Maailm

Kümned inimesed said Mariupoli lahingutes surma ja haavata (16)

Tõnis Erilaid, 10. mai 2014 08:00
MARIUPOL: Tuletõrje püüab päästa, mis päästa annab aher­varemeks põlenud miilitsaosakonnast.Foto: AFP / Scanpix
Eilses lahingus Mariupoli miilitsaosakonna juures hävitati 20 terroristi, neli võeti vangi, teatas Ukraina siseminister Arsen Avakov. Tema sõnul sai surma üks Ukraina sõdur ja viis haavata.

Teated Mariupolis juhtunust on vastuolulised. Avakovi kinnitusel ründas miilitsaosakonda umbes 60 automaatidega relvastatud terroristi. Miilitsatele tõttasid appi rahvuskaardi liikmed ja eriüksuslased, misjärel osa ründajaist hävitati, osa võeti vangi, osa aga jättis relvad maha ja põgenes. Miilitsaosakond põles. "Mariupolis taastati rahu ja kord," teatas Avakov ajakirjanikele.

Samal teemal

Uudisteportaali vestu.ua reporter aga kinnitab pärast linnaelanikega vestlemist, et kõik oli hoopis vastupidi. Rahvuskaartlased ja neile öösel Mariupolisse appi tulnud Dnipropetrovski omakaitselased ründasid miilitsaid, kes olid rinda riputanud Georgi lindi ja keeldusid rahvuskaardi korraldustele allumast. "Sel hetkel ei olnud hoones kedagi peale miilitsate," väideti reporterile.

Alles hiljem olid kohale tulnud venemeelsed.

Lahingus sai surma ja haavata ka tsiviilelanikke. Meedikute sõnul hukkus vähemalt kolm ja haiglatesse toodi 25 inimest. Telekanali Russia Today teatel sai tulevahetuses vigastada nende ajakirjanik. "Rahvuskaardile anti käsk – vange mitte võtta," kirjutas oma Facebooki-lehel Mariupolis viibinud valitsusmeelne parlamendisaadik Oleg Ljaško.

Tema sõnul hukkus tulevahetuses Dnipropetrovskist tulnud omakaitselaste komandör ja raskelt sai haavata rahvuskaardiüksuse juht. "Pealtnägijate sõnul lõikasid terroristid omakaitselase surnukehal kõrvad maha ja torkasid silmad välja," räägib Ljaško.

Terroristid röövisid tema väitel ka miilitsaosakonna ülema ja viisid ta auto pagasiruumis teadmata suunas minema.

Internetiportaali unian.net andmeil hõivasid venemeelsed ühe linna tulnud tankidest ja alustasid barrikaadide püstitamist tänavail.

Varahommikul lakkasid töötamast mitu Ukraina kesksemat telejaama ning raadiosaatjat. Põhjuseks oli kõrgepingekaablite põleng Kiievi teletorni juures kaablitunnelis. Kuigi algul oletati, et kaablid võisid süttida lühisest, alustas prokuratuur uurimist siiski juhtunut terroriaktina käsitledes. Ukraina julgeolekunõukogu kinnitusel oli keegi avanud tunnelisse viiva šahti ja visanud sinna süütepudeli. Tuletõrjujad jõudsid küll kähku kohale, kuid ei saanud pikka aega tulekahju kustutada – kaablites oli kõrgepinge. Veel enne, kui tulest jagu saadi, taastas osa telejaamu oma saated ajutisi energiaallikaid ja maste kasutades.

Väiksemaid kokkupõrkeid oli ka mujal Ukrainas. Luganski oblastis teatasid venemeelsed kahe raketiseadme Grad ülevõtmisest. Donetskis andsid 120 sisekaitseväelast relvad ära, kui seda nõudsid mõned jahipüssiga ja paar automaadiga relvastatud meest. Slovjanskis korraldati sõjaväeparaad, mille ajal paar tuhat linnaelanikku NSVLi hümni laulis ja väidetavalt Stalinit ja Putinit kiitis.

Kolmapäeval, 14. mail korraldatakse Kiievis esimene rahvusühtluse ümarlaud, teatas Ukraina peaministri kohusetäitja Arseni Jatsenjuk. Sellega alustatakse tema sõnul üleukrainalist dialoogi tagamaks riigis üksmeel, rahu ja kord.

Mõtte korraldada sarnaseid ümarlaudu eri ühiskondlike organisatsioonide ja riigi regioonide esindajate vahel ütles esimesena välja presidendi kohusetäitja Oleksandr Turtšõnov, välistades võimaluse, et sellistel kohtumistel võiksid osaleda inimesed, kes on oma käsi terrori­tegudega määrinud.

Samal teemal

25.08.2014
UKRAINA JULGEOLEK: piirivalve peab lahingut Venemaalt sisenenud soomukikolonniga
14.06.2014
Ukraina võimud teatasid kontrolli taastamisest Mariupoli üle
13.06.2014
Avakov: Ukraina väed võtsid Mariupoli tagasi
13.05.2014
Kramatorski lähistel hukkus mässuliste varitsusrünnakus kuus sõdurit