Maailm

Isa: pidin jõuetult vaatama, kuidas tütred rööviti! 

Tõnis Erilaid, 8. mai 2014 07:00
KAS NAD ON TAPETUD?: Chiboki külavanem räägib kahest röövitud tüdrukust, kes võivad juba olla tapetud, massimeeleavaldusel Nigeeria pealinnas Abujas. Foto: AFP
"Karjusime appi, aga mitte kedagi ei tulnud," ütleb pisaraid neelates CNNi ajakirjanikele isa, kelle kaks tütart röövisid Nigeeria lääneliku hariduse vastu võitleva terrorirühmituse Boko Haram liikmed. "Ma olin jõuetu röövleid takistama, pidin vaid nuttes lastele järele vaatama."

Nad olid nende 230 kuni 276 tüdruku seas, kes viidi vägisi minema riikliku tütarlastekooli internaadist. Tüdrukud, keda Boko Harumi liider oma mõnitavas videosõnumis lubas naaberriikidesse seksiorjaks müüa.

"Keegi ei tee midagi mu laste leidmiseks," ütleb isa ja räägib, kuidas hirmunud külarahvas magab nüüd metsas põõsaste all järgmise kallaletungi hirmus.

Rahvas tuli tänavaile

Samal teemal

14. aprillil olnud rünnak Chiboki tütarlastekooli vastu algas kahe plahvatusega, mis kurdistas kõikki ümberringi. Automaaditulega tapeti kooli valvurid ja hoonetele pandi tuli otsa.

"Tüdrukutel lõigati rõivad seljast ja laeti veoautodele…Kui julgesime kooli juurde minna, siis polnud seal enam kedagi – ainult tuhk ja ahervare," meenutab isa, kelle teada sõitsid autod minema metsaaladele vastu Nigeeria ja Kameruni piiri.

Pärast sadade 16–18aastaste tüdrukute röövimist – neil päevil lisandus neile veel kaheksa teadmata kadunud tüdrukut – on rahvas tulnud tänavaile, nõudes valitsuselt tegusid ja süüdistades president Goodluck Jonathani tahtmatuses tüdrukute päästmiseks midagi ette võtta ja tema abikaasat ülbuses tüdrukute vanematega suhtlemisel. Nigeeria armeeringkonnad on juba ühel korral teatanud, et tüdrukud vabastati, kuid võtsid hiljem selle teate häbiga tagasi. Tõsi, väike osa tüdrukuist on põgenema pääsenud. Kuid oma tarkusest, mitte Nigeeria võimude abist.

Nigeeria valitsus tõrjub süüdistusi, et tüdrukute leidmiseks midagi ei tehta. "Oleme palju ära teinud, kuid me ei ole ameeriklased, kes kõigest kohe pasundavad," ütles CNNile Nigeeria presidendi kõneisik Doyin Okupe.

Röövitud tüdrukute isa on imestunud: "Me ei ole siin ühtegi mundrimeest näinud. Mida nad siis teevad?"

End terrorirühmituse Boko Haram liidriks nimetav Abubakar Shekau riputas üles video: "See olin mina, kes röövis teie tütred. Ma müün nad maha, vannun Allahi nimel. Siin on turg, kus naisi müüakse ja Allah ütles, et ma võin neid müüa."

See sundis sekkuma ka Ameerika Ühendriike. President Barack Obama pakkus Nigeeriale tüdrukute otsimisel abi, jättes küll täpsustamata, milline föderaalasutus sellega tegelema hakkab. Valge Maja esindaja sõnul on abiandmine hädavajalik, sest president Jonathan ei tule sellega toime. "Saadame Nigeeriasse politseijõude ja inimesi, kellel on kogemusi pantvangikriiside lahendamisel," ütles ta. Ka Suurbritannia on lubanud oma abi. Alles pärast seda teatas Nigeeria politsei, et maksab 300 000 dollarit info eest, mis viib tüdrukute vabastamiseni.

USA välisministeeriumi kõneisik Marie Harf ütles ajakirjanikele, et tõenäoliselt on tüdrukud juba viidud Nigeeria naaberriikidesse.

Terrorirühmitus Boko Haram

Kohalikus hausa dialektis tähendab terrorirühmituse nimi "lääne haridus on patt". Oma julmusega tuntuks saanud rühmituse eesmärk on kehtestada kogu Nigeerias, Aafrika rahvarohkeimas riigis, šariaat. Nende tõlgitsusel tähendab see, et naiste asi on püsida kodus, kasvatada lapsi ja hoolitseda abikaasa eest. Koolis käimine ja lugema ning kirjutama õppimine on naiste suurim patt. Boko Harum on viie tegevusaasta jooksul korda saatnud kirjeldamatuid tegusid – muu hulgas tapnud ja elusalt põletanud rohkem kui 50 koolipoissi. Rühmitus tegutseb Nigeeria enamikus moslemitega asustatud põhjaosas. Lõunas elavad kristlased. Tüdrukute müümine vaevalt teoks saab, kuid Boko Harum rajab oma eesmärgi rohkem sellele, et nõrgestada riigivõimu, provotseerida teda repressioonidele nigeerlaste vastu ja seeläbi oma pooldajaskonda laiendada.

Samal teemal

14.10.2016
FOTOD | Boko Harami käest pääsenud koolitüdrukud kohtusid Nigeeria asepresidendiga
13.10.2016
Boko Harami vangistusest pääses 21 röövitud koolitüdrukut
27.06.2014
Lauljatar pakkus terroristidele oma süütust
13.05.2014
Äärmusrühmitus näitas röövitutest videot