Raha

Ettevõtjad firmaautode eelnõu vastu: riik soovib sisse seada varjatud automaksu (2)

Toimetas Kristin Aasma, 7. mai 2014 18:54
Riigikogus läks 7. mail arutusele rahandusministeeriumi eelnõu, mis piirab firmaautode käibemaksuvabastust ja karmistab firmaautode erasõitudeks kasutamise korda.Foto: Peeter Langovits / Postimees
Ettevõtete maksukoormust tõstva n.-ö firmaautode eelnõu vastu on rida ettevõtlusorganisatsioone teinud ettepaneku sisendkäibemaksu* mahaarvamist piiravad sätted eelnõust välja jätta. Praegusel kujul soovib riik sisse seada varjatud automaksu, leiavad ettevõtjad.

Ettevõtjad leiavad, et kui valitsuse soov on tõsta autokasutajate maksukoormust näiteks eesmärgil kaasata lisaraha teehooldusse või keskkonnaprojektidesse, tuleks asju nimetada õigete nimedega ja kehtestadagi Eestis automaks. "Praegusel kujul soovitakse sisse seada varjatud automaksu, sest „eratarbimise" sildi all hakatakse tegelikult suuremalt jaolt maksustama sõiduautode kasutamist töövahendina," kirjutatakse ettevõtjate esindusorganisatsioonide arvamuses rahandusministeeriumi algatatud käibemaksu muutmise seaduse eelnõu kohta.

Samal teemal

"Kui eelnõu eesmärk on suurendada riigieelarve tulusid, oleks otstarbekam teha seda üldise automaksu vormis, mis baseeruks kas sõiduki hinnal või CO2 heitel. Kui valitsus soovib automaksu kehtestada ainult ettevõtjatele, siis tuleks vastukaaluks loobuda sõiduauto isikliku kasutuse erisoodustusega seotud maksudest," seisab arvamusavalduses.

"Kui riik soovib maksustamise kaudu mõjutada ettevõtjaid vähendama autokasutust ning eelistama odavamaid ja säästlikumaid autosid, siis peaks riik meie arvates alustama avaliku sektori autopargi koomaletõmbamisest ning ametnike erakasutuses olevate sõiduautode kõrgemast maksustamist," kirjutatakse avalduses. "Leiame, et maksumaksja rahast palka saavad ametnikud peavad igasuguse erisoodustuse ise oma palgast kinni maksma, sest riigiasutuste poolt makstavad erisoodustusmaksud on lihtsalt maksumaksja raha ringikeerutamine."

Täna läks riigikogus arutusele eelnõu, mis piirab firmaautode käibemaksuvabastust ja karmistab firmaautode erasõitudeks kasutamise korda.

Eelnõud praegusel kujul vastustavate ettevõtjate arvamustele ja ettepanekutele on alla kirjutanud Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon, Eesti Maksumaksjate Liit, Eesti Turvaettevõtete Liit, Eesti Laevaomanike Liit, Eesti Turbaliit, Eesti Raamatupidajate Kogu, Eesti Liisingühingute Liit ja Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Liit.

*Sisendkäibemaks on tasutav kauba soetamisel teistelt maksukohustuslastelt ja selle saab firma oma tasumisele kuuluvast käibemaksust maha arvata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee