Maailm

Venemaa valmistub Kuud vallutama (39)

Toimetas Kristin Aasma, 9. mai 2014, 13:14
USA astronaut Edwin Aldrin Kuul pinnast uurimas 1969. aastal.Foto: AFP / Scanpix
Venemaa on välja töötanud Kuu asustamise programmi ning kavatseb saata sinna esimese ekspeditsiooni alaliste baaside rajamiseks 2030. aastal, kirjutab ajaleht Izvestia, viidates ametlikele dokumentidele.

"Maa tsivilisatsiooni tulevase uurimise kosmoseobjekt on Kuu ning geopoliitiline võistlus Kuu loodusressursside pärast võib alata 21. sajandil," on öeldud Venemaa programmis, mille on ette valmistanud Vene Teaduste Akadeemia, kosmoseagentuur Roskosmos ja Moskva Riiklik Ülikool, vahendab RIA Novosti.

Samal teemal

Programmi eesmärk on rajada Kuule asustatav baas ning uurida seal pinnast. Projektis kutsutakse üles arendama lühimaa kosmosetehnoloogiat, et tagada Venemaale välispartneritest sõltumatu Kuu uurimine. Varasemad ettepanekud Kuu uurimiseks on rajatud tugevale rahvusvahelisele koostööle, kuna on oldud seisukohal, et üksi riik ei suuda üksinda planeetidevahelisi projekte läbi viia.

Venemaa aga on kavandanud järgnevaks 16 aastaks kolme- kui nelja-aastaseid Kuu projekte. Esimesed neli leiavad aset ajavahemikul 2016-2025. Nende projektide fookuses on tulevase baasi asukoha, Kuu lõunapooluse füüsilise ja keemilise koostise kindlaks tegemine. 2028-2030 peavad toimuma sagedased reisid Kuule ning Maa kaaslase mehitamine peaks plaani järgi toimuma aastatel 2030-2040.

Izvestia teatel on Kuu hõivamise kava esimese astme maksumus 28,5 miljardit rubla ehk 800 miljonit dollarit.

Eelmistel Kuu ekspeditsioonidel, millega Nõukogude Liit alustas Luna programmi raames 1959. aastal ning kümme aastat hiljem, kui USA kosmoselaevalt astus Kuu pinnale esimene inimene, leiti Kuult alumiiniumi, rauda, titaani, haruldasi muldmetalle ning muid mineraale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee