspool pidupäeva jätab too sammas ning vennashaud üsna troostitu mulje. Heakorrastus jätab soovida. Kui nood veteranid või afgaanid tõesti kunagisi langenuid mälestada tahavad, võiksid nad pigem teha mõned koristustalgud ja lilli ka muudel päevadel tuua. Aga paistab, et seda auru jagub vaid 9 mai jaoks.